Podejmowanie decyzji dotyczącej zwiększenia ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne na dany rok akademicki, powyżej 2% liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na poprzedni rok akademicki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 24 września 2014 r.
w sprawie podejmowania decyzji dotyczącej zwiększenia ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne na dany rok akademicki, powyżej 2% liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na poprzedni rok akademicki

Na podstawie art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2183 i 2201 oraz z 2018 r. poz. 138) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb podejmowania decyzji dotyczącej zwiększenia ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne na dany rok akademicki, powyżej 2% liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na po przedni rok akademicki, zwanego dalej "zwiększeniem liczby studentów";
2)
termin składania wniosków o wyrażenie zgody na zwiększenie liczby studentów, zwanych dalej "wnioskami";
3)
zakres danych zawartych we wnioskach.
§  2. 
Rektor uczelni publicznej składa wniosek do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego albo właściwego ministra nadzorującego uczelnię, o którym mowa w art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, zwanego dalej "ministrem nadzorującym", w terminie do dnia 28 lutego roku akademickiego poprzedzającego rok akademicki, którego wniosek dotyczy.
§  3. 
1. 
Wniosek zawiera:
1)
oznaczenie wnioskodawcy;
2)
wskazanie podstawowych jednostek organizacyjnych i kierunków studiów, na których planuje się zwiększenie liczby studentów;
3)
określenie planowanego zwiększenia liczby studentów - w ujęciu procentowym i liczbowym, ze wskazaniem liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na poprzedni rok akademicki i z określeniem liczby miejsc dla studentów, dla których poszczególne kierunki studiów, na których planuje się zwiększenie liczby studentów, będą kolejnymi kierunkami studiów stacjonarnych w uczelni publicznej;
4)
informacje o strukturze kształcenia oraz o planowanych zmianach w strukturze kształcenia uwzględniające zmianę liczby i nazw dotychczas prowadzonych kierunków studiów;
5)
informacje o zapewnieniu udziału studentów w badaniach naukowych - w przypadku kierunków studiów o profilu ogólnoakademickim;
6)
dane dotyczące liczby miejsc przewidzianych dla studentów biorących udział w obowiązkowych praktykach zawodowych - w przypadku kierunków studiów o profilu praktycznym.
2. 
Uzasadnienie wniosku zawiera:
1)
określenie wpływu zwiększenia liczby studentów na:
a)
warunki kształcenia, w tym aktualną i planowaną liczebność grup zajęciowych (wykładowych lub ćwiczeniowych), przy uwzględnieniu możliwości uczelni publicznej i konieczności zapewnienia wysokiej jakości kształcenia,
b)
spełnianie wymagań w zakresie minimum kadrowego,
c)
wykorzystanie infrastruktury uczelni publicznej;
2)
wskazanie podjętych i planowanych działań na rzecz restrukturyzacji uczelni publicznej, z uwzględnieniem zmian w zakresie funkcjonowania kierunków studiów wynikających ze zwiększenia liczby studentów;
3)
informacje o wnioskach wynikających z wdrożenia wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia;
4)
wyniki monitoringu karier zawodowych absolwentów, jeżeli jest prowadzony w uczelni publicznej.
§  4. 
Wnioski składa się w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez elektroniczną skrzynkę podawczą ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego albo ministra nadzorującego.
§  5. 
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski spełniające wymagania określone w rozporządzeniu. W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu, uczelnię publiczną wzywa się do uzupełnienia braków w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, z pouczeniem, że ich nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§  6. 
1. 
Minister nadzorujący, w terminie 45 dni od dnia otrzymania wniosku rektora uczelni publicznej, występuje do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego o uzgodnienie zwiększenia liczby studentów, przekazując swoje stanowisko w tej sprawie.
2. 
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia, o którym mowa w ust. 1, uzgadnia z ministrem nadzorującym stanowisko dotyczące zwiększenia liczby studentów.
§  7. 
Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego albo minister nadzorujący podejmuje decyzję dotyczącą zwiększenia liczby studentów w terminie do dnia 31 maja roku akademickiego poprzedzającego rok akademicki, którego wniosek dotyczy.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2014 r. 2
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz.U.2017.2317).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie trybu podejmowania decyzji o zwiększeniu ogólnej liczby studentów studiów stacjonarnych w uczelni publicznej powyżej 2% ogólnej liczby studentów studiów stacjonarnych studiujących w poprzednim roku akademickim (Dz.U.2011.191.1137), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, na podstawie art. 56 pkt 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.1198).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.298 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podejmowanie decyzji dotyczącej zwiększenia ogólnej liczby osób, które uczelnia publiczna może przyjąć na studia stacjonarne na dany rok akademicki, powyżej 2% liczby studentów przyjętych na studia stacjonarne na poprzedni rok akademicki.
Data aktu: 24/09/2014
Data ogłoszenia: 02/02/2018
Data wejścia w życie: 01/10/2014