Przenoszenie aktów stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 5 lutego 2015 r.
w sprawie przenoszenia aktów stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego

Na podstawie art. 126 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. poz. 1741 i 1888) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób przenoszenia aktów stanu cywilnego sporządzonych na podstawie przepisów dotychczasowych do rejestru stanu cywilnego.
§  2.
Treść aktu stanu cywilnego sporządzonego na podstawie przepisów dotychczasowych, zwanego dalej "przenoszonym aktem stanu cywilnego", zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w alfabecie łacińskim rozszerzonym, wielkimi literami. Oznaczenie numeru domu można zamieścić małymi literami.
§  3.
1.
Daty i godziny wpisane do przenoszonego aktu stanu cywilnego wpisuje się i przechowuje w rejestrze stanu cywilnego w sposób określony dla tego rejestru.
2.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego jest wpisany wiek rodziców dziecka, osób, które zawarły małżeństwo, osoby zmarłej, to te dane zamieszcza się w rejestrze stanu cywilnego.
3.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego:
1)
jest wpisana data, która nie ma odpowiednika w kalendarzu,
2)
zapis słowny daty różni się od zapisu cyframi arabskimi,
3)
data urodzenia rodziców dziecka, osób, które zawarły małżeństwo, osoby zmarłej jest wpisana przez wskazanie miesiąca i roku albo roku

- tę datę zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w brzmieniu wynikającym z przenoszonego aktu stanu cywilnego, po uprzednim oznaczeniu pola wyboru oznaczającego datę niepoprawną.

4.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego są wpisane daty według kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego, w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego zamieszcza się datę zgodną z kalendarzem gregoriańskim.
§  4.
Nazwę miejscowości wpisaną do przenoszonego aktu stanu cywilnego zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w brzmieniu wynikającym z przenoszonego aktu stanu cywilnego.
§  5.
1.
Treść wzmianek dodatkowych wpisanych do przenoszonego aktu stanu cywilnego dołącza się do aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego z zachowaniem chronologii, w jakiej były wpisane, oraz brzmienia wynikającego z przenoszonego aktu stanu cywilnego.
2.
Treść wzmianek dodatkowych wpisanych do przenoszonego aktu stanu cywilnego, w wyniku których zmieniła się treść aktu stanu cywilnego, umieszcza się w strukturze wzmianki dodatkowej dołączanej do aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego.
3.
W treści wzmianki dodatkowej w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego zamieszcza się imię i nazwisko osoby, która podpisała wzmiankę w przenoszonym akcie stanu cywilnego.
§  6.
1.
Dane wpisane w przenoszonym akcie stanu cywilnego zamieszcza się w odpowiednich polach aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego, których nazwy odpowiadają nazwom rubryk zawartych w przenoszonym akcie stanu cywilnego.
2.
Dane wpisane w przenoszonym akcie stanu cywilnego, który sporządzono w sposób opisowy, zamieszcza się, dokonując ich interpretacji, w odpowiednich polach aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego.
§  7.
1.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego jest wpisane:
1)
jedno imię osoby - to imię zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego jako imię pierwsze;
2)
więcej niż jedno imię osoby - te imiona zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego odpowiednio jako imię pierwsze, imię drugie, imiona kolejne.
2.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego sporządzonym w trybie rejestracji wyznaniowej jest podkreślone jedno imię jako imię używane przez osobę, to imię zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego jako imię pierwsze.
§  8.
Informację o złożeniu zgodnych oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, wpisaną do przenoszonego aktu małżeństwa, zamieszcza się w akcie małżeństwa w rejestrze stanu cywilnego przez oznaczenie pola wyboru: "Osoby złożyły zgodne oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński".
§  9.
1.
Informacje wpisane w przenoszonym akcie stanu cywilnego w rubryce "uwagi" zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w polu przeznaczonym na adnotacje.
2.
Prawidłowe brzmienie wyrazów wykreślonych, wpisanych do przenoszonego aktu stanu cywilnego w rubryce "uwagi" przenosi się do aktu stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego bez odwzorowania wykreśleń.
3.
Jeżeli w przenoszonym akcie małżeństwa w rubryce "uwagi" jest wpisane nazwisko noszone po zawarciu małżeństwa lub nazwisko, jakie będą nosiły dzieci zrodzone z tego małżeństwa, to te dane zamieszcza się w akcie małżeństwa w rejestrze stanu cywilnego w polu przeznaczonym na zamieszczenie nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa lub nazwiska, jakie będą nosiły dzieci zrodzone z tego małżeństwa.
§  10.
Przypiski zamieszczone pod treścią przenoszonego aktu stanu cywilnego zamieszcza się przy akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego.
§  11.
Imię i nazwisko osoby, która:
1)
jest wpisana w przenoszonym akcie stanu cywilnego jako osoba, która sporządziła przenoszony akt stanu cywilnego, zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w polu przeznaczonym na zamieszczenie imienia i nazwiska kierownika urzędu stanu cywilnego sporządzającego ten akt;
2)
jest wpisana w przenoszonym akcie stanu cywilnego jako świadek, biegły lub tłumacz, zamieszcza się w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w polach przeznaczonych na zamieszczenie imienia i nazwiska świadka, biegłego lub tłumacza.
§  12.
Jeżeli w przenoszonym akcie stanu cywilnego nie można ustalić pełnego brzmienia danych, o których mowa w § 5 ust. 3, danych, o których mowa w § 11, lub odczytać ich z przenoszonego aktu stanu cywilnego, w akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego w polach przeznaczonych na zamieszczenie tych danych zamieszcza się informację: "Dane nieustalone".
§  13.
Numer przenoszonego aktu stanu cywilnego zamieszcza się przy akcie stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego.
§  14. 2
Dokonanie przeniesienia aktu stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego wymaga uwierzytelnienia przez właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego lub upoważnionego pracownika urzędu stanu cywilnego przez złożenie podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą certyfikatu wydanego przez ministra właściwego do spraw informatyzacji. Złożenie podpisu odbywa się z wykorzystaniem karty mikroprocesorowej zabezpieczonej kodem PIN.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2015 r.
1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. poz. 1265).
2 § 14 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2016 r. (Dz.U.2016.1352) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 sierpnia 2016 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024