Liczba uczniów, na których przysługuje etat nauczyciela-bibliotekarza.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 4 czerwca 1997 r.
w sprawie liczby uczniów, na których przysługuje etat nauczyciela-bibliotekarza.

Na podstawie art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r Nr 56, poz. 357) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się następujące liczby uczniów, na których przysługuje etat nauczyciela-bibliotekarza:
1)
w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich typów (w tym w szkołach dla dorosłych), z wyjątkiem wymienionych w pkt 4, oraz w zakładach kształcenia nauczycieli, liczących powyżej 300 uczniów, przysługuje 1 etat nauczyciela-bibliotekarza, przy czym norma ta wzrasta o 0,5 etatu na każdych następnych 250 uczniów,
2)
w szkołach podstawowych (filiach) liczących od 146 do 300 uczniów oraz w zakładach kształcenia nauczycieli i w szkołach ponadpodstawowych wszystkich typów, z wyjątkiem wymienionych w pkt 4, liczących do 300 uczniów przysługuje 0,5 etatu nauczyciela-bibliotekarza,
3)
w szkołach podstawowych (filiach) liczących do 145 uczniów wymiar godzin zajęć nauczyciela-bibliotekarza ustala się biorąc pod uwagę 1 godzinę zajęć tygodniowo na każdych 10 uczniów,
4)
w szkołach specjalnych oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, liczących:
a)
do 80 uczniów (wychowanków) przysługuje 0,5 etatu,
b)
od 81 do 150 uczniów (wychowanków) przysługuje 1 etat; norma ta wzrasta o 0,5 etatu na każdych następnych 150 uczniów (wychowanków),
5)
w zakładach rehabilitacji zawodowej inwalidów normy zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy ustala się według zasad określonych w pkt 1-3,
6)
w bibliotekach prowadzonych w placówkach wychowania pozaszkolnego liczących:
a)
od 150 do 300 użytkowników biblioteki przysługuje 0,5 etatu,
b)
powyżej 300 użytkowników biblioteki przysługuje 1 etat; norma ta wzrasta o 0,5 etatu na każdych następnych 250 użytkowników.
2.
Norma, o której mowa w ust. 1, może być w zależności od potrzeb wynikających z organizacji pracy zwiększona o:
1)
1/4 etatu w zespołach szkół (placówek), w których skład wchodzą szkoły dla dorosłych, i centrach kształcenia ustawicznego,
2)
1 etat w zakładach kształcenia nauczycieli.
3.
Organ prowadzący szkołę (placówkę) może wyrazić zgodę na zwiększenie norm zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych określonych w ust. 1 i 2 o:
1)
0,5 etatu w szkołach, w których biblioteki szkolne posiadają księgozbiory liczące 10.000-30.000 jednostek bibliotecznych i prowadzą czytelnie wydzielone w odrębnych pomieszczeniach,
2)
1 etat w szkołach, w których biblioteki szkolne posiadają księgozbiory liczące ponad 30.000 jednostek bibliotecznych i prowadzą czytelnie wydzielone w odrębnych pomieszczeniach,
3)
0,5 etatu w szkołach, w których bibliotekach występują szczególne warunki pracy - w ramach posiadanych środków.
§  2.
1.
Za podstawę ustalenia normy zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych przyjmuje się:
1)
w zespołach szkół - łączną liczbę uczniów we wszystkich szkołach wchodzących w skład zespołu,
2)
w zespołach placówek, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i zakładach rehabilitacji zawodowej inwalidów - łączną liczbę wychowanków objętych działalnością tych placówek.
2.
Przez liczbę uczniów należy rozumieć planowaną liczbę uczniów (wychowanków) na początku roku szkolnego.
3.
W przypadku gdy biblioteka prowadzi dział pedagogiczny, liczbę uczniów (wychowanków), na których przysługuje etat nauczyciela-bibliotekarza, powiększa się o liczbę nauczycieli korzystających z biblioteki.
4.
Zmniejszenie liczby uczniów w ciągu roku szkolnego w granicach jednego oddziału lub grupy (do 35 uczniów - wychowanków) nie powoduje zmian w obsadzie etatowej biblioteki.
§  3.
W przypadku braku możliwości zatrudnienia nauczyciela-bibliotekarza w szkołach (filiach) i placówkach wymienionych w § 1 ust. 1, czynności związane z prowadzeniem biblioteki mogą być powierzone nauczycielom-dydaktykom danej szkoły (placówki) i opłacane według zasad jak za godziny ponadwymiarowe. Za podstawę ustalenia stawki wynagrodzenia za godzinę ponadwymiarową należy przyjmować wymiar zajęć obowiązujący nauczyciela-bibliotekarza szkolnego.
§  4.
Dyrektor szkoły może przydzielić nauczycielowi-bibliotekarzowi godziny ponadwymiarowe w tej samej bibliotece w przypadkach:
1)
gdy liczba uczniów w szkole uzasadnia zatrudnienie dwóch lub więcej nauczycieli-bibliotekarzy (w łącznym wymiarze co najmniej 1,5 etatu), a ze względu na braki kadrowe nie ma możliwości zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy zgodnie z obowiązującymi normami, albo
2)
gdy jeden z zatrudnionych nauczycieli-bibliotekarzy nie wykonuje swoich obowiązków przez okres dłuższy niż 1 miesiąc.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 30 czerwca 1982 r. w sprawie norm zatrudnienia nauczycieli-bibliotekarzy szkolnych (Dz. Urz. MOiW Nr 8, poz. 69 i z 1984 r. Nr 11, poz. 68).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024