Sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 27 października 2015 r.
w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków

Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2014 r. poz. 1620 oraz z 2015 r. poz. 249 i 1268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej, zwanego dalej "Komitetem", oraz sposób powoływania tych członków.
§  2.
1.
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "ministrem", w celu wyłonienia kandydatów na członków Komitetu, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra oraz w siedzibie urzędu obsługującego ministra ogłoszenie o przyjmowaniu zgłoszeń kandydatów na członków Komitetu.
2.
Ogłoszenie zawiera:
1)
termin, sposób i miejsce składania zgłoszeń;
2)
termin podania do publicznej wiadomości listy kandydatów na członków Komitetu.
3.
Ogłoszenie zamieszcza się nie później niż w terminie trzech miesięcy przed upływem kadencji Komitetu.
§  3.
Jednostki naukowe posiadające kategorię naukową A+ lub A mogą zgłaszać nie więcej niż jednego kandydata na członka Komitetu, reprezentującego dziedzinę nauki właściwą dla danej jednostki naukowej.
§  4.
1.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu zawiera:
1)
wskazanie jednostki naukowej zgłaszającej kandydata;
2)
imię, nazwisko i adres kandydata;
3)
opis kwalifikacji i doświadczenia zawodowego kandydata przydatnych do pełnienia funkcji członka Komitetu, w tym informacje o:
a)
najważniejszych osiągnięciach naukowych (publikacje, monografie, wynalazki) w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie zgłoszenia,
b)
wdrożeniach wyników badań naukowych lub prac rozwojowych w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie zgłoszenia,
c)
przebiegu kariery zawodowej, w tym doświadczeniu w zarządzaniu zespołami ludzkimi i zajmowanych stanowiskach naukowych w kraju i za granicą,
d)
członkostwie we władzach krajowych, zagranicznych lub międzynarodowych organizacji i instytucji naukowych,
e)
członkostwie w opiniodawczo-doradczych zespołach eksperckich powołanych przez krajowe organy i instytucje państwowe oraz instytucje zagraniczne działające w obszarze nauki,
f)
opracowanych opiniach lub raportach dotyczących problematyki polityki naukowej, naukowo-technicznej lub innowacyjnej państwa;
4)
uzasadnienie zgłoszenia zawierające również informacje o nieposzlakowanej opinii i przestrzeganiu zasad etyki naukowej przez kandydata;
5)
oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz o spełnianiu wymagań określonych w art. 50a ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej "ustawą", a także o znajomości przepisów dotyczących zasad członkostwa w Komitecie.
2.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu jest przesyłane w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu na elektroniczną skrzynkę podawczą ministra albo w postaci papierowej.
3.
Zgłoszenie kandydata na członka Komitetu złożone po terminie określonym w ogłoszeniu o przyjmowaniu zgłoszeń nie podlega rozpatrzeniu.
§  5.
1.
Zgłoszenia kandydatów na członków Komitetu są oceniane przez urząd obsługujący ministra pod względem formalnej zgodności z ogłoszeniem i wymaganiami określonymi w art. 50 ust. 1b i art. 50a ustawy oraz w rozporządzeniu.
2.
Listę kandydatów na członków Komitetu, których zgłoszenia spełniają wymagania formalne, zamieszcza się na stronie podmiotowej ministra w Biuletynie Informacji Publicznej.
3.
Lista, o której mowa w ust. 2, zawiera imiona i nazwiska kandydatów w porządku alfabetycznym oraz informację o liczbie zgłoszeń danego kandydata.
4.
Lista, o której mowa w ust. 2, jest zamieszczona na stronie podmiotowej ministra w Biuletynie Informacji Publicznej do czasu ogłoszenia komunikatu, o którym mowa w § 6 ust. 3.
§  6.
1.
Minister powołuje członków Komitetu spośród kandydatów umieszczonych na liście, o której mowa w § 5 ust. 2, uwzględniając:
1)
osiągnięcia naukowe kandydata, w tym wdrożenia wyników badań naukowych lub prac rozwojowych;
2)
doświadczenie kandydata w zarządzaniu dużymi zespołami ludzkimi, w szczególności związane z realizacją badań naukowych, prac rozwojowych lub wdrożeń;
3)
znajomość przez kandydata problematyki działalności badawczo-rozwojowej i jej finansowania w kraju i za granicą.
2.
Minister, z zachowaniem zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn, powołuje dwunastu członków Komitetu, którzy:
1)
posiadają najwyższe kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz wybitne osiągnięcia naukowe;
2)
posiadają praktyczny dorobek w sferze społeczno-gospodarczej objętej działalnością danej jednostki naukowej;
3)
są przedstawicielami różnych rodzajów jednostek naukowych;
4)
są reprezentantami różnych obszarów wiedzy wymienionych w załączniku do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie obszarów wiedzy, dziedzin nauki i sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (Dz. U. Nr 179, poz. 1065).
3.
Minister w dzienniku urzędowym ministra oraz na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra ogłasza komunikat o powołaniu Komitetu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1259).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2010 r. w sprawie sposobu i trybu wyłaniania kandydatów na członków Komitetu Polityki Naukowej oraz sposobu powoływania tych członków (Dz. U. Nr 178, poz. 1198).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024