Konkursy na stanowiska Dyrektora i zastępcy Dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU 1
z dnia 17 sierpnia 2016 r.
w sprawie konkursów na stanowiska Dyrektora i zastępcy Dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji

Na podstawie art. 41 ust. 8 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. poz. 542 i 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
regulaminy konkursów na stanowiska Dyrektora oraz zastępcy Dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji, zwanego dalej "Centrum";
2)
sposób wyłaniania komisji konkursowej;
3)
sposób publikacji informacji o konkursie oraz dokumentowania spełniania wymagań dotyczących doświadczenia i kwalifikacji zawodowych kandydatów.
§  2.
Konkursy na stanowisko Dyrektora Centrum oraz na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum są przeprowadzane w dwóch etapach i obejmują:
1)
w pierwszym etapie - ocenę formalną zgłoszeń do konkursu, zwanych dalej "zgłoszeniami", oraz ocenę stopnia spełnienia przez kandydatów warunków dotyczących doświadczenia zawodowego;
2)
w drugim etapie - ocenę kwalifikacji zawodowych, znajomości języka angielskiego, wiedzy i predyspozycji kandydatów do zarządzania zespołami ludzkimi, budowy i rozwoju instytucji oraz do rozwoju kapitału ludzkiego zespołów pracowniczych.
§  3.
1.
Minister właściwy do spraw gospodarki, zwany dalej "Ministrem", powołuje komisję konkursową:
1)
co najmniej na 6 tygodni przed upływem kadencji Dyrektora Centrum;
2)
niezwłocznie - w przypadku odwołania albo śmierci Dyrektora Centrum.
2.
W skład komisji konkursowej, o której mowa w ust. 1, wchodzi pięciu członków, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię wyłonienia najlepszych kandydatów, w tym dwie osoby ze składu Rady do Spraw Akredytacji, zwanej dalej "Radą".
3.
Dyrektor Centrum powołuje komisję konkursową:
1)
co najmniej na 6 tygodni przed upływem kadencji zastępcy Dyrektora Centrum;
2)
niezwłocznie - w przypadku odwołania albo śmierci zastępcy Dyrektora Centrum.
4.
W skład komisji konkursowej, o której mowa w ust. 3, wchodzi pięciu członków, których wiedza i doświadczenie dają rękojmię wyłonienia najlepszych kandydatów, w tym jeden przedstawiciel Ministra i jedna osoba ze składu Rady.
§  4.
1.
Członkowie komisji konkursowych, o których mowa w § 3, wybierają ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza.
2.
Członkami komisji konkursowych nie mogą być osoby przystępujące do konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum albo do konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum, osoby będące małżonkami tych osób, ich krewnymi albo powinowatymi do drugiego stopnia włącznie albo pozostające wobec nich w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności członka komisji.
3.
Członek komisji konkursowej składa pisemne oświadczenie, że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 2.
4.
Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 2, zostaną ujawnione po powołaniu komisji konkursowych, w przypadku konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum - Minister, a w przypadku konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum - Dyrektor Centrum niezwłocznie odwołują członka komisji, którego okoliczności te dotyczą, oraz uzupełniają skład komisji, zgodnie z § 3.
5.
Czynności komisji konkursowej, w których brała udział osoba, o której mowa w ust. 2, są nieważne.
6.
Członek komisji konkursowej ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji dotyczących osób ubiegających się o stanowisko, uzyskanych w trakcie naboru.
7.
Komisje konkursowe wykonują swoje zadania na posiedzeniach.
8.
Posiedzenia komisji konkursowych odbywają się, gdy w jej pracach bierze udział co najmniej 3 członków, w tym przewodniczący.
9.
Z posiedzeń komisji konkursowych sporządza się protokoły.
10.
Protokół zawiera w szczególności:
1)
datę i miejsce posiedzenia komisji konkursowej;
2)
listę obecnych na posiedzeniu członków komisji konkursowej;
3)
przebieg posiedzenia komisji konkursowej.
§  5.
1.
Ogłoszenia o konkursie na stanowisko Dyrektora Centrum oraz o konkursie na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum umieszcza się w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Centrum oraz udostępnia się w Biuletynie Informacji Publicznej Centrum, a także w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw gospodarki.
2.
Ogłoszenia o konkursie na stanowisko Dyrektora Centrum oraz na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum zawierają:
1)
określenie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
2)
informację o wymaganiach dotyczących doświadczenia zawodowego, znajomości języka angielskiego, kwalifikacji zawodowych, stawianych osobom przystępującym do konkursu, określonych w art. 42 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku;
3)
kryteria oceny zgłoszeń oraz liczbę punktów przyznawaną za stopień spełnienia poszczególnych kryteriów, w tym za spełnianie wymagań dotyczących doświadczenia zawodowego;
4)
listę dokumentów, które należy dołączyć do zgłoszenia;
5)
wskazanie miejsca i sposobu składania zgłoszeń;
6)
wskazanie terminu składania zgłoszeń.
3.
Termin składania zgłoszeń w konkursie na stanowisko Dyrektora Centrum oraz w konkursie na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum nie może być krótszy niż 10 dni od dnia udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ogłoszenia o konkursie. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu zgłoszenia.
4.
W przypadku konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum dokumentami, o których mowa w ust. 2 pkt 4, są:
1)
koncepcja funkcjonowania Centrum opracowana przez osobę przystępującą do konkursu w formie prezentacji multimedialnej, zapisana na informatycznym nośniku danych;
2)
informacja o dotychczasowym przebiegu pracy zawodowej, w tym o zakresie obowiązków związanych z zajmowanymi stanowiskami i pełnionymi funkcjami, okresie ich pełnienia, liczbie podległych pracowników oraz osiągnięciach zawodowych;
3)
poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów potwierdzających:
a)
przebieg pracy zawodowej,
b)
wykształcenie,
c)
ukończenie kursów i szkoleń mających znaczenie dla oceny kwalifikacji zawodowych, wiedzy i predyspozycji kandydatów do zarządzania zespołami ludzkimi, budowy i rozwoju instytucji oraz do rozwoju kapitału ludzkiego zespołów pracowniczych;
4)
oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych;
5)
oświadczenie o niekaralności za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
6)
poświadczona za zgodność z oryginałem kopia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
7)
oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów konkursu.
5.
W przypadku konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum osoba przystępująca do konkursu składa dokumenty, o których mowa w ust. 4 pkt 2-7.
§  6.
1.
Komisja konkursowa, w terminie 7 dni od upływu terminu składania zgłoszeń, o którym mowa w § 5 ust. 3, podejmuje decyzję w sprawie dopuszczenia kandydatów do udziału w drugim etapie konkursu.
2.
Do udziału w drugim etapie konkursu komisja konkursowa dopuszcza co najmniej dwie i nie więcej niż pięć osób, których zgłoszenia spełniają warunki formalne określone w ogłoszeniu o konkursie oraz otrzymały najwięcej punktów w ocenie doświadczenia zawodowego.
3.
Komisja konkursowa, w terminie 7 dni od dnia podjęcia decyzji, o której mowa w ust. 1, powiadamia kandydatów o dopuszczeniu bądź niedopuszczeniu do drugiego etapu konkursu.
4.
W przypadku spełnienia warunków formalnych przez mniej niż dwóch kandydatów konkurs zostaje unieważniony.
§  7.
1.
W ramach drugiego etapu konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum albo konkursu na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum, o którym mowa w § 2 pkt 2, komisja konkursowa przeprowadza z kandydatami na te stanowiska rozmowę kwalifikacyjną.
2.
W przypadku konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum rozmowa kwalifikacyjna obejmuje ocenę prezentacji koncepcji funkcjonowania Centrum, o której mowa w § 5 ust. 4 pkt 1.
3.
Oceny kwalifikacji zawodowych, wiedzy i predyspozycji kandydatów do zarządzania oraz znajomości języka angielskiego komisja konkursowa może dokonać z udziałem wyspecjalizowanego podmiotu lub osoby posiadających odpowiednie kwalifikacje do dokonania takiej oceny.
4.
Ocen, o których mowa w ust. 2 i 3, dokonuje się, stosując kryteria określone w ogłoszeniu o konkursie. Komisja przyznaje odpowiednią liczbę punktów za spełnienie każdego kryterium.
5.
Podmiot oraz osoba, o których mowa w ust. 3, mają obowiązek zachowania w tajemnicy informacji dotyczących osób ubiegających się o stanowisko, uzyskanych w trakcie naboru.
§  8.
1.
W konkursie na stanowisko Dyrektora Centrum komisja konkursowa, w terminie 5 dni od dnia zakończenia drugiego etapu konkursu, przedstawia Ministrowi protokół z naboru i rekomenduje kandydata na stanowisko Dyrektora Centrum, który w trakcie konkursu uzyskał największą liczbę punktów, albo informuje o niewyłonieniu kandydata.
2.
W konkursie na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum komisja konkursowa, w terminie 5 dni od dnia zakończenia drugiego etapu konkursu, przedstawia Dyrektorowi Centrum protokół z naboru i rekomenduje kandydata na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum, który w trakcie konkursu uzyskał największą liczbę punktów, albo informuje o niewyłonieniu kandydata.
3.
Komisja konkursowa przekazuje kandydatom wyniki ich oceny, w terminie 5 dni od dnia zakończenia drugiego etapu konkursu.
4.
Komisje ulegają rozwiązaniu po powołaniu przez Ministra Dyrektora Centrum lub zastępcy Dyrektora Centrum.
§  9.
Wyniki konkursu na stanowisko Dyrektora Centrum i na stanowisko zastępcy Dyrektora Centrum ogłasza się przez udostępnienie informacji o tych wynikach w Biuletynie Informacji Publicznej Centrum, w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw gospodarki.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 1895).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024