Uposażenia oraz uposażenia rodzinne prokuratorów w stanie spoczynku i członków ich rodzin oraz terminy przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 stycznia 2017 r.
w sprawie uposażeń oraz uposażeń rodzinnych prokuratorów w stanie spoczynku i członków ich rodzin oraz terminów przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne

Na podstawie art. 129 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177, 1579, 2103, 2149 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb ustalania i wypłacania uposażeń oraz uposażeń rodzinnych prokuratorom w stanie spoczynku i członkom ich rodzin oraz terminy przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, o których mowa w art. 126 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
osobie uprawnionej - rozumie się przez to:
a)
prokuratora w stanie spoczynku,
b)
członka rodziny zmarłego prokuratora lub zmarłego prokuratora w stanie spoczynku, spełniającego warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, 1948, 2036 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 2 i 38),
c)
byłego prokuratora, o którym mowa w art. 206 § 6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, 1948, 2103 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38 i 60);
2)
właściwej jednostce organizacyjnej - rozumie się przez to jednostkę organizacyjną, w której prokurator otrzymywał ostatnio wynagrodzenie, albo jednostkę organizacyjną, która przejęła zadania zlikwidowanej jednostki organizacyjnej prokuratury wypłacającej to wynagrodzenie;
3)
wojskowym organie emerytalnym - rozumie się przez to wojskowy organ emerytalny, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r. poz. 1037 i 2138).
§  3.
1.
Uposażenie prokuratorów w stanie spoczynku oraz uposażenie rodzinne wypłaca właściwa jednostka organizacyjna.
2.
Uposażenie prokuratorów w stanie spoczynku, którzy będąc żołnierzami zawodowymi, byli wyznaczeni na stanowiska służbowe w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach wojskowych, oraz uposażenie rodzinne wypłaca wojskowy organ emerytalny.
§  4.
1.
Uposażenie prokuratorów, o których mowa w § 3, zwane dalej "uposażeniem", oraz uposażenie rodzinne wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, a w przypadku uposażenia rodzinnego nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym złożono wniosek o jego wypłatę.
2.
W razie złożenia wniosku o wypłatę uposażenia rodzinnego w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć prokuratora lub prokuratora w stanie spoczynku, uposażenie rodzinne wypłaca się od dnia śmierci, nie wcześniej jednak niż od dnia spełnienia warunków do otrzymania świadczenia przez osoby uprawnione.
§  5.
1.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedno łączne uposażenie rodzinne.
2.
Uposażenie rodzinne podlega podziałowi na równe części między osoby uprawnione.
3.
W razie ujawnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania podziału uposażenia rodzinnego po raz pierwszy lub zmiany warunków dotychczasowego podziału świadczenia ze względu na zmianę liczby osób uprawnionych dokonuje się podziału świadczenia od miesiąca ujawnienia tych okoliczności.
§  6.
1.
Osoba ubiegająca się o wypłatę uposażenia rodzinnego składa we właściwej jednostce organizacyjnej wniosek o wypłatę tego uposażenia.
2.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wymaganych do uzyskania renty rodzinnej, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 116 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
§  7.
1.
Uposażenie oraz uposażenie rodzinne wypłaca się osobie uprawnionej w formie pieniężnej raz w miesiącu, z dołu, w terminie wypłat wynagrodzenia.
2.
Wypłata uposażenia lub uposażenia rodzinnego w inny sposób może być dokonana na pisemny wniosek osoby uprawnionej.
3.
Wypłaty uposażenia lub uposażenia rodzinnego dokonuje się:
1)
do rąk własnych osoby uprawnionej;
2)
na wniosek osoby uprawnionej:
a)
na jej rachunek płatniczy lub jej rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej inny niż rachunek płatniczy albo
b)
do rąk osoby uprawnionej za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113, 1250, 1823 i 1948).
§  8.
1.
Właściwa jednostka organizacyjna zawiadamia na piśmie osoby uprawnione o wysokości należnego im w danym roku uposażenia albo uposażenia rodzinnego oraz dacie jego wypłaty.
2.
Osobę uprawnioną do uposażenia albo uposażenia rodzinnego informuje się również o miejscu jego wypłaty, w przypadku gdy wypłata ma być dokonana w sposób określony w § 7 ust. 3 pkt 1.
§  9.
Na wniosek osoby uprawnionej, zamieszkałej poza obszarem właściwości właściwej jednostki organizacyjnej albo wojskowego organu emerytalnego, jednostka ta albo organ powierza dokonywanie wypłaty uposażenia lub uposażenia rodzinnego w sposób określony w § 7 ust. 3 pkt 1 oraz przekazywanie zawiadomień i informacji, o których mowa w § 8, jednostce organizacyjnej albo wojskowemu organowi emerytalnemu, w obszarze właściwości którego osoba uprawniona ma miejsce zamieszkania.
§  10.
Właściwa jednostka organizacyjna informuje wojskowy organ emerytalny o ustaleniu uposażenia oraz uposażenia rodzinnego.
§  11.
Przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, o których mowa w art. 126 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze, następuje w terminie 60 dni od dnia wygaśnięcia stosunku służbowego prokuratora.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu ustalania i wypłacania uposażeń oraz uposażeń rodzinnych sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku oraz członkom ich rodzin (Dz. U. poz. 869), które na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178 i 2103) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.198

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenia oraz uposażenia rodzinne prokuratorów w stanie spoczynku i członków ich rodzin oraz terminy przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne.
Data aktu: 20/01/2017
Data ogłoszenia: 31/01/2017
Data wejścia w życie: 01/02/2017