Dotacje budżetowe przeznaczone na finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych oraz na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI 1
z dnia 10 kwietnia 2015 r.
w sprawie dotacji budżetowych przeznaczonych na finansowanie jednorazowych odpraw pieniężnych oraz na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa

Na podstawie art. 11h ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2015 r. poz. 410) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz sposób wykorzystania środków przeznaczonych na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych, o których mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, zwanej dalej "ustawą";
2)
szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz sposób wykorzystania środków na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy;
3)
warunki i tryb wypłacania środków, o których mowa w pkt 1 i 2;
4)
tryb rozliczania środków, o których mowa w pkt 1 i 2;
5)
szczegółowe warunki powodujące cofnięcie lub czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanych środków.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
koszt produkcji - całkowite koszty związane z bieżącą produkcją węgla, o którym mowa w § 6 ust. 1, w tym działaniami górniczymi, działaniami dotyczącymi przerobu tego węgla, a w szczególności ze wzbogacaniem na mokro, klasyfikacją i sortowaniem oraz dostawą, amortyzację i odsetki od pożyczonego kapitału naliczone na warunkach rynkowych;
2)
cena sprzedaży - cenę sprzedaży węgla, o którym mowa w § 6 ust. 1, wraz z dostawą, nie niższą jednak niż cena węgla importowanego w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.), podobnej jakości.
§  3.
1.
Środki przeznaczone na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych, o których mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy, zwanych dalej "jednorazowymi odprawami pieniężnymi", przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, zwanego dalej "przedsiębiorstwem", ubiegającego się o te środki.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie przedsiębiorstwa;
2)
liczbę osób uprawnionych do otrzymania jednorazowej odprawy pieniężnej, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczone części;
3)
wysokość środków koniecznych do sfinansowania jednorazowych odpraw pieniężnych dla uprawnionych osób, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczone części.
3.
Środki przyznane na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych wykorzystuje się wyłącznie na cel, na jaki zostały przyznane.
§  4.
1.
Środki na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych przyznane przez ministra właściwego do spraw gospodarki są przekazywane zaliczkowo, w ratach miesięcznych, na rachunek bankowy specjalnie wyodrębniony przez przedsiębiorstwo w tym celu.
2.
Podstawę do przekazania raty środków na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych stanowi przedłożenie przez przedsiębiorstwo:
1)
wniosku o wypłacenie raty środków, który zawiera:
a)
liczbę osób uprawnionych do otrzymania jednorazowej odprawy pieniężnej, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczone części,
b)
wysokość środków koniecznych do sfinansowania jednorazowych odpraw pieniężnych dla uprawnionych osób, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczone części;
2)
rozliczenia, o którym mowa w § 5 ust. 2, za poprzedni miesiąc.
3.
Obowiązek przedłożenia miesięcznego rozliczenia, o którym mowa w § 5 ust. 2, nie dotyczy raty środków na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych wnioskowanej po raz pierwszy.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo, które otrzymało środki na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych, składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminach określonych w § 9, miesięczne i roczne rozliczenia z ich wykorzystania.
2.
Rozliczenie miesięczne zawiera:
1)
rozliczenie kwot wypłacanych z tytułu jednorazowych odpraw pieniężnych dla uprawnionych osób, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczone części;
2)
liczbę osób, którym wypłacono jednorazowe odprawy pieniężne, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczone części.
3.
Rozliczenie roczne zawiera informacje, o których mowa w ust. 2, za okres od dnia złożenia wniosku o wypłatę pierwszej raty środków do dnia 31 grudnia danego roku.
§  6.
1.
Środki przeznaczone na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa mogą być przyznane przedsiębiorstwu, na jego wniosek, pod warunkiem że przeznaczone będą na pokrycie bieżących strat produkcyjnych związanych z wydobyciem węgla przeznaczonego do wytwarzania energii elektrycznej, wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji, produkcji koksu oraz opalania pieców hutniczych w przemyśle stalowym, obliczone jako dodatnia różnica pomiędzy kosztem produkcji a ceną sprzedaży.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie przedsiębiorstwa;
2)
wysokość środków na pokrycie przewidywanych bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczone części.
3.
Środki przyznane na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa wykorzystuje się wyłącznie na cel, na jaki zostały przyznane.
§  7.
1.
Środki na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa przyznane przez ministra właściwego do spraw gospodarki są przekazywane zaliczkowo, w ratach miesięcznych, na rachunek bankowy specjalnie wyodrębniony przez przedsiębiorstwo w tym celu.
2.
Podstawę do przekazania rat środków na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa stanowi przedłożenie przez przedsiębiorstwo:
1)
wniosku o przekazanie raty środków na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa za miesiąc, którego dotyczy rata, określającego wysokość środków koniecznych na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa, obliczoną jako dodatnia różnica pomiędzy kosztem produkcji a ceną sprzedaży, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczone części;
2)
rozliczenia, o którym mowa w § 8 ust. 2, za poprzedni miesiąc.
3.
Obowiązek przedłożenia miesięcznego rozliczenia, o którym mowa w § 8 ust. 2, nie dotyczy raty środków wnioskowanej po raz pierwszy.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwo, które otrzymało środki na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa, składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminach określonych w § 9, miesięczne i roczne rozliczenia z ich wykorzystania.
2.
Rozliczenie miesięczne zawiera rozliczenie środków otrzymanych na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa, w podziale na kopalnię, zakład górniczy lub jego oznaczone części.
3.
Rozliczenie roczne zawiera informacje, o których mowa w ust. 2, za okres od dnia złożenia wniosku o wypłatę pierwszej raty środków do dnia 31 grudnia danego roku.
§  9.
Rozliczenia miesięczne i roczne są składane w terminach:
1)
do 25 dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc - rozliczenie miesięczne za miesiące od stycznia do listopada rozliczanego roku;
2)
do dnia 25 stycznia roku następującego po rozliczanym roku - rozliczenie miesięczne za grudzień rozliczanego roku;
3)
do dnia 20 lutego roku następującego po rozliczanym roku - rozliczenie roczne z wykorzystania środków na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych;
4)
do dnia 20 lutego roku następującego po rozliczanym roku - rozliczenie roczne z wykorzystania środków na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa.
§  10.
1.
Czasowe wstrzymanie przekazywania środków przeznaczonych na wypłatę jednorazowych odpraw pieniężnych oraz środków na pokrycie bieżących strat produkcyjnych przedsiębiorstwa następuje w przypadku, gdy przedsiębiorstwo nie przedłoży ministrowi właściwemu do spraw gospodarki rozliczeń, o których mowa w § 5 i § 8, w wyznaczonym terminie.
2.
Czasowe wstrzymanie przekazywania środków, o których mowa w ust. 1, trwa do czasu przedłożenia prawidłowo sporządzonego rozliczenia oraz zaakceptowania go przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
§  11.
Cofnięcie przyznanych środków, o których mowa w § 10 ust. 1, następuje, jeżeli przedsiębiorstwo wykorzystało je niezgodnie z przeznaczeniem.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. poz. 1252).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024