Zasady ustalania opłat za czynności związane z badaniami i certyfikacją oraz ich maksymalna wysokość.

ZARZĄDZENIE
DYREKTORA POLSKIEGO CENTRUM BADAŃ I CERTYFIKACJI
z dnia 3 listopada 1995 r.
w sprawie zasad ustalania opłat za czynności związane z badaniami i certyfikacją oraz ich maksymalnej wysokości.

Na podstawie art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250 i z 1994 r. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady ustalania opłat za czynności związane z badaniami i certyfikacją oraz ich maksymalne wysokości.
2.
Ilekroć w zarządaniu jest mowa o ustawie bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250 i z 1994 r. Nr 27, poz. 96).
§  2.
Wysokość opłat za badania i certyfikację ustalana jest w cennikach, stanowiących ofertę jednostki badającej lub certyfikującej, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
1.
Opłacie podlegają czynności:
1)
związane z:
a)
obowiązkową certyfikacją wyrobów, na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy,
b)
dobrowolną certyfikacją wyrobów, na podstawie art. 14 pkt 2 ustawy,
c)
certyfikacją systemów jakości, na podstawie art. 13 ust. 2 i art. 15 ustawy,
2)
związane z badaniami wyrobów dla potrzeb certyfikacji.
2.
Jednostka badająca lub certyfikująca może domagać się wpłacenia przez wnioskodawcę zaliczki na poczet opłaty za badania lub certyfikację, w wysokości uzasadnionej charakterem koniecznych do podjęcia czynności.
3.
Opłata za badania lub certyfikację nie obejmuje kosztów delegacji służbowych. Koszty te obciążają wnioskodawcę na zasadach określonych w odrębnych przepisach, dotyczących zasad wypłacania diet i innych należności z tytułu podróży służbowych.

Rozdział  2

Ogólne zasady ustalania opłat w cennikach

§  4.
1.
Wysokość opłat za badania i certyfikację podawana jest do wiadomości przez jednostkę badającą lub certyfikującą w cenniku.
2.
Cennik, o którym mowa w ust. 1, ustalany jest przez kierownika jednostki badającej i certyfikującej, a następnie przesyłany do Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
3.
Kierownik jednostki badającej lub certyfikującej ustala, zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym zarządzeniu, cennik po zasięgnięciu opinii rady zarządzającej tej jednostki, w trybie przewidzianym odrębnymi przepisami.
4.
Opłaty ujęte w cenniku, o którym mowa w ust. 1, mogą podlegać okresowej aktualizacji nie częściej niż raz na sześć miesięcy, na zasadach i w trybie przewidzianych dla jego ustalenia.
§  5.
1.
Cennik określa wysokość opłat za badania i certyfikację, oferowanych przez jednostkę badającą lub certyfikującą.
2.
Podstawę do określenia wysokości opłaty za badania i certyfikację wyrobów stanowią w szczególności:
1)
rodzaj wykonywanej czynności lub usługi,
2)
rodzaj wyrobu,
3)
stopień skomplikowania oceny wyrobu lub programu badania,
4)
uzasadniony koszt pracy jednej osoby w jednym dniu lub godzinie - stawka dzienna (godzinowa) pomnożona przez liczbę osób i dni (godzin).
3.
Podstawę do określenia wysokości opłaty za certyfikację systemów jakości stanowią ponadto:
1)
model systemu jakości objętego wnioskiem o udzielenie certyfikatu,
2)
wielkość i struktura organizacyjna wnioskodawcy.
4.
W wypadku objęcia jednym badaniem lub procesem certyfikacji wyrobów o zbliżonym rozwiązaniach technicznych dostarczonych przez jednego wnioskodawcę, opłata za badania lub certyfikację ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu w stosunku do poniesionych kosztów, w rozmiarze uwzględnionym w cenniku, o którym mowa w § 4.
5.
W wypadku przeprowadzenia badań lub certyfikacji na podstawie dokumentów wystawionych w języku obcym albo w razie konieczności sporządzenia w języku obcym sprawozdań, opłata za badania lub certyfikację może ulec zwiększeniu w rozmiarze uzasadnionym dodatkowymi kosztami związanymi z koniecznością dokonania tłumaczeń.
§  6.
Opłaty za badania laboratoryjne różnicuje się stosownie do zakresu wykonywanych badań.

Rozdział  3

Zasady ustalania opłat za certyfikację wyrobów

§  7.
1.
Przy ustalaniu opłaty za certyfikację wyrobów uwzględnia się uzasadnione koszty:
1)
poszczególnych etapów procesu certyfikacji (koszty jednostkowe),
2)
sprawowania nadzoru nad sposobem wykorzystania przez dostawców wydanych certyfikatów,
3)
inne koszty.
2.
Koszt jednostkowy ustala się w szczególności jako:
1)
koszt wstępnego rozpatrzenia wniosku, przeprowadzenia analizy kompletności dokumentacji, dokonania identyfikacji próbek i dostawcy, rejestracji wniosku oraz przygotowania i wysłania potwierdzenia (opłata wstępna),
2)
koszt przeprowadzenia kontroli warunków techniczno-organizacyjnych,
3)
koszt przeprowadzenia szczegółowej analizy dokumentacji oraz przygotowania decyzji certyfikacyjnej i wystawienia certyfikatu,
4)
koszt rozpatrzenia wniosku przez komitet techniczny i radę zarządzającą jednostki certyfikującej, zgodnie z Polską Normą - PNEN 45011.

Rozdział  4

Zasady ustalania opłat za certyfikację systemów jakości

§  8.
1.
Przy ustalaniu opłaty za certyfikację systemów jakości uwzględnia się uzasadnione koszty:
1)
poszczególnych etapów systemu certyfikacji (koszty jednostkowe),
2)
sprawowania nadzoru nad sposobem wykorzystania certyfikatów przez audity kontrolne planowane i specjalne,
3)
uczestnictwa w systemie certyfikowanych dostawców w okresie ważności certyfikatu.
2.
Kosztów jednostkowy ustala się w szczególności jako:
1)
koszt wstępnego rozpatrzenia wniosku, przeprowadzenia analizy kompletności dokumentacji, identyfikacji dostawcy, rejestracji wniosku oraz przygotowania i wystawienia potwierdzenia (opłata wstępna),
2)
koszt wykonania prac organizacyjno-administracyjnych,
3)
koszt przeprowadzenia procesu certyfikacji zgodnie z procedurą jednostki certyfikującej,
4)
koszt rozporządzenia wniosku przez komitet techniczny lub radę zarządzającą jednostki certyfikującej, zgodnie z Polską Normą - PNEN 45012.

Rozdział  5

Maksymalna wysokość opłat

§  9.
Wysokość opłaty ustalonej w cenniku za badania nie może przekroczyć iloczynu stawki godzinowej i pracochłonności.
§  10. 1
 
1.
Wysokość maksymalna opłaty należnej z tytułu przeprowadzenia procesu certyfikacji wyrobów, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy, z wyłączeniem:
1)
kosztów wykonanych badań,
2)
opłaty, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2,

wynosi 1830 złotych.

2.
Wysokość maksymalna opłaty należnej z tytułu certyfikacji systemu jakości, o której mowa w art. 13 ust. 2 oraz art. 15 ustawy, z wyłączeniem opłaty, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2, wynosi 18.300 złotych.
§  11.
1. 2
Wysokość maksymalna opłaty należnej z tytułu certyfikacji wyrobów, o których mowa w art. 14 pkt 2 ustawy, wynosi 5490 złotych, z wyłączeniem:
1)
kosztów wykonywanych badań,
2)
opłaty, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2.
§  12. 3
Maksymalna wysokość opłaty, o której mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 oraz § 8 ust. 1 pkt 2, odpowiadającej wartości pracy jednej osoby zatrudnionej przy badaniach certyfikacji, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 4, wynosi 980 złotych dziennie.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.
2 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.
3 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1996 r. (M.P.97.2.14) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 lutego 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024