Porozumienie w sprawie zmian do Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, sporządzonej w Szczecinie dnia 5 września 1998 r. Szczecin.2009.04.16.

POROZUMIENIE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec w sprawie zmian do Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, sporządzonej w Szczecinie dnia 5 września 1998 r.,
podpisane w Szczecinie dnia 16 kwietnia 2009 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 16 kwietnia 2009 r. w Szczecinie zostało podpisane Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec w sprawie zmian do Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, w następującym brzmieniu:

Przekład

POROZUMIENIE

MIĘDZY

RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

RZĄDEM KRÓLESTWA DANII

I

RZĄDEM REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC

W SPRAWIE

ZMIAN DO KONWENCJI MIĘDZY RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, RZĄDEM KRÓLESTWA DANII I RZĄDEM REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC DOTYCZĄCEJ WIELONARODOWEGO KORPUSU PÓŁNOCNO-WSCHODNIEGO

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, Rząd Królestwa Danii i Rząd Republiki Federalnej Niemiec, zwane dalej Umawiającymi się Stronami, powołując się na decyzję Rady Północnoatlantyckiej C-M(2004)0075 z dnia 26 sierpnia 2004 r. dotyczącą zastosowania Protokołu dotyczącego statusu międzynarodowych dowództw wojskowych, ustanowionych na podstawie Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Paryżu dnia 28 sierpnia 1952 r. (Protokół Paryski), oraz mając na uwadze Artykuł 21, ustęp 3, Konwencji między Rządem Republiki Federalnej Niemiec, Rządem Królestwa Danii i Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno -Wschodniego (Konwencja Korpusu),

uzgodniły następujące zmiany w Konwencji Korpusu:

Artykuł  1
1.
W Preambule po wyrazach "Rząd Republiki Federalnej Niemiec, Rząd Królestwa Danii i Rząd Rzeczypospolitej Polskiej" dodaje się wyrazy: "zwane dalej Państwami Założycielskimi".
2.
W Preambule po wyrazach "biorąc pod uwagę" skreśla się wyrazy: "przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego z dnia 4 kwietnia 1949 r., zmienionego dnia 17 października 1951 r., oraz do", a wyraz "Umowy" zastępuje się wyrazem "Umowę".
3.
W Preambule po wyrazach: "biorąc pod uwagę Umowę między Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącą statusu ich sił zbrojnych (NATO SOFA) z dnia 19 czerwca 1951 r." dodaje się nowy akapit w brzmieniu:

"powołując się na decyzję Rady Północnoatlantyckiej C-M(2004)0075 z dnia 26 sierpnia 2004 r. dotyczącą zastosowania Protokołu dotyczącego statusu międzynarodowych dowództw wojskowych, ustanowionych na podstawie Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Paryżu dnia 28 sierpnia 1952 r. (Protokół Paryski)".

4.
W Artykule 1, Cel konwencji, w ustępie 1 wyrazy: "Umawiających się Stron" zastępuje się wyrazami: "Państw Założycielskich".
5.
W Artykule 1, Cel konwencji, w ustępie 2, po wyrazach: "ministerstwa obrony" dodaje się wyrazy: "Państw Założycielskich".
6.
W Artykule 2, Definicje, litera a) wyrazy: "Umawiające się Strony" zastępuje się wyrazami: "Państwa Założycielskie i Państwa Uczestniczące".
7.
W Artykule 2, Definicje, litera b) wyrazy: "Umawiające się Strony" zastępuje się wyrazami: "Państwa Założycielskie i Państwa Uczestniczące".
8.
W Artykule 2, Definicje, po literze c) dodaje się litery d) - f) w brzmieniu:

"d) "Państwo Uczestniczące" - Strona Traktatu Północnoatlantyckiego niebędąca Stroną niniejszej konwencji, uczestnicząca w strukturach Korpusu lub Kwatery Głównej;

e) "Państwo Przyjmujące" - Rzeczpospolita Polska;

f) "Personel Zagraniczny" - osoby, które nie są obywatelami Państwa Przyjmującego ani bezpaństwowcami, które są przydzielone do albo zatrudnione w Kwaterze Głównej a nie zamieszkują stale w Państwie Przyjmującym."

9.
W Artykule 3. Zadania i misje, ustęp 1 i 2 otrzymuje brzmienie:

"(1) Zgodnie z konstytucjami narodowymi oraz z postanowieniami Karty Narodów Zjednoczonych, jak również decyzjami podjętymi przez właściwe władze narodowe, do zadań Korpusu będzie należeć:

a) wnoszenie wkładu do zapobiegania agresji wobec NATO poprzez osiągnięcie i utrzymywanie zdolności do rozwinięcia wsparcia operacji zatwierdzonych przez Radę Północnoatlantycką;

b) prowadzenie działań obronnych i zaczepnych, operacji wspierania pokoju, akcji humanitarnych i innych, na terytorium NATO i poza obszarem odpowiedzialności NATO, zgodnie z dyrektywami właściwego dowódcy misji NATO;

c) prowadzenie szkolenia i ćwiczeń oraz kierowanie działalnością Kwatery Głównej Korpusu, podległych mu sił oraz innych sił przydzielonych, zgodnie z procedurami NATO;

d) wnoszenie wkładu przez swoją Kwaterę Główną, w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego lub organizacji regionalnych zgodnych z postanowieniami rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych, w wielonarodowe operacje mające na celu rozwiązywanie sytuacji kryzysowych, w tym w operacje wspierania pokoju, na przykład jako Dowództwo Sił Lądowych w Międzynarodowych Połączonych Siłach do Zadań Specjalnych (CJTF); operacje te mogą być prowadzone siłami podległymi lub siłami przydzielonymi do Korpusu do tych zadań;

e) planowanie, przygotowywanie, a na żądanie również prowadzenie misji humanitarnych i ratowniczych, w tym misji prowadzonych w czasie klęsk żywiołowych.

(2) Korpus zostanie podporządkowany NATO w celu prowadzenia wspólnych operacji, szkolenia i ćwiczeń. Dotyczy to także jego Kwatery Głównej jako komponentu Struktury Sil NATO. Korpus i jego Kwatera Główna mogą być wykorzystywane przez inne odpowiednie organizacje po każdorazowej decyzji właściwych władz Państw Założycielskich.

10.
W Artykule 4. Struktura organizacyjna Korpusu, w ustępie 1 litera c) skreśla się wyrazy "przez Umawiające się Strony".
11.
W Artykule 4, Struktura organizacyjna Korpusu, po ustępie 3 dodaje się ustęp 4 w brzmieniu:

(4) W Kwaterze Głównej może być utworzone Biuro Łącznikowe. W jego skład wejdzie personel z państw nie będących ani Państwami Założycielskimi ani Państwami Uczestniczącymi.

12.
Artykuł 6. Status prawny, ustępy 1 - 3 otrzymują brzmienie:

"(1) Status Kwatery Głównej, jej personelu oraz członków rodzin pozostających na jego utrzymaniu określony jest w następujących dokumentach:

a) Protokole Paryskim, oraz

b) Umowie NATO SOFA, jak zostało zastosowane Protokołem Paryskim.

(2) Status personelu Korpusu określony jest w Umowie NATO SOFA.

(3) Wyżej wymienione dokumenty mogą być uzupełnione postanowieniami niniejszej konwencji".

13.
Artykuł 7. Wypłata roszczeń, otrzymuje brzmienie:

"Roszczenia stron trzecich, inne niż wynikające z zawartego kontraktu, spowodowane działaniem lub zaniechaniem personelu Kwatery Głównej w czasie wykonywania przez niego obowiązków służbowych albo wynikające ze służbowego korzystania przez ten personel z jakichkolwiek materiałów powodujących szkody będą rozpatrywane zgodnie z Artykułem 6 Protokołu Paryskiego."

14.
W Artykule 8, Zwolnienia podatkowe, w ustępie 1 na początku pierwszego zdania dodaje się wyrazy: "Zgodnie z Artykułem 7, ustęp l. Protokołu Paryskiego,".
15.
W Artykule 8. Zwolnienia podatkowe, w ustępie 3 po wyrazach: "wywiezione przez" dodaje się wyraz: "zagraniczny".
16.
W Artykule 8, Zwolnienia podatkowe, skreśla się ustęp 6. W konsekwencji dotychczasowy ustęp 7 oznacza się jako ustęp 6.
17.
W Artykule 9. Rachunki bankowe, skreśla się ustęp 1 i ustęp 2. W konsekwencji skreśla się numerację ustępu 3.
18.
W tytule Artykułu 10, Wielonarodowy Budżet, wyrazy: "Wielonarodowy Budżet" zastępuje się wyrazami: "Budżet Państw Założycielskich".
19.
W Artykule 10, Budżet Państw Założycielskich, ustęp 1 otrzymuje brzmienie:

"Korpus będzie mieć budżet utworzony przez Państwa Założycielskie. Udział każdego z Państw Założycielskich w tym budżecie ustalany będzie w drodze wzajemnego porozumienia. Budżet ten zatwierdzany będzie corocznie".

20.
W Artykule 10, Budżet Państw Założycielskich, w ustępie 2 wyrazy: "w równych częściach przez Umawiające się Strony" zastępuje się wyrazami: "zgodnie z ustępem 1 niniejszego Artykułu".
21.
W Artykule 10, Budżet Państw Założycielskich, w ustępie 4 wyrazy: "Wielonarodowego Budżetu i wielonarodowych rozliczeń" zastępuje się wyrazami: "Budżetu i rozliczeń Państw Założycielskich".
22.
W Artykule 11, Zdolność do zawierania umów, w ustępie 1 wyrazy: "Państw uczestniczących" zastępuje się wyrazami: "Państw Założycielskich".
23.
W Artykule 11, Zdolność do zawierania umów, w ustępie 2 wyrazy: "Budżet Wielonarodowy" zastępuje się wyrazami: "Budżet Państw Założycielskich", a wyrazy: "Państw uczestniczących" zastępuje się wyrazami: "Państw Założycielskich".
24.
W Artykule 11, Zdolność do zawierania umów, w ustępie 3 wyrazy: "Budżet Wielonarodowy" zastępuje się wyrazami: "Budżet Państw Założycielskich" oraz skreśla się wyrazy: "Państw uczestniczących".
25.
W Artykule 11, Zdolność do zawierania umów, w ustępie 4 i 5 wyrazy: "Wielonarodowego Budżetu" zastępuje się wyrazami: "Budżetu Państw Założycielskich".
26.
W Artykule 11. Zdolność do zawierania umów, po ustępie 5 dodaje się ustęp 6 w brzmieniu:

"(6) Wszystkie koszty wynikające z zakupu towarów i usług w celu prowadzenia operacji, szkolenia i ćwiczeń NATO będą kalkulowane zgodnie z procedurami określonymi w osobnych porozumieniach".

27.
W Artykule 12, Nietykalność dokumentów służbowych, na początku zdania dodaje się wyrazy: "Zgodnie z Artykułem 13 Protokołu Paryskiego".
28.
W Artykule 13, Nietykalność siedziby, w ustępie 1 wyrazy: ..Umowy NATO SOFA" zastępuje się wyrazami: "Protokołu Paryskiego".
29.
W Artykule 16, Transport oraz pojazdy, w ustępie 2 wyraz: "powinny" zastępuje się wyrazem: "mogą", a po wyrazach: "i przyczepy służbowe" dodaje się wyrazy: "Kwatery Głównej".
30.
W Artykule 17, Bezpieczeństwo danych, w ustępie 3 wyrazy: "Umawiające się Strony" zastępuje się wyrazami: "Państwa Założycielskie".
31.
W Artykule 18, Ochrona danych osobowych, w ustępie 1 po wyrazach: "NATO SOFA" dodaje się wyrazy: "Protokole Paryskim", a wyrazy: "Umawiające się Strony" zastępuje się wyrazami: "Państwa Założycielskie".
32.
W Artykule 18, Ochrona danych osobowych, w ustępie 2 wyrazy: "Umawiających się Stron" zastępuje się wyrazami: "Państw Założycielskich".
33.
Artykuł 19, Rozstrzyganie sporów, otrzymuje brzmienie:

"Wszelkie spory dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej konwencji powinny być rozstrzygane w drodze negocjacji między Państwami Założycielskimi bez odwoływania się do stron trzecich".

34.
W Artykule 20, Przystąpienie innych państw, wyrazy: "Umawiających się Stron" zastępuje się wyrazami: "Państw Założycielskich".
35.
Po Artykule 20 dodaje się artykuł 20a w brzmieniu:

"Artykuł 20a. Uczestnictwo wielonarodowe

Bez przystępowania do niniejszej konwencji, inne Państwa-Strony Traktatu Północnoatlantyckiego mogą uczestniczyć w Korpusie na warunkach określonych przez ministerstwa obrony Państw Założycielskich".

36.
W Artykule 21, Wejście w życie, rejestracja w ONZ, poprawki i przegląd konwencji, w ustępach 3 - 5 wyrazy: "Umawiające się Strony" zastępuje się wyrazami: "Państwa Założycielskie".
Artykuł  2

Wejście w życie i rejestracja w ONZ

(1)
Niniejsze Porozumienie wejdzie w życie po przekazaniu przez Rządy Umawiających się Stron Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej informacji, iż zostały spełnione niezbędne do tego wymogi wewnętrzne. Porozumienie wejdzie w życie z dniem otrzymania przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ostatniego powiadomienia.
(2)
Po wejściu w życie niniejsze Porozumienie zostanie zarejestrowane przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w Sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z Artykułem 102 Karty Narodów Zjednoczonych. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej poinformuje Rząd Królestwa Danii oraz Rząd Republiki Federalnej Niemiec o fakcie rejestracji oraz o numerze rejestracyjnym, gdy tylko zostanie o tym powiadomiony przez Sekretariat.

Sporządzono w Szczecinie dnia 16 kwietnia 2009 r. w trzech egzemplarzach, w języku angielskim.

Po zaznajomieniu się z powyższym porozumieniem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
zostało ono uznane za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,
-
jest przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone,
-
będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 22 marca 2010 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.2112

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Porozumienie w sprawie zmian do Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, sporządzonej w Szczecinie dnia 5 września 1998 r. Szczecin.2009.04.16.
Data aktu: 16/04/2009
Data ogłoszenia: 11/12/2015
Data wejścia w życie: 02/05/2012