Zm.: zarządzenie w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU CEŁ
z dnia 23 grudnia 1996 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego.

Na podstawie art. 50 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312, z 1995 r. Nr 85, poz. 427 i Nr 87, poz. 434 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 24 czerwca 1996 r. w sprawie wniosków o wszczęcie postępowania celnego (Monitor Polski Nr 38, poz. 380) wprowadza się następujące zmiany:
1)
użyte w zarządzeniu w różnych przypadkach wyrazy "Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą" zastępuje się użytymi w odpowiednich przypadkach wyrazami "Minister Gospodarki",
2)
w załączniku nr 5 do zarządzenia:
a)
w części I CZĘŚĆ OGÓLNA pkt 7.1.8. lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) przewozów towarów określonych w § 1 ust. 5 zarządzenia, z wyjątkiem towarów przeznaczonych do montażu przemysłowego,",

b)
w części IV WYPEŁNIANIE DOKUMENTU SAD W PRZYWOZIE I PRZY ZŁOŻENIU TOWARÓW W SKŁADZIE CELNYM LUB WPROWADZENIU DO WOLNEGO OBSZARU CELNEGO w opisie pola 47:
część TYP otrzymuje brzmienie:

"TYP - należy podać trzycyfrowy kod identyfikujący rodzaj należności według poniższego wykazu:

111 - cło,

117 - inne (oblicza się na podstawie odrębnych przepisów) - wpisywane tylko na formularzu SAD,

211 - opłaty wynikające z przepisów o ochronie rynku krajowego (np. opłaty antydumpingowe, antysubwencyjne, wyrównawcze, specjalne, opłaty celne dodatkowe),

811 - podatek akcyzowy

812 - podatek akcyzowy od opakowań z tworzyw sztucznych,

813 - podatek od towarów i usług - VAT.",

część PODSTAWA OPŁATY otrzymuje brzmienie:

"PODSTAWA OPŁATY - należy podać wartość, od której nalicza się cło, podatki i inne opłaty, w pełnych złotych polskich (bez miejsc po przecinku). Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki poniżej 50 groszy pomija się, a końcówki wynoszące 50 groszy i więcej podnosi się do pełnych złotych. Podpola tego nie należy wypełniać dla danego typu opłaty, jeżeli podstawą opłaty nie jest wartość towaru, lecz jego ilość lub ciężar.

Podstawą naliczenia cła jest wartość celna pozycji taryfowej określona w złotych. W przypadku towaru, który sam się przemieszcza, np. dźwig samojezdny, nie uwzględnia się wartości celnej kosztów transportu.

W przypadku wyprowadzenia towaru ze składu celnego/WOC na pozostały polski obszar celny uwzględnia się tylko zagraniczne koszty transakcyjne, tzn. do granicy państwa lub portu polskiego. Nie należy wliczać kosztów magazynowania w składzie celnym/WOC, z zastrzeżeniem wynikającym z art. 30c ust. 1 pkt 4 ustawy - Prawo celne, tj. gdy koszty magazynowania stanowią przychód przypadający sprzedającemu towar ze składu celnego/wolnego obszaru celnego na pozostały polski obszar celny.

Jeżeli funkcjonariusz celny kwestionuje wiarygodność dołączonych do wniosku dokumentów służących do ustalania wartości celnej, obowiązany jest:

a) wykreślić wartości podane w kolumnach "podstawa opłat" i "kwota" w polu 47 oraz wartość w polu 46, a także, jeżeli jest to konieczne, w polach 12, 42, 44 i 45, a następnie wpisać nad wykreślonymi zapisami poprawne wartości w formularzach SAD i SAD-BIS, tak aby zależności ustalone w opisach pól wartościowych zostały zachowane,

b) w polu J podać podstawę prawną kwestionowania wiarygodności dokumentów,

c) pod nazwą pola 47 umieścić swój datownik z numerem identyfikacyjnym bądź pieczęć imienną i podpis na formularzu SAD i SAD-BIS przy kwestionowanych pozycjach.

Podstawą naliczenia podatku akcyzowego jest wartość celna powiększona o należne cło. Wartość tę podaje się w złotych polskich.

Podstawą naliczenia podatku akcyzowego od opakowań z tworzyw sztucznych jest ilość towaru. Przy typie opłaty 812 wypełnia się tylko podpole "Kwota", w którym należy wpisać wyliczoną wartość.

Podstawą naliczenia podatku od towarów i usług (VAT) jest wartość celna powiększona o należne cło.

Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym i podatkiem akcyzowym od opakowań z tworzyw sztucznych, to podstawą naliczenia podatku od towarów i usług (VAT) jest wartość celna powiększona o należne cło oraz o podatek akcyzowy i należny podatek akcyzowy od opakowań z tworzyw sztucznych.

Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym lub podatkiem akcyzowym od opakowań z tworzyw sztucznych, to podstawą naliczenia podatku od towarów i usług (VAT) jest wartość celna powiększona o należne cło oraz o podatek akcyzowy lub należny podatek akcyzowy od opakowań z tworzyw sztucznych.

Wartość tę podaje się w złotych polskich.

Podstawą naliczania opłaty wyrównawczej od niektórych towarów rolnych i spożywczych przywożonych z zagranicy jest masa lub ilość towaru.

Podstawą naliczania opłaty celnej dodatkowej nakładanej zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r. o zasadach, warunkach i trybie nakładania opłat celnych dodatkowych na niektóre towary rolne przywożone z zagranicy (Dz. U. Nr 98, poz. 485) jest wartość celna towaru rolnego.

Natomiast opłatę celną dodatkową ustanowioną w art. 3 ust. 1 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r. nakłada się zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ust. 3 tej ustawy.",

w części STAWKA po wyrazach "- gdy oprócz stawki procentowej oblicza się dodatkową należność od sztuki, zawartości alkoholu itp." dodaje się wyrazy "- gdy stawkę należności ustalono kwotowo. W przypadku gdy stawkę należności określono w ECU, należy dokonać przeliczenia jej na PLN według tej samej tabeli kursu walut, która była zastosowana dla ustalania wartości celnej.",
c)
w części VI POLA LITEROWE ORAZ POLA CYFROWE WYPEŁNIANE PRZEZ FUNKCJONARIUSZA CELNEGO:
w polu A - Urząd celny wysyłki/eksportu (karty 1, 1A, 2, 3 lub 1, 1A, 2, 3, 4, 5 i 7) po wyrazach "numer ewidencji" skreśla się kropkę i dodaje wyrazy "oraz wpisuje godzinę i minutę przyjęcia zgłoszenia nad datownikiem SAD.",
w polu A - Urząd celny przeznaczenia (karty 6, 7, 8) po wyrazach "numer ewidencji" skreśla się kropkę i dodaje wyrazy "oraz wpisuje godzinę i minutę przyjęcia zgłoszenia nad datownikiem SAD.",
w polu D - Kontrola przez urząd celny wyjścia lub pole J - Kontrola przez urząd celny przeznaczenia dodaje się na końcu wyrazy "W przypadku gdy rewizję celną przeprowadza funkcjonariusz celny grupy rewizyjnej, informację o zakresie i wyniku rewizji celnej podaje się w karcie nr 6 SAD, w polu J (na odwrotnej stronie karty), podpisanej i potwierdzonej pieczęcią z identyfikatorem. Inne zapisy w polu D lub polu J oraz w polu 47 sporządza funkcjonariusz celny grupy rachmistrzów."
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024