Tryb postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 kwietnia 1997 r.
w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych.

Na podstawie art. 6 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161, z 1992 r. Nr 20, poz. 78, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, z 1995 r. Nr 85, poz. 426 oraz z 1996 r. Nr 43, poz. 189 i Nr 146, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje tryb postępowania wierzycieli, o których mowa w art. 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zwanej dalej "ustawą", innych niż urzędy skarbowe, uprawnionych do stosowania środków egzekucyjnych lub do żądania od organu egzekucyjnego zastosowania tych środków w celu ściągnięcia od zobowiązanego należności pieniężnych w trybie egzekucji administracyjnej.
§  2.
Wierzyciel jest obowiązany do systematycznej kontroli terminowości zapłaty zobowiązań pieniężnych.
§  3.
1.
Jeżeli należność nie zostanie zapłacona w terminie określonym w decyzji albo wynikającym z przepisu prawa, wierzyciel, z zastrzeżeniem ust. 2, wysyła do zobowiązanego upomnienie, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia, z zagrożeniem wszczęcia egzekucji po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia upomnienia.
2.
Wierzyciel może wszcząć postępowanie egzekucyjne bez uprzedniego doręczenia upomnienia w wypadkach określonych w odrębnych przepisach.
§  4.
1.
Upomnienie sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla zobowiązanego, a drugi pozostaje w aktach sprawy.
2.
Upomnienie oznacza się kolejnym numerem ewidencji upomnień, prowadzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Numer, o którym mowa w ust. 2, poprzedzony symbolem "Up", umieszcza się na potwierdzeniu odbioru upomnienia.
4.
Upomnienie wysyła się za pośrednictwem Poczty Polskiej przesyłką poleconą, a dowód nadania dołącza się do akt sprawy. Upomnienie może być również doręczone bezpośrednio przez wierzyciela w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
5.
W razie nieotrzymania potwierdzenia odbioru upomnienia w ciągu dziesięciu dni od daty nadania, wierzyciel składa reklamację w jednostce organizacyjnej Poczty Polskiej, w której nadano upomnienie. W wypadku zaginięcia upomnienia lub braku dowodu doręczenia zobowiązanemu upomnienia, wysyła się je ponownie.
6.
Otrzymane potwierdzenie odbioru upomnienia dołącza się do akt sprawy i przechowuje w terminarzu do upływu terminu zakreślonego w upomnieniu. Terminarz przegląda się codziennie w celu nadania sprawom dalszego biegu.
§  5.
Po bezskutecznym upływie terminu zakreślonego w upomnieniu wierzyciel wystawia tytuł wykonawczy, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  6.
1.
Jeżeli wierzyciel jest upoważniony do zastosowania środka egzekucyjnego we własnym zakresie i zastosowanie tego środka jest możliwe, bezzwłocznie dokonuje czynności egzekucyjnych.
2.
Jeżeli wierzyciel nie posiada uprawnień do prowadzenia egzekucji we własnym zakresie albo gdy prowadzona przez niego egzekucja okazała się bezskuteczna, niezwłocznie kieruje tytuł wykonawczy do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania zobowiązanego lub miejsca prowadzenia przez niego działalności gospodarczej - z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia. Wierzyciel powinien również przekazać urzędowi skarbowemu posiadane informacje o majątku i źródłach dochodu zobowiązanego.
3.
Jeżeli zobowiązany zalega z uiszczeniem należności, od których ustalenia przysługuje mu powództwo do sądu lub środek zaskarżenia, i wniósł takie powództwo lub środek, wierzyciel przesyła tytuł wykonawczy do organu egzekucyjnego tylko wówczas, gdy wniesienie środka prawnego nie wstrzymuje obowiązku zapłaty. Jeżeli jednak wierzyciel uzna, że okoliczności sprawy uzasadniają zaniechanie wszczęcia egzekucji - zawiesza postępowanie.
4.
Przed wysłaniem wniosku egzekucyjnego wierzyciel sprawdza, czy należność nie wpłynęła na jego rachunek bankowy lub za pośrednictwem Poczty Polskiej albo nie została wpłacona bezpośrednio gotówką do kasy.
§  7.
1.
Do tytułów wykonawczych przesyłanych do urzędu skarbowego wierzyciel załącza wniosek, o którym mowa w § 6 ust. 2, w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy przeznaczony jest dla urzędu skarbowego, a drugi - po potwierdzeniu przyjęcia tytułów do egzekucji - urząd ten zwraca wierzycielowi.
2.
Wierzyciel obowiązany jest przesyłać tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego systematycznie i bez zbędnej zwłoki.
§  8.
1.
Wierzyciel, którego wniosek egzekucyjny nie został załatwiony w ciągu trzech miesięcy od daty wpływu do urzędu skarbowego, może wystąpić do tego urzędu z ponagleniem.
2.
Po bezskutecznym upływie czternastu dni od daty ponaglenia wierzyciel zawiadamia o tym izbę skarbową.
3.
Wierzyciel jest również uprawniony do informowania się w urzędzie skarbowym o sposobie załatwienia wniosku egzekucyjnego, a urząd skarbowy ma obowiązek udzielić wierzycielowi wyczerpującej odpowiedzi.
§  9.
Wierzyciel niezwłocznie zawiadamia urząd skarbowy o każdej zmianie wysokości egzekwowanej należności, jej odroczeniu, rozłożeniu na raty, umorzeniu albo zapłaceniu. Jeżeli wierzyciel zaniedba wysłania takiego zawiadomienia, ponosi wszelkie koszty spowodowane nieuzasadnionym wszczęciem lub prowadzeniem egzekucji.
§  10.
Jeżeli zobowiązany wpłaci wierzycielowi koszty egzekucyjne, które przypadają urzędowi skarbowemu, wierzyciel powinien niezwłocznie przekazać je urzędowi skarbowemu.
§  11.
Jeżeli wierzyciel wystąpi do urzędu skarbowego z wnioskiem o zabezpieczenie należności pieniężnej, wniosek ten sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia.
§  12.
Wierzyciele zaopatrują się we własnym zakresie w druki, których wzory stanowią załączniki do niniejszego zarządzenia.
§  13.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 28 października 1991 r. w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych (Monitor Polski Nr 38, poz. 272 i z 1994 r. Nr 58, poz. 495), z wyjątkiem załącznika nr 2, który może być stosowany do dnia 31 grudnia 1997 r.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UPOMNIENIE Nr Up ...

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

EWIDENCJA WYSŁANYCH UPOMNIEŃ

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

TYTUŁ WYKONAWCZY

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

EWIDENCJA TYTUŁÓW WYKONAWCZYCH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024