Sposób przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych.

OGŁOSZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 października 2005 r.
w sprawie sposobu przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 190, poz. 1606) ogłaszam, co następuje:
W dotychczasowej praktyce legislacyjnej zmiany wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych, były przytaczane na zasadach przyjętych dla zmian krajowych aktów prawnych. W sytuacji, gdy wspólnotowy akt prawny został zmieniony późniejszym wspólnotowym aktem prawnym, w metryczce promulgacyjnej tego aktu zamieszczano informacje o miejscu ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (a do dnia 31 stycznia 2003 r. w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich) zarówno wspólnotowego aktu pierwotnego, jak i jego wszystkich późniejszych zmian. W przypadku wspólnotowych aktów prawnych ogłoszonych przed dniem 1 maja 2004 r. konieczne jest ponadto przytaczanie w metryczce promulgacyjnej informacji o miejscu ogłoszenia aktu prawnego pierwotnego oraz jego zmian zarówno w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wydawanym w językach urzędowych Wspólnot Europejskich, obowiązujących w chwili ogłoszenia, jak również o miejscu ogłoszenia w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, w którym znajduje się obowiązujące brzmienie tych aktów w języku polskim. Niektóre ze wspólnotowych aktów prawnych podlegają częstym zmianom, co skutkuje znaczną objętością informacji przedstawianych w metryczkach promulgacyjnych takiego aktu, z których część niejednokrotnie - ze względu na częste zmiany - jest już, w dniu ogłoszenia krajowego aktu prawnego, cytującego ten akt wspólnotowy, nieaktualna. Ustawodawca wspólnotowy nie stosuje ponadto rozwiązania polegającego na wydawaniu jednolitego tekstu aktu prawnego, a dokonywane na stronach internetowych Unii Europejskiej konsolidacje tekstów wspólnotowych aktów prawnych nie mają charakteru wiążącego, a zatem nie mogą być przytaczane w metryczkach promulgacyjnych.

Wobec powyższego przyjmuje się do stosowania następujące zasady przytaczania zmian wspólnotowych aktów prawnych.

W metryczce promulgacyjnej wspólnotowego aktu prawnego (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja, decyzja ramowa), który podlegał zmianom i do którego odsyła się w krajowym akcie prawnym, przytacza się wyłącznie miejsce ogłoszenia pierwotnego aktu prawnego (w przypadku wspólnotowych aktów prawnych ogłoszonych przed dniem 1 maja 2004 r. - również w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej) z dopiskiem "z późn. zm.".

Informację o kolejnych zmianach wspólnotowego aktu prawnego można uzyskać (nieodpłatnie) na oficjalnych stronach portalu Unii Europejskiej pod adresem internetowym: http://europa.eu.int/eur-lex/lex/pl/index.htm

Strona internetowa pozwala na wyszukiwanie potrzebnych informacji w różny sposób. Kolejne działania, jakie należy wykonać w celu najszybszego wyszukania kolejnych zmian wspólnotowego aktu prawnego, obejmują:

1)
wejście na stronę internetową http://europa.eu.int/eur-lex/lex/pl/index.htm;
2)
uruchomienie aplikacji "Wyszukiwanie proste";
3)
z kolumny "Wyszukiwanie według numer dokumentu" - uruchamianie aplikacji "Numer naturalny";
4)
zaznaczenie rodzaju wspólnotowego aktu prawnego, który podlegał zmianom (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja), wprowadzenie roku jego wydania oraz numeru, a następnie wybranie ikony "Szukaj" (informacja o roku wydania wspólnotowego aktu prawnego oraz jego numerze jest zawarta w tytule tego aktu bezpośrednio po określeniu rodzaju aktu prawnego albo jego rodzaju i instytucji Unii Europejskiej wydającej ten akt: w przypadku rozporządzeń pierwsza ze wskazanych liczb informuje o numerze wspólnotowego aktu prawnego, druga o roku jego wydania, w przypadku dyrektyw i decyzji pierwsza ze wskazanych liczb informuje o roku wydania wspólnotowego aktu prawnego, druga o jego numerze);
5)
z ikon znajdujących się pod tytułem wspólnotowego aktu prawnego - uruchomienie aplikacji "Notka bibliograficzna + Tekst (widok dwujęzyczny)", a w przypadku jej braku, aplikacji "Notka bibliograficzna".

Na otwartej w ten sposób stronie informacje o dokonanych zmianach wspólnotowego aktu prawnego znajdują się w tytule: "Powiązania pomiędzy dokumentami", podtytule: "Zmienione przez:"/"Amended by:". Wśród dokumentów wymienionych w ww. podtytule zmieniającymi pierwotny akt prawny są te, oznaczone przez użycie sformułowania:

1)
"uzupełnione przez..."/"completed by...";
2)
"poprawki wprowadzone przez..."/"amended by...";
3)
"zastosowanie przedłużone o..."/"application extended by...";
4)
"derogacja..."/"derogated by...";
5)
"uchylone przez..."/"repealed by...".

Zmiany wyszczególnione w podtytule "Zmienione przez:"/"Amended by:" są prezentowane odrębnie dla każdej wprowadzanej zmiany we wspólnotowym akcie prawnym, nawet jeżeli zostały one dokonane jednym aktem zmieniającym. W ramach każdej zmiany należy uruchomić ikonę zawierającą w sobie zestaw cyfr i liter (stanowiący tzw. nr CELEX). Po jej uruchomieniu pojawi się tytuł wspólnotowego aktu prawnego zmieniającego pierwotny wspólnotowy akt prawny wraz z miejscem jego ogłoszenia.

Informacje zawarte na stronach internetowych Unii Europejskiej oraz Dzienniki Urzędowe Unii Europejskiej są również dostępne (nieodpłatnie) w Regionalnych Centrach Informacji Europejskiej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024