Warunki i tryb udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 maja 2015 r.
w sprawie warunków i trybu udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej

Na podstawie art. 39 ust. 8 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 144 i 529) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej oraz dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o udzielenie odroczenia.
§  2.
1.
Warunkiem wszczęcia postępowania o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej jest złożenie przez osobę podlegającą obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej, zwaną dalej "osobą", pisemnego, udokumentowanego i uzasadnionego wniosku do wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
Osoba składa wniosek o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na jej miejsce pobytu stałego albo jej pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące.
§  3.
1.
Organ przyjmujący wniosek o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej informuje osobę, że udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej spowoduje zmianę okresu jej podlegania obowiązkowi odbycia tej służby i zmianę przewidywanego terminu jej przeniesienia do rezerwy.
2.
Adnotację o udzieleniu informacji, o której mowa w ust. 1, zamieszcza się na wniosku o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej i przedstawia osobie do podpisu, a w przypadku odmowy złożenia podpisu sporządza się adnotację w tej sprawie.
3.
Jeżeli wniosek o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej został złożony przez osobę w inny sposób niż osobiście w wojskowej komendzie uzupełnień, informację, o której mowa w ust. 1, zamieszcza się w pouczeniu decyzji o udzieleniu tego odroczenia.
§  4.
1.
We wniosku o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na wybór na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, senatora lub kandydowanie do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej lub Parlamentu Europejskiego zamieszcza się:
1)
imię i nazwisko osoby;
2)
datę i miejsce urodzenia osoby;
3)
adres zamieszkania albo inny adres do korespondencji, pod który skutecznie można doręczyć dokumenty związane z odroczeniem zasadniczej służby wojskowej;
4)
numer ewidencyjny PESEL osoby;
5)
informacje o okolicznościach uzasadniających udzielenie odroczenia.
2.
Do wniosku dołącza się zaświadczenie Państwowej Komisji Wyborczej odpowiednio o:
1)
wyborze osoby na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, lub senatora;
2)
kandydowaniu osoby do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej lub Parlamentu Europejskiego.
§  5.
1.
We wniosku o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny zamieszcza się:
1)
imię i nazwisko osoby;
2)
datę i miejsce urodzenia osoby;
3)
adres zamieszkania albo inny adres do korespondencji, pod który skutecznie można doręczyć dokumenty związane z odroczeniem zasadniczej służby wojskowej;
4)
numer ewidencyjny PESEL osoby;
5)
wyszczególnienie osób, w stosunku do których zachodzi konieczność sprawowania bezpośredniej opieki, w tym ich imię i nazwisko, stopień pokrewieństwa w stosunku do osoby, datę urodzenia oraz adres zamieszkania.
2.
Do wniosku dołącza się decyzję wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wydaną na podstawie art. 39a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", o konieczności sprawowania przez osobę bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny lub orzeczenie sądu o obowiązku sprawowania takiej opieki.
3.
Dokumenty podlegają zwrotowi osobie nie później niż w dniu doręczenia lub ogłoszenia decyzji o udzieleniu odroczenia zasadniczej służby wojskowej.
§  6.
1.
We wniosku o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na pobieranie nauki w szkole wyższej, w zakładzie kształcenia nauczycieli lub w szkole ponadgimnazjalnej, a także kształcenie w celu zdobycia kwalifikacji przydatnych w wojsku na podstawie umowy zawartej z wojskowym komendantem uzupełnień, zamieszcza się:
1)
imię i nazwisko osoby;
2)
datę i miejsce urodzenia osoby;
3)
adres zamieszkania albo inny adres do korespondencji, pod który skutecznie można doręczyć dokumenty związane z odroczeniem zasadniczej służby wojskowej;
4)
numer ewidencyjny PESEL osoby;
5)
nazwę uczelni, szkoły lub zakładu kształcenia nauczycieli;
6)
nazwę podmiotu realizującego szkolenie (kursy) osoby skierowanej w celu uzyskania kwalifikacji przydatnych w wojsku.
2.
Do wniosku dołącza się zaświadczenie rektora szkoły wyższej, dyrektora szkoły lub zakładu kształcenia nauczycieli albo podmiotu kształcącego w celu zdobycia kwalifikacji przydatnych w wojsku.
3.
W przypadku osoby pobierającej naukę w szkole wyższej obowiązek przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w art. 39 ust. 7 ustawy, uważa się za spełniony po okazaniu przez osobę indeksu szkoły wyższej z wpisem o zaliczeniu dotychczasowego i rozpoczęciu kolejnego roku (semestru) studiów.
4.
W przypadku osoby pobierającej naukę w zakładzie kształcenia nauczycieli obowiązek przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w art. 39 ust. 7 ustawy, uważa się za spełniony po okazaniu przez osobę indeksu kolegium z wpisem o zaliczeniu dotychczasowego i rozpoczęciu kolejnego roku (semestru) nauki.
5.
W przypadku osoby pobierającej naukę w szkole ponadgimnazjalnej obowiązek przedstawienia zaświadczenia, o którym mowa w art. 39 ust. 7 ustawy, uważa się za spełniony po okazaniu przez osobę świadectwa szkolnego z wpisem o zaliczeniu (zdaniu) roku (semestru) nauki i legitymacji szkolnej z wpisem o rozpoczęciu nauki w kolejnym roku (semestrze).
§  7.
1.
We wniosku o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na ważne sprawy osobiste lub rodzinne zamieszcza się:
1)
imię i nazwisko osoby;
2)
datę i miejsce urodzenia osoby;
3)
adres zamieszkania albo inny adres do korespondencji, pod który skutecznie można doręczyć dokumenty związane z odroczeniem zasadniczej służby wojskowej;
4)
numer ewidencyjny PESEL osoby;
5)
informacje o okolicznościach uzasadniających udzielenie odroczenia.
2.
Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające stan faktyczny wskazany w art. 39 ust. 3 ustawy.
3.
W przypadku niemożliwości udokumentowania przez osobę stanu faktycznego określonego w art. 39 ust. 3 ustawy wojskowy komendant uzupełnień może odebrać od osoby stosowne oświadczenie.
§  8.
1.
Osoba, która została powołana do odbycia zasadniczej służby wojskowej, może złożyć wniosek o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej co najmniej na czternaście dni przed dniem stawienia się do odbycia tej służby, określonym w karcie powołania.
2.
Wniosek o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny może zostać złożony przez osobę, która została powołana do odbycia zasadniczej służby wojskowej, nie później niż w dniu jej stawienia się do odbycia tej służby, określonym w karcie powołania, jeżeli do tego wniosku zostaną dołączone decyzja lub orzeczenie, o których mowa w § 5 ust. 2.
3.
Wniosek powinien być złożony przez osobę w wojskowej komendzie uzupełnień.
§  9.
Udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej w trybie, o którym mowa w art. 42 ust. 2 ustawy, w przypadku gdy nie ma potrzeby prowadzenia postępowania wyjaśniającego, powinno nastąpić w dniu złożenia przez osobę wniosku o udzielenie odroczenia zasadniczej służby wojskowej.
§  10.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień lub osoba przez niego upoważniona, udzielając odroczenia zasadniczej służby wojskowej w trybie, o którym mowa w art. 42 ust. 2 ustawy, dokonuje wpisu lub zamieszcza dane w wojskowym dokumencie osobistym w brzmieniu: "Odroczono od dnia ... do dnia ...".
2.
Wojskowy komendant uzupełnień lub osoba przez niego upoważniona uwierzytelnia wpis podpisem i czytelnym odciskiem pieczęci urzędowej wojskowej komendy uzupełnień.
§  11.
Wojskowy komendant uzupełnień lub osoba przez niego upoważniona, udzielając odroczenia zasadniczej służby wojskowej w trybie, o którym mowa w art. 42 ust. 2 ustawy, dokonuje odpowiedniego wpisu w ewidencji wojskowej, podając tytuł i termin odroczenia.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 maja 2006 r. w sprawie udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej (Dz. U. Nr 118, poz. 800), które na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 22, poz. 120 i Nr 161, poz. 1278) utraciło moc z dniem 12 lutego 2010 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024