Określenie wzoru pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 maja 2015 r.
w sprawie określenia wzoru pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie

Na podstawie art. 67 § 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2013 r. poz. 395, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Określa się wzór pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach obwinionego w postępowaniu w sprawie o wykroczenie, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

POUCZENIE O UPRAWNIENIACH I OBOWIĄZKACH OBWINIONEGO

W POSTĘPOWANIU W SPRAWIE O WYKROCZENIE

Obwinionemu w postępowaniu w sprawie o wykroczenie przysługują wymienione poniżej uprawnienia:

1. Prawo do składania wyjaśnień, odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania, bez konieczności podania przyczyn odmowy (art. 20 § 3, art. 175 k.p.k.1)).

2. Prawo do korzystania z pomocy wybranego przez siebie obrońcy. Jeżeli obwiniony wykaże, że nie stać go na obrońcę, sąd może wyznaczyć obrońcę z urzędu (art. 22). W wypadku skazania obwiniony może zostać obciążony kosz-tami obrony z urzędu (art. 119, art. 627 k.p.k.).

3. Jeżeli obwiniony nie zna wystarczająco języka polskiego - prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza, także przy kontaktach z obrońcą (art. 20 § 3, art. 72 § 1 i 2 k.p.k.).

4. Prawo do otrzymania odpisu wniosku o ukaranie (art. 67 § 1).

5. Prawo do przeglądania akt sprawy (art. 67 § 2).

6. Prawo do złożenia wniosku o skazanie na zaproponowaną przez siebie karę bez rozprawy (art. 58 § 3).

7. Prawo do złożenia wniosku o skazanie na zaproponowaną przez siebie karę bez postępowania dowodowego – do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania przed sądem (art. 73).

8. Prawo do złożenia wniosku o przesłuchanie świadków lub o przeprowadzenie innych dowodów. Wniosek należy złożyć nie później niż w ciągu 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o terminie rozprawy (art. 67 § 2).

9. W postępowaniu przyspieszonym wniosek o ukaranie może być złożony ustnie do protokołu. Obwiniony jest obo-wiązany pozostać do dyspozycji sądu. W przeciwnym wypadku orzeczenie zostanie wydane pod jego nieobecność (art. 92 § 1 pkt 1 i 3). Uzasadnienie wyroku sporządza się tylko na wniosek złożony ustnie bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku (art. 92 § 1 pkt 5). Obwiniony może się odwołać od wyroku w terminie 3 dni od daty doręczenia wyroku z uzasadnieniem, a jeżeli wyrok został wydany pod jego nieobecność - w terminie 3 dni od daty ogłoszenia rozstrzygnięcia (art. 92 § 1 pkt 6). W postępowaniu przyspieszonym sprawca może uczestniczyć w czynnościach sądowych i składać wyjaśnienia w drodze wideokonferencji (art. 91 § 2a).

Obwiniony nie ma obowiązku dowodzenia swojej niewinności ani obowiązku dostarczania dowodów na swoją nie-korzyść (art. 20 § 3, art. 74 § 1 k.p.k.). Jest jednak obowiązany poddać się:

1. oględzinom ciała i badaniom niepołączonym z naruszeniem ciała, pobraniu odcisków palców, fotografowaniu oraz okazaniu innym osobom (art. 20 § 3, art. 74 § 2 pkt 1 k.p.k.);

2. badaniom psychologicznym i psychiatrycznym oraz badaniom połączonym z dokonaniem zabiegów na ciele, z wyjątkiem chirurgicznych, pod warunkiem że nie zagraża to zdrowiu, jeżeli przeprowadzenie tych badań jest nie- zbędne (zwłaszcza pobranie krwi, włosów lub wydzielin organizmu, np. śliny); badania powinny być przeprowadzo-ne przez uprawnionego do tego pracownika służby zdrowia (art. 20 § 3, art. 74 § 2 pkt 2 k.p.k.);

3. pobraniu przez policjanta wymazu ze śluzówki policzków, o ile jest to konieczne i nie zagraża zdrowiu (art. 20 § 3, art. 74 § 2 pkt 3 k.p.k).

Obwiniony jest obowiązany również:

1. zawiadamiać organ prowadzący postępowanie o każdej zmianie miejsca pobytu trwającego dłużej niż 7 dni, w tym także z powodu pozbawienia wolności w innej sprawie, i stawiać się na każde wezwanie; w wypadku niestawiennic-twa obwiniony może być zatrzymany i sprowadzony przymusowo (art. 20 § 3, art. 75 § 1 i 2 k.p.k.) albo postępowa-nie będzie prowadzone pod jego nieobecność i zostanie wydany wyrok zaoczny (art. 71 § 2 i § 4, art. 67 § 2);

_________________________

1) Jeżeli nie wskazano innej podstawy prawnej, przepisy w nawiasach oznaczają odpowiednie artykuły ustawy z dnia 24 sierpnia

2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2013 r. poz. 395, z późn. zm.). Skrót "k.p.k." oznacza ustawę

z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.).

2. wskazać adres, na który kierowana będzie korespondencja; w przeciwnym wypadku czynność lub rozprawa zostanie przeprowadzona pod nieobecność obwinionego; niewskazanie adresu może również uniemożliwić złożenie wniosku, zażalenia lub apelacji z powodu upływu terminów (art. 38 § 1, art. 133 § 2 k.p.k., art. 67 § 2);

3. wskazać adres dla doręczeń w kraju, kiedy przebywa za granicą; w przeciwnym wypadku pismo wysłane na ostatnio znany adres w kraju zostanie uznane za skutecznie doręczone, a czynność lub rozprawa zostanie przeprowadzona pod nieobecność obwinionego; niewskazanie adresu może również uniemożliwić złożenie wniosku, zażalenia lub apelacji z powodu upływu terminów (art. 38 § 1, art. 138 k.p.k., art. 67 § 2);

4. podać nowy adres w wypadku zmiany miejsca zamieszkania lub pobytu, w tym także z powodu pozbawienia wolno-ści w innej sprawie (tymczasowego aresztowania, osadzenia w zakładzie karnym w celu odbycia kary); w przeciwnym wypadku pismo wysłane na dotychczasowy adres zostanie uznane za skutecznie doręczone, a czynność lub rozprawa zostanie przeprowadzona pod nieobecność obwinionego; niewskazanie adresu może rów-nież uniemożliwić złożenie wniosku, zażalenia lub apelacji z powodu upływu terminów (art. 38 § 1, art. 139 k.p.k., art. 67 § 2).

"Potwierdzam otrzymanie pouczenia"

----------------------------------------------

(data, podpis)

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024