Konkurs na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 30 marca 2015 r.
w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego

Na podstawie art. 5 ust. 5d ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb powołania komisji do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego, zwanej dalej "komisją";
2)
tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego, zwanego dalej "konkursem";
3)
sposób dokumentowania spełnienia wymogów przystąpienia do konkursu.
§  2.
1.
Komisja składa się z 5 członków.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych powołuje w skład komisji przedstawicieli komórek organizacyjnych Ministerstwa Finansów, których wiedza i doświadczenie zawodowe dają rękojmię wyłonienia najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego, zwanego dalej "kandydatem", w szczególności posiadających umiejętność prowadzenia rekrutacji. W przypadku konkursu na stanowisko naczelnika urzędu skarbowego minister właściwy do spraw finansów publicznych może powołać w skład komisji dyrektora albo wicedyrektora izby skarbowej.
3.
W skład komisji nie może być powołana osoba, która jest małżonkiem kandydata lub jego krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie albo pozostaje z nim w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.
4.
Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 3, zostaną ujawnione po powołaniu komisji, minister właściwy do spraw finansów publicznych dokonuje zmiany w składzie komisji. Czynności komisji dokonane przed zmianą uznaje się za nieważne. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się.
§  3.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych wyznacza i odwołuje przewodniczącego komisji spośród jej członków.
§  4.
1.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza konkurs niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności uzasadniających potrzebę obsadzenia stanowiska dyrektora izby skarbowej albo naczelnika urzędu skarbowego.
2.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych i jednostki obsługującej organ, na który jest przeprowadzany konkurs, oraz na stronach intranetowych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
3.
Ogłoszenie o konkursie powinno zawierać w szczególności:
1)
określenie:
a)
stanowiska, na które jest przeprowadzany konkurs,
b)
wymagań, jakie powinien spełnić kandydat,
c)
wymaganych dokumentów oraz terminu i sposobu ich składania;
2)
wzory dokumentów, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 1 i 3.
4.
Termin, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. c, nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o konkursie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§  5.
Do konkursu nie może przystąpić osoba biorąca udział w przygotowaniu lub przeprowadzeniu konkursu.
§  6.
1.
Kandydat jest obowiązany do złożenia:
1)
zgłoszenia do konkursu;
2)
zaświadczenia o aktualnym zatrudnieniu w urzędzie lub organie podległym ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, które zawiera datę zatrudnienia;
3)
oświadczenia o posiadaniu wyłącznie obywatelstwa polskiego;
4)
odpisów dokumentów określających poziom i kierunek wykształcenia lub ich kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną w zatrudniającym urzędzie lub organie;
5)
odpisów świadectw pracy lub ich kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez osobę upoważnioną w zatrudniającym urzędzie lub organie.
2.
Kandydat przesyła dokumenty lub kopie dokumentów, o których mowa w ust. 1, za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.
§  7.
1.
Do konkursu jest dopuszczany kandydat, który spełnia warunki określone w ustawie z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych oraz złożył komplet dokumentów lub kopii dokumentów, o których mowa w § 6 ust. 1, w terminie określonym i w sposób określony w ogłoszeniu o konkursie.
2.
Przewodniczący komisji niezwłocznie zawiadamia kandydata o dopuszczeniu do udziału w konkursie albo o odmowie dopuszczenia do udziału w konkursie, podając przyczynę odmowy.
§  8.
Korespondencja z kandydatem odbywa się za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.
§  9.
1.
Część pisemna konkursu składa się z dwóch etapów:
1)
sprawdzianu wiedzy zawodowej;
2)
oceny umiejętności kierowniczych.
2.
Część ustna konkursu składa się z jednego etapu obejmującego rozmowę kwalifikacyjną, mającą na celu ocenę predyspozycji i zdolności ogólnych kandydata.
3.
Po każdym etapie konkursu komisja ustala wynik kandydata i niezwłocznie zawiadamia go o tym wyniku. W przypadku uzyskania przez danego kandydata wyniku pozytywnego, komisja zawiadamia go o terminie i miejscu przeprowadzenia kolejnego etapu konkursu, z zastrzeżeniem § 16 ust. 2. Zawiadomienie, o którym mowa w zdaniu drugim, komisja przekazuje kandydatowi nie później niż 7 dni przed terminem przeprowadzenia kolejnego etapu konkursu.
§  10.
1.
Sprawdzian wiedzy zawodowej składa się z:
1)
testu wiedzy zawodowej składającego się z zestawu 50 pytań jednokrotnego wyboru z zakresu prawa konstytucyjnego, materialnego i proceduralnego prawa podatkowego, prawa Unii Europejskiej, prawa administracyjnego, prawa cywilnego i handlowego, egzekucji administracyjnej, prawa karnego skarbowego, prawa zamówień publicznych, prawa pracy, rachunkowości, finansów publicznych, służby cywilnej, organizacji i zarządzania w administracji podatkowej oraz z zakresu aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych;
2)
2 zadań problemowych z zakresu prawa podatkowego.
2.
Sprawdzian wiedzy zawodowej trwa nie dłużej niż 2 godziny.
§  11.
1.
Sprawdzian wiedzy zawodowej komisja przeprowadza w wydzielonym pomieszczeniu i w warunkach umożliwiających kandydatom samodzielną pracę. Do pomieszczenia kandydaci nie mogą wnosić żadnych materiałów pomocniczych.
2.
Przed wejściem do pomieszczenia, w którym jest przeprowadzany sprawdzian wiedzy zawodowej, kandydat jest obowiązany okazać dowód tożsamości i własnoręcznym podpisem potwierdzić na liście obecności przystąpienie do tego etapu konkursu.
3.
Przed rozpoczęciem sprawdzianu wiedzy zawodowej komisja informuje kandydatów o zasadach jego przeprowadzenia, czasie trwania oraz o sposobie oceny, a także o sposobie i terminie powiadomienia kandydatów o wynikach tego etapu konkursu.
4.
Kandydat otrzymuje kopertę z indywidualnym kodem, arkusze testu wiedzy zawodowej oraz zadań problemowych, opatrzone pieczęcią Ministerstwa Finansów.
5.
Z udziału w konkursie wyklucza się kandydata, który korzystał z pomocy innej osoby, w tym porozumiewał się z innym kandydatem, posługiwał się materiałami pomocniczymi lub w inny sposób zakłócał przebieg konkursu.
6.
W wyjątkowych przypadkach, w szczególności uzasadnionych stanem zdrowia kandydata, komisja może wyrazić zgodę na opuszczenie przez niego pomieszczenia, w którym jest przeprowadzany sprawdzian wiedzy zawodowej. Kandydat może opuścić to pomieszczenie jedynie pod nadzorem członka komisji. Na czas swojej nieobecności kandydat przekazuje komisji otrzymane materiały konkursowe. Komisja w przekazanych materiałach odnotowuje czas nieobecności kandydata.
7.
Opuszczenie przez kandydata pomieszczenia, w którym odbywa się sprawdzian wiedzy zawodowej, w przypadkach innych niż określone w ust. 6, jest równoznaczne z zakończeniem udziału w konkursie. Przed opuszczeniem tego pomieszczenia kandydat zwraca komisji otrzymane materiały.
8.
Sprawdzeniu podlegają jedynie odpowiedzi udzielone na arkuszach opatrzonych pieczęcią Ministerstwa Finansów.
§  12.
1.
Sprawdzian wiedzy zawodowej jest oceniany w następujący sposób:
1)
w przypadku testu wiedzy zawodowej:
a)
odpowiedź prawidłowa - 1 punkt,
b)
odpowiedź nieprawidłowa - 0 punktów,
c)
brak odpowiedzi - 0 punktów;
2)
w przypadku zadań problemowych:
a)
rozwiązanie zadania problemowego - od 1 do 5 punktów,
b)
nierozwiązanie lub nieprawidłowe rozwiązanie zadania problemowego - 0 punktów.
2.
Podstawę przyznania punktów ze sprawdzianu wiedzy zawodowej stanowią odpowiedzi udzielone w sposób trwały i czytelny.
3.
Warunkiem zakwalifikowania się do kolejnego etapu konkursu, obejmującego ocenę umiejętności kierowniczych, jest uzyskanie ze sprawdzianu wiedzy zawodowej co najmniej 45 punktów.
§  13.
1.
Umiejętności kierownicze są badane za pomocą pisemnego testu kompetencyjnego.
2.
Przepisy § 10 ust. 2 oraz § 11 stosuje się odpowiednio.
3.
Wynik testu kompetencyjnego stanowi informacja o posiadaniu lub nieposiadaniu przez kandydata umiejętności kierowniczych.
4.
Do rozmowy kwalifikacyjnej jest dopuszczany kandydat, którego wynik testu kompetencyjnego potwierdza posiadanie umiejętności kierowniczych niezbędnych do podjęcia pracy na danym stanowisku.
§  14.
1.
Rozmowa kwalifikacyjna, o której mowa w § 9 ust. 2, obejmuje ustne odpowiedzi na 5 pytań indywidualnych.
2.
Ocenę z odpowiedzi na dane pytanie indywidualne stanowi średnia arytmetyczna sumy punktów przyznanych przez poszczególnych członków komisji w skali od 0 do 5 punktów za odpowiedź.
3.
Wynik oceny predyspozycji i zdolności ogólnych stanowi suma punktów przyznanych za odpowiedzi na poszczególne pytania. Wynik ten uznaje się za pozytywny, jeżeli kandydat:
1)
uzyskał co najmniej 15 punktów z rozmowy kwalifikacyjnej oraz
2)
nie otrzymał z rozmowy kwalifikacyjnej 0 punktów za którekolwiek z pytań.
4.
Przepisy § 11 ust. 2, 3, 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
§  15.
Konkurs uważa się za rozstrzygnięty, jeżeli przynajmniej jeden z kandydatów otrzymał wynik pozytywny ze wszystkich etapów konkursu.
§  16.
1.
O kolejności miejsca zajętego w konkursie decyduje suma punktów uzyskanych przez kandydata ze sprawdzianu wiedzy zawodowej i rozmowy kwalifikacyjnej.
2.
Przewodniczący komisji zawiadamia kandydatów o wynikach konkursu w terminie 7 dni od dnia jego zakończenia.
§  17.
1.
Kandydat może złożyć odwołanie od wyniku konkursu do ministra właściwego do spraw finansów publicznych w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w § 16 ust. 2.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych rozpatruje odwołanie w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
§  18.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może unieważnić konkurs, który został przeprowadzony niezgodnie z przepisami.
§  19.
Listę zawierającą imiona i nazwiska kandydatów, o których mowa w § 15, z uwzględnieniem kolejności miejsca zajętego w konkursie, lub informację o nierozstrzygnięciu konkursu komisja przedstawia niezwłocznie ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
§  20.
Jeżeli konkurs nie zostanie rozstrzygnięty lub zostanie unieważniony, minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza kolejny konkurs, niezwłocznie po otrzymaniu informacji, o której mowa w § 19, albo unieważnieniu konkursu.
§  21.
Kandydat ma prawo wglądu do dokumentacji konkursowej dotyczącej jego osoby w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w § 16 ust. 2.
§  22.
Informację o osobie powołanej na stanowisko w wyniku przeprowadzonego konkursu zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych i jednostki obsługującej organ, na który prowadzony był konkurs, oraz na stronach intranetowych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
§  23.
1.
Dokumentację z przeprowadzonego postępowania konkursowego, zawierającą zgłoszenie do konkursu oraz wyniki osiągnięte w konkursie, dołącza się do akt osobowych osoby powołanej na stanowisko, na które był prowadzony konkurs.
2.
Dokumenty, o których mowa w § 6 ust. 1, złożone przez kandydata innego niż wskazany w ust. 1 podlegają komisyjnemu zniszczeniu pod nadzorem członków komisji konkursowej, po upływie terminu, o którym mowa w § 21. Z procesu zniszczenia dokumentów sporządza się protokół, który załącza się do dokumentacji z przeprowadzonego konkursu.
§  24.
1.
Konkursy, które do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostały ogłoszone i w których do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia nie przeprowadzono przynajmniej jednej części konkursu, unieważnia się.
2.
Dokumenty inne niż zgłoszenie do konkursu złożone przez kandydatów do konkursów, o których mowa w ust. 1, podlegają odesłaniu.
§  25.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2008 r. w sprawie trybu powołania komisji i przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego (Dz. U. Nr 133, poz. 844).
§  26.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1256).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024