Memorandum o porozumieniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Europy w sprawie statusu Biura Informacji Rady Europy w Warszawie. Warszawa.2002.07.04.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Europy w sprawie statusu Biura Informacji Rady Europy w Warszawie,
sporządzone w Warszawie dnia 4 lipca 2002 r.

Memorandum o porozumieniu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Radą Europy w sprawie statusu Biura Informacji Rady Europy w Warszawie

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Europy,

powołując się na Rezolucję 99/9 z dnia 28 lipca 1999 r. Komitetu Ministrów Rady Europy w sprawie utworzenia Biur Informacji Rady Europy, które zastąpią obecne Ośrodki Informacji i Dokumentacji Rady Europy,

odwołując się do celów BIRE określonych w załączniku do Rezolucji 99/9,

mając na uwadze, iż Rzeczpospolita Polska jest stroną Porozumienia ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy, sporządzonego w Paryżu dnia 2 września 1949 r.,

uznając za konieczne zawarcie Memorandum o porozumieniu celem uregulowania pewnych spraw związanych z utworzeniem Biura Informacji Rady Europy w Warszawie,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Dla celów niniejszego Memorandum o porozumieniu mają zastosowanie następujące definicje:

a)
"BIRE" oznacza Biuro Informacji Rady Europy w Warszawie,
b)
"Rząd" oznacza Rząd Rzeczypospolitej Polskiej,
c)
"funkcjonariusz BIRE" oznacza członka personelu BIRE zatrudnionego na podstawie przepisów i regulaminów Rady Europy, niebędącego członkiem miejscowego personelu pomocniczego.
Artykuł  2

BIRE posiada osobowość prawną. Ma zdolność do zawierania umów, nabywania i zbywania majątku ruchomego i posiadania konta bankowego w obcej walucie.

BIRE stanowi część składową Rady Europy i jest finansowane z jej budżetu.

Rada Europy mianuje szefa BIRE w Warszawie, który będzie nim kierować. Rada Europy poinformuje Rząd o tej nominacji.

Artykuł  3

BIRE może używać emblematu Rady Europy.

Artykuł  4

Archiwa BIRE oraz wszelkie należące do niego lub będące w jego posiadaniu dokumenty są nietykalne.

Pomieszczenia BIRE, jego majątek, fundusze i aktywa, bez względu na to, gdzie i w czyim posiadaniu się znajdują, nie podlegają rewizji, zajęciu, konfiskacie, wywłaszczeniu lub jakiejkolwiek innej formie ingerencji w trybie postępowania administracyjnego, sądowego lub w wyniku działań ustawodawczych.

Fundusze, aktywa, dochody i innego rodzaju majątek BIRE są zwolnione:

a)
od wszelkich podatków bezpośrednich, jednakże BIRE nie będzie domagać się zwolnienia od opłat, które stanowią zapłatę za świadczenie usług użyteczności publicznej;
b)
od opłat celnych oraz zakazów i ograniczeń przywozu i wywozu w stosunku do przedmiotów potrzebnych BIRE do jego użytku służbowego, pod warunkiem, że przedmioty wwiezione w ramach takich zezwoleń nie będą sprzedawane w Polsce, chyba że na warunkach zatwierdzonych przez Rząd;
c)
od opłat celnych, zakazów i ograniczeń przywozu i wywozu w stosunku do publikacji i dokumentacji otrzymywanych z Rady Europy.
Artykuł  5

Funkcjonariusze BIRE będą korzystać z następujących przywilejów i immunitetów:

a)
immunitetu sądowego w odniesieniu do wszelkich czynności, w tym wypowiedzi ustnych lub pisemnych, dokonanych przez nich w charakterze urzędowym i w granicach ich kompetencji,
b)
zwolnienia od opodatkowania ich pensji i innych poborów wypłacanych im przez Radę Europy.

Sekretarz Generalny Rady Europy będzie podawał do wiadomości Rządu nazwiska funkcjonariuszy BIRE, którym przyznano wyżej wymienione przywileje i immunitety.

W odniesieniu do zrzeczenia się immunitetu funkcjonariuszy BIRE będzie miał zastosowanie artykuł 19 Porozumienia ogólnego o przywilejach i immunitetach Rady Europy.

Artykuł  6

Członkowie personelu pomocniczego, zatrudnieni na miejscu przez BIRE, będą korzystali z immunitetu sądowego w stosunku do ich wypowiedzi ustnych i pisemnych oraz czynności dokonanych przez nich w charakterze urzędowym.

Artykuł  7

BIRE korzysta ze wszystkich zasobów, wyposażenia i dokumentacji należących dotychczas do Ośrodka Informacji i Dokumentacji Rady Europy w Warszawie; aktywa te pozostają własnością Rady Europy.

Artykuł  8

Niniejsze memorandum o porozumieniu wchodzi w życie z dniem podpisania.

Niniejsze memorandum o porozumieniu pozostanie w mocy tak długo, jak długo BIRE będzie działać w Rzeczypospolitej Polskiej.

Sporządzono w Warszawie dnia 4 lipca 2002 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024