Zakaz używania munduru wojskowego lub jego części.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Kompletny mundur wojskowy składa się z ubiorów: wieczorowego, galowego, wyjściowego, służbowego, polowego, ćwiczebnego i specjalnego.
2. 
Części munduru wojskowego to elementy składowe ubiorów, o których mowa w ust. 1.
§  2. 
1. 
Wprowadza się zakaz używania przez osoby nieuprawnione kompletnego munduru wojskowego lub jego części, chociażby zostały one pozbawione oznak wojskowych.
2. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, obejmuje kompletny mundur wojskowy lub następujące jego części wchodzące w skład ubiorów:
1)
wieczorowego:
a)
półfrak,
b)
żakiet;
2)
galowego, wyjściowego i służbowego:
a)
mundur galowy,
b)
mundur wyjściowy,
c)
mundur służbowy,
d)
bluzę olimpijkę,
e)
koszulobluzę,
f)
bluzę wyjściową,
g)
płaszcz,
h)
kurtkę wyjściową,
i)
kurtkę wiatrówkę,
j)
sweter,
k)
sznur galowy,
l)
czapkę rogatywkę,
m)
czapkę garnizonową,
n)
furażerkę wyjściową,
o)
beret;
3)
polowego i ćwiczebnego:
a)
mundur polowy,
b)
mundur ćwiczebny,
c)
koszulobluzę polową,
d)
koszulę ćwiczebną,
e)
ubranie ochronne,
f)
beret,
g)
furażerkę polową,
h)
czapkę marynarską ćwiczebną,
i)
pas żołnierski;
4)
specjalnego:
a)
kombinezon czołgisty,
b)
kurtkę zimową czołgisty,
c)
ubranie czołgisty warsztatowca,
d)
kombinezon pilota,
e)
kurtkę pilota,
f)
ubranie technika lotniczego,
g)
ubranie zimowe nieprzemakalne,
h)
ubranie maskujące białe,
i)
beret.
3. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, obejmuje orły wojskowe oraz oznaki wojskowe:
1)
stopni wojskowych;
2)
korpusów osobowych, grup osobowych i specjalności;
3)
specjalistów wojskowych;
4)
szkolne;
5)
rozpoznawcze;
6)
identyfikacyjne.
7) 1
 przynależności państwowej w postaci:
a)
naszywki z godłem lub
b)
naszywki z flagą Rzeczypospolitej Polskiej.
4. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru polowego, munduru ćwiczebnego, ubrania ochronnego, koszulobluzy polowej, koszulobluzy ćwiczebnej, beretu, furażerki polowej, czapki futrzanej, pozbawionych oznak wojskowych, przez:
1)
członków, instruktorów i specjalistów zrzeszonych w stowarzyszeniach lub organizacjach społecznych, które zawarły porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej lub kierownikiem jednostki organizacyjnej od szczebla dowódcy jednostki wojskowej, a ich statuty przewidują prowadzenie działalności na rzecz obronności państwa;
2) 2
 młodzież szkolną i akademicką uczestniczącą w uroczystościach o charakterze patriotycznym oraz realizującą przedsięwzięcia w ramach różnych form szkolenia i działań o charakterze obronnym.
3) 3
 (uchylony).
5. 
Mundur polowy, mundur ćwiczebny, ubranie ochronne, koszulobluzę polową i koszulobluzę ćwiczebną oznacza się oznaką identyfikacyjną z nazwą (skrótem nazwy) stowarzyszenia, organizacji społecznej, szkoły lub uczelni (podkładka w kolorze ciemnoszarym, nazwa w kolorze białym) o wymiarach 12 cm na 5 cm, noszoną na wysokości lewej patki górnej kieszeni.
6. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru wojskowego bez oznak wojskowych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Minister Obrony Narodowej lub uczelnia wojskowa.
7. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru wojskowego:
1)
w przypadkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 67 ust. 3a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, z późn. zm.) przez:
a)
żołnierzy przeniesionych, po odbyciu lub zakończeniu pełnienia czynnej służby wojskowej, do rezerwy lub w stan spoczynku,
b)
weteranów lub weteranów poszkodowanych, będących żołnierzami rezerwy lub w stanie spoczynku,
c)
żołnierzy będących kombatantami w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1206 oraz z 2015 r. poz. 693 i 2281);
2)
przez żołnierzy, którzy nie pełnią czynnej służby wojskowej, ale otrzymali przedmioty umundurowania i wyekwipowania wojskowego do celów związanych z wykonywaniem powszechnego obowiązku obrony - w przypadkach określonych w art. 67 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
przez osoby niebędące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, które:
a)
biorą udział w występach wojskowych zespołów artystycznych - w czasie tych występów,
b)
występują w filmach i innych przedsięwzięciach artystycznych - w czasie ich realizacji.
§  2a.  4
 Wprowadza się zakaz używania mundurów lub części mundurów, których wzór został określony w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1131 i 1666) oraz ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 i 1728), które następnie zostały uchylone, przez osoby uczestniczące w:
1)
przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes Sił Zbrojnych;
2)
strajkach, demonstracjach, manifestacjach i zgromadzeniach mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych;
3)
zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny;
4)
działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego, lub w działaniach, które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia lub uszkodzenia;
5)
działaniach mających na celu naruszenie nietykalności cielesnej osób realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego;
6)
przedsięwzięciach mających na celu publiczne manifestowanie poglądów, które mogą naruszać wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela.
§  3. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz. U. poz. 1827 oraz z 2006 r. poz. 849).
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 3 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 14 września 2021 r. (Dz.U.2021.1740) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2021 r.
2 § 2 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 14 września 2021 r. (Dz.U.2021.1740) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2021 r.
3 § 2 ust. 4 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b tiret drugie rozporządzenia z dnia 14 września 2021 r. (Dz.U.2021.1740) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2021 r.
4 § 2a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 września 2021 r. (Dz.U.2021.1740) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2021 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024