Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich oraz sposobu wykonywania i zatarcia kar dyscyplinarnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 9 sierpnia 2017 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich oraz sposobu wykonywania i zatarcia kar dyscyplinarnych

Na podstawie art. 149 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1842, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 października 2014 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich oraz sposobu wykonywania i zatarcia kar dyscyplinarnych (Dz. U. poz. 1430) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3 po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

"4a. Postępowanie wyjaśniające wobec osób, o których mowa w art. 145 ust. 6 ustawy, prowadzi się w urzędzie obsługującym ministra.";

2)
w § 6 dodaje się ust. 3-6 w brzmieniu:

"3. Wezwań i zawiadomień można dokonywać również telefonicznie, pozostawiając w aktach sprawy adnotację zawierającą datę i treść przekazanego wezwania lub zawiadomienia, wraz z podpisem osoby, która dokonała tej czynności.

4. Pisma można doręczać również za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej, pozostawiając w aktach sprawy wydruk doręczonego pisma oraz potwierdzenie transmisji danych.

5. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się, jeżeli przemawia za tym potrzeba usprawnienia prowadzonego postępowania oraz nie prowadzi to do naruszenia praw jego uczestników.

6. Przepisów ust. 3 i 4 nie stosuje się do doręczania wezwań, zawiadomień i pism, o których mowa w ust. 2, a także do wezwań, zawiadomień i pism kierowanych do:

1) nauczyciela akademickiego, którego dotyczyło zawiadomienie o popełnieniu czynu lub zachowaniu mającym znamiona przewinienia dyscyplinarnego albo inne informacje uzasadniające wszczęcie postępowania dyscyplinarnego;

2) nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające;

3) obwinionego.";

3)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Przed wszczęciem postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny bada, czy nie zachodzą przesłanki określone w art. 17 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1749, z późn. zm.).

2. W przypadku stwierdzenia okoliczności, o których mowa w ust. 1, rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego i przekazuje je organowi, który go powołał, do zatwierdzenia.";

4)
po § 8 dodaje się § 8a-8c w brzmieniu:

"§ 8a. 1. Organ, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, w terminie 21 dni od dnia otrzymania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego, zatwierdza postanowienie albo odmawia jego zatwierdzenia.

2. Organ, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, przekazuje rzecznikowi dyscyplinarnemu:

1) zatwierdzone postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego albo

2) informację o odmowie zatwierdzenia postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego wraz z uzasadnieniem.

3. W przypadku odmowy zatwierdzenia postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego organ, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, poleca innemu rzecznikowi dyscyplinarnemu wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Polecenie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, może być wydane tylko raz.

4. Brak stanowiska organu, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, w przedmiocie zatwierdzenia postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego, w terminie określonym w ust. 1, jest równoznaczny z zatwierdzeniem tego postanowienia.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, rzecznik dyscyplinarny dokonuje adnotacji w aktach sprawy.

§ 8b. 1. Zatwierdzone postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny doręcza:

1) zawiadamiającemu;

2) pokrzywdzonemu;

3) nauczycielowi akademickiemu, o którym mowa w § 6 ust. 6 pkt 1.

2. Na postanowienie, o którym mowa w ust. 1, zawiadamiającemu, pokrzywdzonemu i nauczycielowi akademickiemu, o którym mowa w § 6 ust. 6 pkt 1, przysługuje, w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, zażalenie odpowiednio do komisji uczelnianej albo komisji przy ministrze.

§ 8c. 1. Komisja uczelniana albo komisja przy ministrze rozpatruje zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego na posiedzeniu niejawnym, w składzie trzyosobowym, wyznaczonym przez przewodniczącego właściwej komisji w drodze zarządzenia.

2. Komisja uczelniana albo komisja przy ministrze, w terminie 21 dni od dnia wydania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, wydaje postanowienie o:

1) utrzymaniu w mocy zaskarżonego postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego albo

2) uchyleniu postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

3. Postanowienie, o którym mowa w ust. 2, jest prawomocne.

4. Postanowienie, o którym mowa w ust. 2, doręcza się:

1) organowi, który powołał rzecznika dyscyplinarnego;

2) zawiadamiającemu;

3) pokrzywdzonemu;

4) nauczycielowi akademickiemu, o którym mowa w § 6 ust. 6 pkt 1;

5) rzecznikowi dyscyplinarnemu.

5. W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, organ, który powołał rzecznika dyscyplinarnego, poleca innemu rzecznikowi dyscyplinarnemu wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

6. Prawomocne postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego doręcza się rektorowi oraz odpowiednio ministrowi lub ministrowi nadzorującemu.";

5)
w § 9:
a)
w ust. 1 uchyla się pkt 5 i 6,
b)
w ust. 2 w pkt 2 w lit. f kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) skutkach odmowy złożenia wyjaśnień lub nieusprawiedliwionego niestawiennictwa, o których mowa w § 10 ust. 3.",

c)
w ust. 3 uchyla się pkt 5 i 6;
6)
w § 10:
a)
w ust. 1 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) wzywa nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie, do złożenia wyjaśnień, w tym do zajęcia stanowiska wobec stawianych zarzutów i zebranych dowodów.",

b)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Odmowa złożenia wyjaśnień przez nauczyciela akademickiego, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, lub jego nieusprawiedliwione niestawiennictwo nie stanowią przeszkody do sporządzenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego albo umorzenia postępowania wyjaśniającego, jeżeli pozostałe zebrane dowody dają do tego podstawę.";

7)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Jeżeli materiał dowodowy zebrany w postępowaniu wyjaśniającym nie daje podstaw do sporządzenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego i przekazuje je organowi, który go powołał, do zatwierdzenia. Przepisy § 8a stosuje się odpowiednio.

2. Zatwierdzone postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w ust. 1, rzecznik dyscyplinarny doręcza:

1) zawiadamiającemu;

2) pokrzywdzonemu;

3) nauczycielowi akademickiemu, którego dotyczyło postępowanie.

3. Na postanowienie, o którym mowa w ust. 2, nauczycielowi akademickiemu, którego dotyczyło postępowanie, zawiadamiającemu i pokrzywdzonemu przysługuje, w terminie 14 dni od dnia doręczenia postanowienia, zażalenie odpowiednio do komisji uczelnianej albo komisji przy ministrze. Przepisy § 8c ust. 1-5 stosuje się odpowiednio.";

8)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. Rzecznik dyscyplinarny niezwłocznie informuje organ, który go powołał, o skierowaniu wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego do komisji uczelnianej albo komisji przy ministrze.";

9)
§ 17 otrzymuje brzmienie:

"§ 17. 1. Jeżeli przewodniczący komisji uczelnianej albo komisji przy ministrze uzna, że:

1) zachodzą podstawy do umorzenia postępowania dyscyplinarnego albo

2) postępowanie wyjaśniające zawiera braki, które nie mogą zostać uzupełnione na rozprawie

- wydaje zarządzenie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego i skierowaniu sprawy na posiedzenie niejawne.

2. W zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji uczelnianej albo komisji przy ministrze wyznacza przewodniczącego oraz członków składu orzekającego i protokolanta.";

10)
w § 20 w ust. 4 w zdaniu pierwszym wyraz "ostateczne" zastępuje się wyrazem "prawomocne";
11)
w § 34 dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Skład orzekający wymierza karę, uwzględniając stopień winy, stopień społecznej szkodliwości przewinienia dyscyplinarnego, cele wychowawcze w stosunku do obwinionego oraz potrzeby w zakresie zapobiegania popełnieniu przez niego kolejnego przewinienia dyscyplinarnego i kształtowania właściwych postaw wśród nauczycieli akademickich.

4. Skład orzekający może umorzyć postępowanie dyscyplinarne, jeżeli wymierzenie obwinionemu kary byłoby niecelowe ze względu na:

1) rodzaj i wysokość kary lub środka karnego, prawomocnie orzeczonych za ten sam czyn w odrębnym postępowaniu przewidzianym przez ustawy, a interes pokrzywdzonego się temu nie sprzeciwia, lub

2) wynik postępowania mediacyjnego pomiędzy obwinionym a pokrzywdzonym, przeprowadzonego na podstawie art. 23a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego lub art. 1831-18315 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1822, z późn. zm.).";

12)
w § 38:
a)
ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Przewodniczący komisji przy Radzie wyznacza skład orzekający w sprawie, w tym jego przewodniczącego i sprawozdawcę, oraz kieruje odwołanie do rozpoznania na posiedzenie niejawne.

2. Skład orzekający komisji przy Radzie po rozpoznaniu odwołania na posiedzeniu niejawnym:

1) orzeka o uchyleniu orzeczenia komisji dyscyplinarnej wydanego w pierwszej instancji oraz o przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia - jeżeli w postępowaniu dyscyplinarnym doszło do rażącego naruszenia prawa, które mogło mieć istotny wpływ na treść orzeczenia, albo

2) orzeka o uchyleniu orzeczenia komisji dyscyplinarnej wydanego w pierwszej instancji oraz o umorzeniu postępowania - jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę wszczęcia postępowania wyjaśniającego, o których mowa w art. 17 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, albo

3) wydaje postanowienie o odmowie przyjęcia odwołania - jeżeli zostało ono wniesione przez osobę nieuprawnioną lub wniesione po terminie, albo

4) wydaje postanowienie o skierowaniu odwołania do rozpoznania na rozprawę odwoławczą.",

b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a-2c w brzmieniu:

"2a. Na postanowienie, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, służy zażalenie.

2b. Do postanowienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, stosuje się § 40 ust. 4 i 5.

2c. Skład orzekający komisji przy Radzie, kierując odwołanie do rozpoznania na rozprawę odwoławczą, wyznacza jej termin oraz:

1) zawiadamia strony i wzywa świadków wskazanych w odwołaniu;

2) doręcza odwołanie stronie przeciwnej i wzywa ją do złożenia odpowiedzi na odwołanie.",

c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Skład orzekający komisji przy Radzie, na posiedzeniu niejawnym, może przywrócić termin do wniesienia odwołania, jeżeli wnosząca o to strona uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło wskutek niezawinionej przez nią przeszkody.";

13)
w § 40 w ust. 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Komisja przy Radzie, po przeprowadzeniu rozprawy odwoławczej:".

§  2. 
Postępowania wyjaśniające i postępowania dyscyplinarne w sprawach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli akademickich wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są prowadzone do czasu ich zakończenia na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 1896).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1572

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego prowadzonego wobec nauczycieli akademickich oraz sposobu wykonywania i zatarcia kar dyscyplinarnych.
Data aktu: 09/08/2017
Data ogłoszenia: 23/08/2017
Data wejścia w życie: 07/09/2017