Słowacja-Polska. Umowa o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi. Trstena.1999.07.01.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi,
sporządzona w Trstenie dnia 1 lipca 1999 r.

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Słowackiej, zwane dalej "Umawiającymi się stronami"

- kierując się dążeniem dalszego rozwijania wzajemnych przyjaznych stosunków,

- przejawiając życzenie rozszerzenia współpracy w zakresie międzynarodowego handlu, ruchu towarowego i osobowego,

- dążąc do ułatwienia przekraczania granicy państwowej w ruchu turystycznym oraz

- mając na celu zapewnienie odpowiednich warunków przekraczania granicy państwowej przez osoby, środki transportu i towary,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1
1.
Przekraczanie granicy państwowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką odbywa się przez istniejące przejścia graniczne, jeżeli postanowienia niniejszej umowy lub innych umów międzynarodowych, wiążących Rzeczpospolitą Polską lub Republikę Słowacką, nie stanowią inaczej.
2.
Wykaz istniejących przejść granicznych stanowi załącznik nr 1 do niniejszej umowy.
3.
Otwarcie nowych przejść granicznych, zmiana charakteru lub zamknięcie przejść granicznych odbywać się będzie na podstawie wzajemnego uzgodnienia obu Umawiających się Stron, w drodze wymiany not.
Artykuł  2
1.
Umawiające się Strony zobowiązują się, po wzajemnym uzgodnieniu, otwierać nowe przejścia graniczne.
2.
Otwarcie nowych przejść granicznych nastąpi po przygotowaniu infrastruktury zapewniającej ich odpowiednią przepustowość oraz stosowne warunki do wykonywania sprawnej i skutecznej kontroli ruchu granicznego.
3.
Wykaz przewidzianych do otwarcia przejść granicznych zawiera załącznik nr 2 do niniejszej umowy.
Artykuł  3

Właściwe organy Państw obu Umawiających się Stron uzgadniają założenia projektowe zarówno nowych, jak i planowanych do modernizacji przejść granicznych.

Artykuł  4
1.
Każda z Umawiających się Stron może zawiesić lub ograniczyć ruch graniczny w przejściu granicznym z ważnych względów sanitarno-epidemiologicznych, ekologicznych, weterynaryjnych, fitosanitarnych, bezpieczeństwa i porządku publicznego bądź z powodu klęsk żywiołowych.
2.
Każda z Umawiających się Stron, zamierzająca zawiesić lub ograniczyć ruch graniczny, zawiadamia pisemnie o tym drugą Umawiającą się Stronę nie później niż pięć dni przed planowanym zawieszeniem lub ograniczeniem tego ruchu.
3.
O zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego w przejściu granicznym, w przypadkach niecierpiących zwłoki, Umawiające się Strony poinformują się niezwłocznie, nie później jednak niż przed upływem 24 godzin od zawieszenia lub ograniczenia ruchu. Informację należy potwierdzić na piśmie.
4.
O zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego, w związku z modernizacją obiektów przejścia granicznego lub urządzeń komunikacyjnych, Umawiające się Strony poinformują się w drodze wymiany not, nie później niż trzy miesiące przed rozpoczęciem prac remontowych, podając przewidywany termin ich zakończenia.
Artykuł  5

Główny Pełnomocnik Graniczny Rzeczypospolitej Polskiej i Główny Pełnomocnik Graniczny Republiki Słowackiej, po wzajemnym porozumieniu się i po uzyskaniu zgody organów celnych, mogą w uzasadnionych potrzebami gospodarczymi lub względami społecznymi przypadkach, przy zachowaniu odpowiednich wymogów kontroli, zezwolić na czasowe przekraczanie granicy państwowej w przejściu granicznym niedostępnym dla tego rodzaju ruchu granicznego.

Artykuł  6
1.
Przekraczanie granicy państwowej na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową dozwolone jest w wyznaczonych miejscach i określonym czasie jedynie w celach turystycznych.
2.
Wykaz miejsc przeznaczonych do przekraczania granicy państwowej na szlakach turystycznych zawiera załącznik nr 3 do niniejszej umowy.
Artykuł  7
1.
Do przekraczania granicy państwowej, w trybie artykułu 6 ustęp 1 niniejszej umowy, uprawnieni są obywatele państw obu Umawiających się Stron oraz obywatele państw trzecich wymienionych w załączniku nr 4 do niniejszej umowy, na podstawie dokumentów podróży ważnych na terytorium państw obu Umawiających się Stron.
2.
Właściwe organy państw obu Umawiających się Stron wymienią się informacjami dotyczącymi rodzajów dokumentów podróży, na podstawie których osoby wymienione w ustępie 1 mogą przekraczać granicę państwową na szlakach turystycznych.
Artykuł  8
1.
Kontrolę graniczną i celną osób przekraczających granicę państwową na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową mogą dokonywać właściwe organy państw Umawiających się Stron przy wejściu na szlak turystyczny państwa drugiej Umawiającej się Strony i przy jego opuszczaniu.
2.
Osoby przekraczające granicę państwową na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową mogą bez zezwolenia, cła, podatku i innych opłat - zgodnie z przepisami wewnętrznymi państw Umawiających się Stron - przywozić i wywozić środki spożywcze, leki oraz rzeczy osobistego użytku potrzebne na czas podróży i pobytu, a także sprzęt do uprawiania turystyki i sportu, pod warunkiem powrotnego ich wywozu.
Artykuł  9

Właściwe organy państw Umawiających się Stron oznaczą miejsca przeznaczone do przekraczania granicy państwowej na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zapewnią w tych miejscach stałą informację o warunkach przekraczania granicy państwowej i pobytu na szlakach turystycznych drugiego państwa.

Artykuł  10
1.
Właściwe organy państw Umawiających się Stron po wzajemnym porozumieniu się i po uzyskaniu zgody odpowiednich organów swoich państw, mogą, w przypadkach uzasadnionych potrzebami gospodarczymi lub względami społecznymi, zezwolić na przekraczanie granicy państwowej poza przejściami granicznymi.
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia na przekroczenie granicy państwowej, o którym mowa w ustępie 1, musi być złożony nie później niż 30 dni przed datą planowanego przekroczenia granicy.
3.
Osoby, które uzyskały zezwolenie w trybie ustępu 1, przy przekraczaniu granicy państwowej legitymują się ważnym dokumentem podróży oraz udzielonym zezwoleniem.
Artykuł  11

Osoby, o których mowa w artykule 10 ustęp 3 niniejszej umowy, podlegają kontroli granicznej i celnej organów państw obu Umawiających się Stron.

Artykuł  12

Zezwolenia, o którym mowa w artykule 10 niniejszej umowy, nie wydaje się w przypadku, gdy przekroczenie granicy państwowej ma mieć miejsce na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody oraz na innym terenie, gdzie wymagana jest zgoda organu ochrony środowiska, a także w rejonie, gdzie istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia osób.

Artykuł  13

Zasady współdziałania przy realizacji postanowień artykułu 6 i 8 niniejszej umowy ustalą, w drodze porozumienia, właściwe organy państw Umawiających się Stron.

Artykuł  14

Załączniki nr 1, 2, 3 i 4 stanowią integralną część niniejszej umowy.

Artykuł  15

Postanowienia niniejszej umowy mogą być zmieniane w drodze wymiany not dyplomatycznych.

Artykuł  16

Umawiające się Strony poinformują się, w drodze dyplomatycznej, które organy państw Umawiających się Stron uznaje się za właściwe w rozumieniu niniejszej umowy.

Artykuł  17

Z dniem wejścia w życie niniejszej umowy, w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką tracą moc artykuły 3 i 3a oraz załącznik nr 1 Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej o współpracy przy dokonywaniu kontroli kolejowego i drogowego ruchu granicznego, podpisanego w Pradze dnia 8 lipca 1971 r.

Artykuł  18
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron i wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia wymiany not stwierdzających to przyjęcie.
2.
Umawiające się Strony zgadzają się na prowizoryczne stosowanie postanowień artykułów 6, 7, 8, 9 oraz 13 niniejszej umowy od dnia jej podpisania.
3.
Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Może być wypowiedziana pisemnie przez każdą z Umawiających się Stron w drodze dyplomatycznej. W takim przypadku traci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia doręczenia noty o wypowiedzeniu.

Sporządzono w Trstenie dnia 1 lipca 1999 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i słowackim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 1

WYKAZ ISTNIEJĄCYCH PRZEJŚĆ GRANICZNYCH

Lp. Nazwa przejścia granicznego Rodzaj przejścia granicznego Rodzaj ruchu Miejsce odpraw granicznych Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Zwardoń - Mýto - Skalité drogowe osobowy, towarowy Zwardoń Rzeczpospolita Polska ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 T
2 Zwardoń - Skalité kolejowe osobowy, Zwardoń Rzeczpospolita Polska
towarowy Skalité

Republika Słowacka

3 Korbielów - Oravská Polhora drogowe osobowy, towarowy Oravská Polhora Republika Słowacka ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t, z wyłączeniem ruchu towarowego ponad 3,5 t w godzinach od 2200 do 500
4 Chyżne - Trstená drogowe osobowy, towarowy Trstená

Republika Słowacka

5 Chochołów - Suchá Hora drogowe osobowy, towarowy Suchá Hora Republika Słowacka ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t
6 Łysa Polana - Tatranská Javorina drogowe osobowy, towarowy Łysa Polana

Rzeczpospolita Polska

ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t
7 Niedzica - Lysá

nad Dunajcom

drogowe osobowy Lysá

nad Dunajcom Republika Słowacka

8 Piwniczna - Mníšek nad Popradom drogowe osobowy Mníšek

nad Popradom Republika Słowacka

9 Muszyna - Plaveč kolejowe osobowy, Plaveč

Republika Słowacka

towarowy Muszyna Rzeczpospolita Polska
10 Konieczna - Becherov drogowe osobowy, towarowy Konieczna Rzeczpospolita Polska ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t
11 Barwinek - Vyšný Komárnik drogowe osobowy, towarowy Barwinek Rzeczpospolita Polska
12 Łupków - Palota kolejowe osobowy, towarowy Łupków Rzeczpospolita Polska
13 Szczawnica - Lesnica turystyczne pieszy, rowerowy, narciarski i wózki inwalidzkie Lesnica

Republika Słowacka

otwarte

od 1.04. do 30.09. w roku kalendarzowym od godziny 900 do godziny 2100

od 1.10. do 31.03. w roku kalendarzowym od godziny 900 do godziny 1700

dla ob. RP i RSL oraz obywateli państw, z którymi obydwa państwa mają zniesiony obowiązek posiadania wiz. Znak graniczny II/94

14 Ujsoły - Novot' drogowe osobowy, towarowy Novot' Republika Słowacka ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t, z wyłączeniem ruchu towarowego ponad 3,5 t w godzinach od 0000 do 500
15 Winiarczykówka - Bobrov drogowe osobowy, towarowy Winiarczykówka Rzeczpospolita Polska ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t
16 Leluchów - Čirč drogowe osobowy, towarowy Leluchów Rzeczpospolita Polska ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t
17 Palota - Radoszyce drogowe osobowy, towarowy Palota

Republika Słowacka

ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 7,5 t
18 Kurov - Muszynka drogowe osobowy, towarowy Kurov

Republika Słowacka

ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 7,5 t
19 Podspády - Jurgów drogowe osobowy, towarowy Podspády

Republika Słowacka

ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 7,5 t
20 Zwardoń - Skalité drogowe osobowy, towarowy Zwardoń Rzeczpospolita Polska ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t

ZAŁĄCZNIK Nr 2 2

WYKAZ PRZEWIDZIANYCH DO OTWARCIA PRZEJŚĆ GRANICZNYCH

Lp. Nazwa przejścia granicznego Rodzaj przejścia granicznego Rodzaj ruchu Miejsce odpraw granicznych Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 (skreślona)
2 Ujsoły - Novot' drogowe osobowy, towarowy Novot'

Republika Słowacka

ruch towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 T
3 (skreślona)
4 (skreślona)
5 (skreślona)
6 (skreślona)
7 (skreślona)
8 Sromowce Niżne - Červený Kláštor turystyczne pieszy, rowerowy, narciarski i wózki inwalidzkie Sromowce Niżne Rzeczpospolita Polska

Červený Kláštor Republika Słowacka

Znak graniczny II/105

ZAŁĄCZNIK Nr 3 3

WYKAZ MIEJSC PRZEKRACZANIA GRANICY NA SZLAKACH TURYSTYCZNYCH

Lp. Przejście graniczne Znak graniczny Rodzaj ruchu Czynne w okresie Godziny otwarcia
1 2 3 4 5 6
1 Roztoki Górne - Ruské Sedlo I/33 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy 01.IV-30.IX 900-1800
2 Balnica - Osadné I/52-2 piesi 01.VI-30.IX 900-1800
3 Ożenna - Nižná Polianka I/197-I/198 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

4 Czeremcha -

Čertižné

I/141 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy 01.IV-30.IX

01.X- 31.III

800-2000

900-1600

5 Wysowa-Zdrój - Regetovka I/223 pieszy, rowerowy, narciarski 01.VI-31.X

01.XI-30.V

700-1900

900-1600

6 Leluchów - Čirč I/295a wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski 01.VI-31.X

01.XI-30.V

700-1900

900-1600

7 Jaworki - Litmanová II/71 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski 01.VI-31.X

01.XI-30.V

700-1900

900-1600

8 Jaworki - Stránany II/76 pieszy, narciarski 01.VI-31.X

01.XI-30.V

700-1900

900-1600

9 Szlachtowa - Vel'ký Lipnik II/83 pieszy, rowerowy, narciarski 01.VI-31.X

01.XI-30.V

700-1900

900-1600

10 Szczawnica - Lesnica II/91 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski 01.VI-31.X

01.XI-30.V

700-1900

900-1600

11 Sromowce Niżne - Červený Kláštor II/104 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy 01.V-31.X 700-1900
12 Vel'ká Franková - Kacwin II/138/1- II/138/2 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski 01.IV-30.IX

01.X-31.III

600-2000

900-1600

13 Rysy - Rysy II/210 pieszy 16.VI-31.X 700-1900
14 Przywarówka - Oravská Polhora III/75 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski 01.VI-31.X

1.XI- 30.V

600-2000

800-1800

15 Babia Góra - Babia hora III/81/2 pieszy, narciarski 01.VI-31.X

01.XI-30.V

600-2000

800-1800

16 Zawoja - Czatoża - Oravská Polhora III/88/10 pieszy, rowerowy, narciarski 01.VI-31.X

01.XI-30.V

600-2000

800-1800

17 Gluchačky - Przełęcz Jałowiecka III/93 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy 01.VI-31.X

01.XI-31.V

600-2000

800-1800

18 Pilsko- Pilsko III/109 pieszy, rowerowy, narciarski 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

19 Przełęcz Przysłop - Stará Bystrica III/151 pieszy, narciarski 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

20 Wielka Racza - Vel'ká Rača III/168 pieszy, rowerowy, narciarski 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

21 Górka Gomółka- Skalité Serafínov III/184 pieszy, rowerowy, narciarski 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

22 Jaworzynka - Čierné III/198 piesi, narciarze 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

800-1700

23 Skalité - Zwardoń III/184/13-III/184/14 piesi, rowerowy, narciarski 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

24 Oščadnica - Vreščovka - Bor III/180 piesi, rowerzyści, narciarze 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

25 Oravice - Góra Magura II/267 piesi, rowerzyści, narciarze 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

26 Palota - Radoszyce I/100 piesi, rowerzyści, narciarze 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

27 Stebnická Huta - Blechnarka I/230 piesi, rowerzyści, narciarze 01.VI-31.X

01.XI-31.V

700-1900

900-1600

28 Cigel'ka - Wysowa-Zdrój I/241/2a piesi, rowerzyści, narciarze 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

29 Eliaszówka - Eliašovka II/62 pieszy, rowerowy, narciarski 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

30 Łapszanka - Osturňa II/160/6 pieszy, rowerowy, narciarski 01.IV-30.IX

01.X-31.III

800-2000

900-1600

37 Kikula - Kykula III/175 pieszy, rowerowy, narciarski 1.IV-30.IX

1.X-31.III

800-2000

900-1600

29 Legnava - Milik II/19-II/19-1 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski całorocznie 600-2000
30 Kače - Wierchomla Wielka II/45 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski całorocznie 600-2000
31 Pil'hov - Piwowarówka II/56-8 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski całorocznie 600-2000
32 Lysá nad Dunajcom - Sromowce Wyżne II/114-1 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski całorocznie 600-2000
37 Vychylovka - Przegibek III/158-10 III/158-11 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski całorocznie 600-2000
38 Nová Bystrica - Rycerka III/163-7 wózki inwalidzkie, pieszy, rowerowy, narciarski całorocznie 600-2000
38 Moczarki-

Oravská Polhora

III/94 pieszy, rowerowy, narciarski całorocznie 600-2000
39 Muszyna-Legnava II/15/10 pieszy, rowerowy, narciarski całorocznie 600-2000

ZAŁĄCZNIK Nr 4 4

WYKAZ PAŃSTW, KTÓRYCH OBYWATELE UPRAWNIENI SĄ DO PRZEKRACZANIA GRANICY NA SZLAKACH TURYSTYCZNYCH PRZECINAJĄCYCH GRANICĘ PAŃSTWOWĄ

1. Księstwo Andory

2. Republika Austrii

3. Królestwo Belgii

4. Republika Czeska

5. Republika Grecji

6. Królestwo Danii

7. Republika Estonii

8. Republika Finlandii

9. Republika Francuska

10. Królestwo Hiszpanii

11. Królestwo Niderlandów

12. Państwo Izrael

13. Japonia

14. Republika Irlandii

15. Republika Islandii

16. Kanada

17. Księstwo Liechtensteinu

18. Wielkie Księstwo Luksemburga

19. Republika Litewska

20. Republika Łotewska

21. Księstwo Monako

22. Republika Federalna Niemiec

23. Królestwo Norwegii

24. Republika Portugalska

25. San Marino

26. Republika Słowenii

27. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej

28. Konfederacja Szwajcarska

29. Królestwo Szwecji

30. Republika Węgierska

31. Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

32. Watykan

33. Republika Włoska

34. Cypr

35. Malta.

1 Załącznik Nr 1:

- zmieniony przez Umowę z dnia 4 stycznia 2002 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie godzin otwarcia przejścia granicznego Szczawnica-Lesnica, sporządzonej w Warszawie (M.P.02.17.302) z dniem 4 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez Umowę z dnia 1 grudnia 2002 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załączników nr 1 i 2 do nin. umowy(M.P.04.16.270) z dniem 1 grudnia 2002 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 30 czerwca 2003 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 1 do nin. umowy (M.P.04.17.286) z dniem 30 czerwca 2003 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 13 marca 2004 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 1 do nin. umowy (M.P.05.5.51) z dniem 13 marca 2004 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 1 maja 2004 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załączników nr 1 i 2 do nin. umowy (M.P.04.40.702) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej z dnia 18 listopada 2005 r. (M.P.06.55.581) zmieniające nin. umowę z dniem 18 listopada 2005 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 16 stycznia 2006 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załączników nr 1 i 2 do nin. umowy (M.P.06.42.450) z dniem 16 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 14 kwietnia 2006 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 1 do nin. umowy (M.P.06.44.470) z dniem 14 kwietnia 2006 r.

2 Załącznik Nr 2:

- zmieniony przez Umowę z dnia 1 grudnia 2002 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załączników nr 1 i 2 do nin. umowy(M.P.04.16.270) z dniem 1 grudnia 2002 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 1 maja 2004 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załączników nr 1 i 2 do nin. umowy (M.P.04.40.702) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 9 września 2005 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 2 do nin. umowy (M.P.06.3.40) z dniem 9 września 2005 r.

- zmieniony przez Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej z dnia 18 listopada 2005 r. (M.P.06.55.581) zmieniające nin. umowę z dniem 18 listopada 2005 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 16 stycznia 2006 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załączników nr 1 i 2 do nin. umowy (M.P.06.42.450) z dniem 16 stycznia 2006 r.

3 Załącznik Nr 3:

- zmieniony przez Umowę z dnia 2 kwietnia 2002 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 3 do nin. umowy (M.P.03.21.314)z dniem 2 kwietnia 2002 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 25 lipca 2005 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 3 do nin. umowy(M.P.05.55.755) z dniem 25 lipca 2005 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 9 września 2005 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 3 do nin. umowy (M.P.06.3.42) z dniem 9 września 2005 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 9 września 2005 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 3 do nin. umowy (M.P.06.3.44) z dniem 9 września 2005 r.

- zmieniony przez Porozumienie z dnia 9 września 2005 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 3 do nin. umowy (M.P.06.13.175)z dniem 9 września 2005 r.

- zmieniony przez Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej z dnia 18 listopada 2005 r. (M.P.06.55.581) zmieniające nin. umowę z dniem 18 listopada 2005 r.

- zmieniony przez Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej z dnia 7 lipca 2006 r. (M.P.06.90.944) zmieniające nin. umowę z dniem 7 lipca 2006 r.

- zmieniony przez Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej z dnia 7 lipca 2006 r. (M.P.07.13.129) zmieniające nin. umowę z dniem 7 lipca 2006 r.

4 Załącznik nr 4 zmieniony przez Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej z dnia 18 listopada 2005 r. (M.P.06.55.581) zmieniające nin. umowę z dniem 18 listopada 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2002.17.300

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Słowacja-Polska. Umowa o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi. Trstena.1999.07.01.
Data aktu: 01/07/1999
Data ogłoszenia: 11/05/2002
Data wejścia w życie: 11/07/2000