Zasady bezpłatnego dostępu do telewizji publicznej i publicznego radia kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 7 września 1995 r.
w sprawie zasad bezpłatnego dostępu do telewizji publicznej i publicznego radia kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 67, poz. 398, Nr 79, poz. 465, z 1993 r. Nr 45, poz. 205 i z 1995 r. Nr 95, poz. 472) Państwowa Komisja Wyborcza w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zarejestrowanym kandydatom na Prezydenta przysługuje prawo nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w ogólnokrajowych programach i programie TV Polonia "Telewizji Polskiej - Spółka Akcyjna" oraz w ogólnokrajowych programach "Polskiego Radia - Spółka Akcyjna" w celu prezentowania swoich programów wyborczych i składania oświadczeń.
2.
W granicach wyznaczonych prawem kandydaci swobodnie kształtują formę i treść audycji wyborczych oraz ponoszą z tego tytułu odpowiedzialność.
3.
Rozpowszechnianie audycji wyborczych, o których mowa w ust. 1, rozpoczyna się nie wcześniej niż od godziny 12oo dnia następnego po sporządzeniu przez Państwową Komisję Wyborczą listy wyborczej (listy kandydatów), ale nie później niż od godziny 18oo piętnastego dnia przed dniem głosowania, i kończy się na 36 godzin przed dniem głosowania.
§  2.
1.
Każdy kandydat ma prawo do:
1)
2 godzin telewizyjnych audycji wyborczych, w tym 30 minut w TV Polonia,
2)
4 godzin radiowych audycji wyborczych.
2.
Łączny czas antenowy przeznaczony na audycje wyborcze wszystkich kandydatów nie może przekroczyć 16 godzin w "Telewizji Polskiej S.A.", w tym 4 godzin w programach TV Polonia, i 32 godzin w "Polskim Radiu S.A.".
3.
Czas audycji wyborczych, o którym mowa w ust. 1, przysługujący kandydatowi, ulega odpowiedniemu i równemu skróceniu w każdym z telewizyjnych i radiowych programów, gdyby liczba zarejestrowanych kandydatów powodowała przekroczenie łącznego czasu antenowego przeznaczonego na audycje wyborcze wszystkich kandydatów.
§  3.
1.
Audycje wyborcze, o których mowa w § 2, są rozpowszechniane w specjalnych blokach audycji wyborczych. Każdemu kandydatowi przysługuje jednakowy czas antenowy w każdym z telewizyjnych lub radiowych bloków audycji wyborczych.
2.
Zarządy spółek "Telewizji Polskiej S.A." i "Polskiego Radia S.A." po konsultacji z pełnomocnikami podmiotów, które zgłosiły kandydatów, ustalają:
1)
łączny czas przeznaczony na emisję bloków audycji wyborczych w każdym z telewizyjnych i radiowych programów,
2)
ramowy podział czasu, o którym mowa w pkt 1, w poszczególnych dniach w okresie rozpowszechniania audycji wyborczych oraz porę ich emisji w danym dniu,
3)
czas przysługujący każdemu kandydatowi w ramach każdego bloku audycji wyborczych.
3.
Ustalenia, o których mowa w ust. 2, przekazuje się niezwłocznie na piśmie pełnomocnikom, Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
4.
Informację o ustaleniach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, podaje się do publicznej wiadomości przed rozpoczęciem rozpowszechniania audycji wyborczych w formie komunikatu ogłoszonego w programach informacyjnych "Telewizji Polskiej S.A." i "Polskiego Radia S.A." oraz w dzienniku prasowym (drukowanym) o zasięgu ogólnokrajowym, najpóźniej w ciągu 2 dni od dnia ogłoszenia przez Państwową Komisję Wyborczą listy kandydatów.
§  4.
1.
Kandydaci korzystają z przysługującego im czasu antenowego według następujących zasad:
1)
kolejność audycji poszczególnych kandydatów w blokach audycji wyborczych ustala się w drodze losowania przeprowadzonego przez osoby upoważnione przez zarządy spółek, o których mowa w § 3 ust. 2; do udziału w losowaniu zapraszani są pełnomocnicy podmiotów, które zgłosiły kandydatów,
2)
czas antenowy nie wykorzystany w jednym bloku audycji wyborczych z przyczyn leżących po stronie kandydata nie może być rekompensowany wydłużeniem czasu antenowego w innych blokach,
3)
czas antenowy nie może być odstępowany na rzecz innego kandydata.
2.
W przypadku równoczesnego wykorzystania czasu antenowego przez dwóch lub więcej kandydatów, następującego na ich wniosek (wspólna dyskusja), uznaje się, że każdy z kandydatów wykorzystał w ramach czasu antenowego, o którym mowa w § 2, czas równy liczbie minut wynikającej z podzielenia czasu trwania wspólnej audycji wyborczej przez liczbę kandydatów w niej uczestniczących.
3.
W przypadku wspólnej dyskusji wszystkich kandydatów przepisy ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, audycja będąca wspólną dyskusją dwu lub więcej kandydatów jest umieszczona w bloku audycji wyborczych w takiej kolejności, jaka przysługuje temu z kandydatów uczestniczących we wspólnej dyskusji, który wylosował wcześniejszą emisję swojego programu wyborczego w bloku audycji wyborczych.
§  5.
1.
Kandydaci w ramach przysługującego im czasu antenowego, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 3, mają prawo do nieodpłatnej emisji audycji wyborczych przygotowanych we własnym zakresie lub do nieodpłatnych bezpośrednich wystąpień.
2.
W wypadku przekroczenia czasu antenowego w trakcie bezpośredniego wystąpienia kandydata nadawca przerywa emisję wystąpienia.
3.
Kandydaci mają prawo korzystania ze studia i urządzeń technicznych publicznego radia i telewizji publicznej w celu przygotowania własnych audycji wyborczych. Usługa ta nie jest objęta uprawnieniem do nieodpłatnej emisji audycji wyborczych.
4.
Termin udostępnienia studia i urządzeń technicznych, o których mowa w ust. 3, kandydat uzgadnia z dyrektorem właściwego programu, który obowiązany jest udostępnić je nie później niż w ciągu 48 godzin od daty złożenia wniosku, chyba że kandydat wyrazi zgodę na termin późniejszy.
5.
Audycje wyborcze wyprodukowane przez kandydatów we własnym zakresie, odpowiadające warunkom technicznym obowiązującym w publicznym radiu i telewizji publicznej, udostępnionym na piśmie wszystkim kandydatom, należy dostarczyć do dyrektora właściwego programu radiowego lub telewizyjnego najpóźniej na 24 godziny przed emisją.
§  6.
Na ustalenia, o których mowa w § 2 ust. 3 i w § 3 ust. 2 pkt 3, pełnomocnikowi podmiotu, który zgłosił kandydata, przysługuje skarga w ciągu 24 godzin od ich dokonania do Państwowej Komisji Wyborczej.
§  7.
W drugiej turze głosowania stosuje się odpowiednio przepisy § 1-6 z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
każdy kandydat ma prawo do 1 godziny telewizyjnych audycji wyborczych i 2 godzin radiowych audycji wyborczych,
2)
rozpowszechnianie audycji wyborczych, o których mowa w pkt 1, rozpoczyna się od godziny 18oo drugiego dnia następującego po dniu podania przez Państwową Komisję Wyborczą do publicznej wiadomości wyników głosowania i wyniku wyborów i kończy się na 36 godzin przed dniem drugiej tury głosowania,
3)
w przypadku równoczesnego wykorzystania czasu antenowego przez dwóch kandydatów uczestniczących w drugiej turze głosowania (wspólna dyskusja) uznaje się, że każdy z kandydatów wykorzystał połowę czasu antenowego trwania wspólnej audycji wyborczej,
4) 1
audycje wyborcze, o których mowa w § 5 ust. 5, należy dostarczyć do dyrektora właściwego programu radiowego lub telewizyjnego najpóźniej do godziny 9.00 w dniu emisji.
§  8.
Traci moc uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 18 października 1990 r. w sprawie zasad równego i bezpłatnego dostępu do państwowego radia i telewizji kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski Nr 40, poz. 313 i Nr 41, poz. 326).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 pkt 4 dodany przez § 1 uchwały z dnia 9 listopada 1995 r. (M.P.95.58.644) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 listopada 1995 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024