Regulamin konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły i placówki artystycznej prowadzonej przez Ministra Kultury i Sztuki.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 25 kwietnia 1997 r.
w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły i placówki artystycznej prowadzonej przez Ministra Kultury i Sztuki.

Na podstawie art. 36a ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się Regulamin konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły i placówki artystycznej prowadzonej przez Ministra Kultury i Sztuki, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc decyzja nr 4 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 6 marca 1992 r. w sprawie regulaminu pracy komisji konkursowej do przeprowadzania konkursu na dyrektora szkoły artystycznej.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN KONKURSU NA STANOWISKO DYREKTORA PUBLICZNEJ SZKOŁY I PLACÓWKI ARTYSTYCZNEJ PROWADZONEJ PRZEZ MINISTRA KULTURY I SZTUKI

§  1.
Do konkursu może przystąpić kandydat spełniający warunki określone dla stanowiska dyrektora w rozporządzeniu Ministra Kultury i Sztuki z dnia 9 września 1996 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące stanowiska dyrektorów oraz inne stanowiska kierownicze w poszczególnych typach szkół i placówek artystycznych (Dz. U. Nr 114, poz. 546).
§  2.
1.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza się w prasie o zasięgu ogólnokrajowym nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem konkursu. Ogłoszenie może być ponadto zamieszczone w prasie regionalnej.
2.
Termin konkursu wyznacza wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, właściwy dla siedziby szkoły, w której ogłaszany jest konkurs.
§  3.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu Minister Kultury i Sztuki powołuje komisję konkursową, zwaną dalej "komisją", w której skład wchodzą:
1)
po dwóch przedstawicieli:
a)
Ministra Kultury i Sztuki,
b)
rady pedagogicznej,
c)
rodziców,
2)
po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych.
2.
Minister Kultury i Sztuki wyznacza przewodniczącego komisji spośród osób wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. a).
3.
W pracach komisji w charakterze obserwatora może uczestniczyć przedstawiciel samorządu terytorialnego.
§  4.
Odpisy protokołów zebrania rady pedagogicznej oraz zebrania ogólnego rodziców, na których wyłonieni zostali przedstawiciele do komisji, a także imienne upoważnienie organizacji związkowej dla przedstawiciela reprezentującego związek w pracach komisji przekazywane są do Centrum Edukacji Artystycznej nie później niż 20 dni przed rozpoczęciem konkursu.
§  5.
1.
Zgłoszenia do konkursu, wraz z dokumentami określonymi w ust. 2, składa się w biurze wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej, właściwego dla siedziby szkoły, w której ogłaszany jest konkurs, nie później niż na 15 dni przed datą konkursu.
2.
Dokumentacja kandydata powinna zawierać:
1)
pisemne zgłoszenie przystąpienia do konkursu,
2)
kwestionariusz osobowy,
3)
dokumenty poświadczające wykształcenie oraz staż pracy pedagogicznej,
4)
koncepcję działalności szkoły,
5)
kartę oceny pracy - zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia, o którym mowa w § 1 regulaminu,
6)
aktualne świadectwo lekarskie potwierdzające warunki zdrowotne niezbędne do zajmowania stanowiska nauczyciela.
3.
Kandydat nie zostaje dopuszczony do konkursu, gdy nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 1, a także gdy złożona dokumentacja jest niekompletna lub nie odpowiada warunkom określonym w ust. 2.
4.
O terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu przewodniczący komisji powiadamia członków komisji i kandydatów na 7 dni przed jego rozpoczęciem.
5.
Prace komisji są prowadzone, jeżeli w posiedzeniu bierze udział co najmniej 2/3 jej składu.
6.
Postępowanie konkursowe przeprowadza się także w przypadku zgłoszenia się jednego kandydata.
§  6.
W ramach konkursu przeprowadzana jest z kandydatami rozmowa o przedłożonej koncepcji działalności szkoły, problematyce dotyczącej organizacji pracy szkoły oraz o zainteresowaniach i osiągnięciach zawodowych kandydatów.
§  7.
1.
Ocena kandydatów przez każdego członka komisji jest określana w punktach na osobnej karcie dla każdego kandydata. Wzór karty punktacyjnej stanowi załącznik nr 1 do regulaminu. Ocenie podlegają:
1)
przedstawiona koncepcja działalności szkoły od 1 do 5 pkt,
2)
znajomość problematyki dotyczącej organizacji pracy szkoły od 1 do 5 pkt,
3)
osiągnięcia dydaktyczne od 1 do 5 pkt,
4)
osiągnięcia organizacyjne od 1 do 5 pkt,
5)
przebieg rozmowy konkursowej od 1 do 5 pkt.
2.
Po zakończeniu rozmowy z każdym kandydatem członkowie komisji składają wypełnione karty punktacyjne przewodniczącemu. Dane osobowe członka komisji na karcie punktacyjnej są poufne.
3.
Po zakończeniu rozmów ze wszystkimi kandydatami przewodniczący komisji zarządza przystąpienie do komisyjnego obliczania punktów, zachowując poufność głosowania członków komisji.
4.
Punktację każdego kandydata przewodniczący nanosi na podstawie wypełnionych przez członków komisji kart punktacyjnych na zbiorczą kartę punktacyjną, jako średnią arytmetyczną, wynikającą z punktacji prowadzonej przez poszczególnych członków komisji. Wynik stanowi suma punktów uzyskanych przez kandydata. Wzór zbiorczej karty punktacyjnej określa załącznik nr 2 do regulaminu.
5.
Karty punktacyjne nie mogą zawierać skreśleń i poprawek. W przypadku zaistnienia konieczności naniesienia poprawek na zbiorczej karcie punktacyjnej, należy to opisać w protokole.
§  8.
1.
Konkurs wygrywa kandydat, który uzyskał największą liczbę punktów, nie mniejszą niż 18.
2.
Konkurs nie wyłania kandydata, jeżeli żaden z kandydatów nie uzyskał co najmniej 18 punktów.
3.
Gdy kandydaci uzyskają równą liczbę punktów, komisja przeprowadza z nimi dodatkową rozmowę na temat znajomości problematyki dotyczącej organizacji pracy szkoły i w głosowaniu wyłania jednego kandydata. W przypadku równej liczby głosów oddanych na kandydatów, decyduje głos przewodniczącego komisji.
§  9.
1.
Z prac komisji sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
2.
Przewodniczący komisji przedstawia wyniki konkursu kandydatom bezpośrednio po jego rozstrzygnięciu.
3.
Dokumentację z przebiegu postępowania konkursowego wraz z protokołem przewodniczący komisji przekazuje Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  10.
1.
Uczestnik konkursu może odwołać się do Ministra Kultury i Sztuki w sprawach dotyczących zgodności postępowania komisji z regulaminem - w terminie 7 dni od daty przeprowadzenia konkursu. Odwołanie powinno zawierać wskazanie naruszenia przepisów.
2.
W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów regulaminu, Minister Kultury i Sztuki określa dalszy tok postępowania, powiadamiając o tym wnoszącego odwołanie, w terminie 14 dni od daty jego wpływu.
§  11.
Zadania związane z przeprowadzeniem konkursu wykonuje Centrum Edukacji Artystycznej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KARTA PUNKTACYJNA

(imię i nazwisko członka komisji)

W konkursie na stanowisko dyrektora szkoły (nazwa,

miejscowość)...................................................

...............................................................

Pan(i) ........................................................

uzyskał(a) następującą punktację:

a) koncepcja działalności szkoły (1-5) ...................

b) znajomość problematyki dotyczącej

organizacji pracy szkoły (1-5) ...................

c) osiągnięcia dydaktyczne (1-5) ...................

d) osiągnięcia organizacyjne (1-5) ...................

e) rozmowa konkursowa (1-5) ...................

Karta ze skreśleniami i poprawkami punktów jest nieważna.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZBIORCZA KARTA PUNKTACYJNA

(nazwa szkoły i miejscowość)
Lp. Imię i nazwisko kandydata Liczba uzyskanych punktów Łącznie
koncepcja działalności szkoły znajomość problematyki dotyczącej organizacji pracy szkoły osiągnięcia dydaktyczne osiągnięcia organizacyjne rozmowa konkursowa
1
2
3
4
5
6

Podpisy członków komisji:

......................... ...............

......................... ...............

......................... ...............

..............dnia .............

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024