Szczegółowy zakres i sposób wykonywania czynności przez asystentów i starszych asystentów prokuratorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 sierpnia 2016 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu wykonywania czynności przez asystentów i starszych asystentów prokuratorów

Na podstawie art. 178 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Asystenci i starsi asystenci prokuratorów, zwani dalej "asystentami", wykonują czynności w Prokuraturze Krajowej oraz w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych.
§  2.
1.
Asystent w prokuraturze regionalnej, okręgowej lub rejonowej wykonuje bieżące czynności nadzoru nad dochodzeniem, do których należy:
1)
systematyczne zapoznawanie się z aktami sprawy i zwracanie szczególnej uwagi na:
a)
zakres przedmiotowy i podmiotowy postępowania,
b)
sposób realizacji celów postępowania przygotowawczego,
c)
szybkość i trafność podejmowania pierwszych czynności po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie,
d)
sposób dokumentowania ustnych zawiadomień o przestępstwie oraz zasadność wszczynania dochodzeń,
e)
prawidłowość przyjętych w dochodzeniu kierunków postępowania,
f)
prawidłowość przeprowadzenia i utrwalania dowodów,
g)
szybkość postępowania, a zwłaszcza koncentrację czynności,
h)
prawidłowość postępowania z dowodami rzeczowymi,
i)
prawidłowość przeprowadzenia czynności związanych z wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów,
j)
realizację uprawnień procesowych uczestników postępowania,
k)
sposób weryfikacji zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych,
l)
przestrzeganie zasad biurowości, w szczególności poprawności ułożenia materiałów sprawy, numeracji akt, szaty graficznej oraz wykonania obowiązku anonimizacji danych adresowych;
2)
badanie terminowości nadsyłania przez Policję lub inne uprawnione organy akt dochodzenia z wnioskiem o przedłużenie czasu jego trwania;
3)
badanie poziomu czynności procesowych oraz wydanych w toku dochodzenia zarządzeń i postanowień.
2.
Spostrzeżenia i uwagi dotyczące pracy dochodzeniowej, wynikające z nadzoru, asystent przekazuje prokuratorowi w formie notatki urzędowej, a następnie wykonuje czynności wynikające z polecenia prokuratora.
§  3.
1.
Do samodzielnych czynności administracyjnych asystenta w Prokuraturze Krajowej, prokuraturze regionalnej, okręgowej lub rejonowej należy:
1)
kontrola terminowości sporządzania opinii przez biegłych;
2)
wstępna kontrola pod względem formalnym i merytorycznym dokumentów dotyczących wypłat wynagrodzeń biegłych i innych kosztów postępowania;
3)
sprawdzanie terminowości i prawidłowości wykonywania zarządzeń prokuratora przez sekretariat;
4)
sprawdzanie terminowości i prawidłowości czynności sekretariatu w postępowaniach zawieszonych oraz sprawdzanie, czy przyczyny zawieszenia trwają nadal;
5)
cenzura korespondencji podejrzanych, wobec których zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania;
6)
sporządzanie projektów odpowiedzi na pisma wpływające do danej sprawy, niestanowiące wniosków procesowych;
7)
gromadzenie orzecznictwa i literatury przydatnych do prowadzenia postępowania karnego;
8)
wypełnianie kart statystycznych;
9)
sporządzanie projektów decyzji kończących postępowania przygotowawcze;
10)
sporządzanie projektów innych decyzji procesowych związanych z prowadzeniem i nadzorowaniem postępowań przygotowawczych.
2.
Czynności wymienione w ust. 1 pkt 1-5 asystent dokumentuje w formie notatki urzędowej, którą przedstawia prokuratorowi.
§  4.
Asystentowi w Prokuraturze Krajowej można również zlecić:
1)
sporządzanie projektów decyzji administracyjnych i innych rozstrzygnięć;
2)
przygotowywanie projektów zarządzeń i wystąpień Prokuratora Generalnego lub Prokuratora Krajowego;
3)
wykonywanie innych czynności wskazanych przez przełożonego.
§  5.
Asystent prowadzi wykaz wykonywanych czynności w formie określonej przez kierownika jednostki organizacyjnej prokuratury, w której asystent jest zatrudniony.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 marca 2010 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu wykonywania czynności przez asystentów prokuratorów (Dz. U. poz. 293), które traci moc na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024