Ustalenie wzorów kart do głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 2 października 2006 r.
w sprawie ustalenia wzorów kart do głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz. U. Nr 113, poz. 984, z późn. zm. 1 ) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Karta do głosowania w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta drukowana jest na papierze koloru różowego, jednakowym rodzajem i wielkością czcionki dla wszystkich kandydatów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta w danej gminie lub mieście. Dopuszcza się użycie papieru z jednostronnie naniesionym kolorem po stronie zadrukowanej.
2.
Karta do głosowania jest zadrukowana jednostronnie i ma format A-5, A-4 lub A-3 albo B-5, B-4 lub B-3, w zależności od liczby zarejestrowanych kandydatów. W razie stosowania karty do głosowania formatu A-4 lub większego, nazwiska kandydatów mogą być umieszczone w jednej lub w dwóch kolumnach. Numerację przy nazwiskach kandydatów rozpoczyna się od górnej części kolumny nazwisk umieszczonej po lewej stronie karty.
3. 2
Karta do głosowania w górnej części z lewej strony jest opatrzona oznaczeniem "Wybory ................................................................................." oraz nazwą gminy lub miasta, a pośrodku, w górnej części karty jest umieszczony napis "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach (odpowiednio) wójta, burmistrza, prezydenta miasta w dniu ........ r.", a poniżej - "Kandydaci na (odpowiednio) wójta, burmistrza, prezydenta miasta".
4.
Nazwiska i imiona kandydatów umieszczone są na karcie do głosowania w kolejności alfabetycznej. Przed nazwiskiem i imionami każdego kandydata umieszczona jest w kolejności liczba porządkowa, kratka przeznaczona na oddanie głosu, a pod nazwiskiem i imionami kandydata umieszczona jest nazwa lub skrót nazwy komitetu wyborczego, który zgłosił kandydata. Druk nazwy lub skrótu nazwy komitetu wyborczego wykonuje się mniejszą czcionką, jednakową dla wszystkich nazw i skrótów nazw komitetów wyborczych.
5.
Na karcie do głosowania w jej dolnej części umieszczona jest informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu oraz po prawej stronie drukuje się odcisk pieczęci gminnej (miejskiej) komisji wyborczej, a po lewej stronie - oznaczenie miejsca na umieszczenie pieczęci obwodowej komisji wyborczej.
6.
Wzory kart do głosowania w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta stanowią załączniki nr 1 i 2 do uchwały.
7.
W wypadku głosowania na jednego kandydata w sytuacji, o której mowa w art. 11 ust. 3 ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, karta do głosowania ma format A-6, a z lewej strony przed nazwiskiem kandydata umieszcza się symetrycznie wyraz "TAK" i odpowiednią kratkę, a niżej wyraz "NIE" i odpowiednią kratkę. Przepisy ust. 1 i ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
8.
Wzór karty do głosowania, o której mowa w ust. 7, stanowi załącznik nr 3 do uchwały.
9. 3
W ponownym głosowaniu karta do głosowania jest drukowana na papierze koloru różowego i ma format A-6. W górnej części karty pośrodku jest umieszczony napis "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach (odpowiednio) wójta, burmistrza, prezydenta miasta w ponownym głosowaniu w dniu ........ r.". Przepisy ust. 1 i ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
10.
Wzór karty do głosowania, o której mowa w ust. 9, stanowi załącznik nr 4 do uchwały.
11. 4
Wzór karty do głosowania w ponownym głosowaniu, w sytuacji o której mowa w ust. 7, stanowi załącznik nr 5 do uchwały.
§  2. 5
Karta do głosowania w wyborach przedterminowych wójta, burmistrza i prezydenta miasta wykonywana jest według zasad określonych w § 1.
§  3.
Tracą moc przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 września 2002 r. w sprawie ustalenia wzorów kart do głosowania w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady miasta stołecznego Warszawy i rad dzielnic w mieście stołecznym Warszawie oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (M. P. Nr 45, poz. 677 i Nr 52, poz. 734 oraz z 2004 r. Nr 26, poz. 449 i Nr 45, poz. 782) dotyczące spraw uregulowanych niniejszą uchwałą.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

ZAŁĄCZNIK Nr  3 6

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

Wybory .......................................................................x) ...........................................................

(Wójta, Burmistrza, Prezydenta Miasta) (nazwa gminy/miasta)

w wyborach .............................................................................x)

(wójta, burmistrza, prezydenta miasta)

w dniu ......................................r..

Kandydat na ................................................................x)

(wójta, burmistrza, prezydenta miasta)

zgłoszony przez .....................................................................................................

(nazwa lub skrót nazwy komitetu wyborczego)

TAK []

......................................................................

(nazwisko i imię - imiona)

NIE []

INFORMACJA

Głosując za wyborem kandydata, stawia się znak "x" w kratce oznaczonej słowem "TAK" z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Głosując przeciwko wyborowi kandydata, stawia się znak "x" w kratce oznaczonej słowem "NIE" z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Postawienie znaku "x" w obu kratkach albo niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

(miejsce na umieszczenie pieczęci (pieczęć gminnej - miejskiej

obwodowej komisji wyborczej) komisji wyborczej)

x) Umieścić odpowiednio.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5 7

WZÓR

KARTA DO GŁOSOWANIA

Wybory ............................................................. x) .......................................................

(Wójta, Burmistrza, Prezydenta Miasta) (nazwa gminy/miasta)

w wyborach ............................................................x)

(wójta, burmistrza, prezydenta miasta)

w ponownym głosowaniu

w dniu .................................. r.

Kandydat na ..........................................................x)

(wójta, burmistrza, prezydenta miasta)

zgłoszony przez ..............................................................................................

(nazwa lub skrót nazwy komitetu wyborczego)

TAK []

.....................................................................

(nazwisko i imię - imiona)

NIE []

INFORMACJA

Głosując za wyborem kandydata, stawia się znak "x" w kratce oznaczonej słowem "TAK" z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Głosując przeciwko wyborowi kandydata, stawia się znak "x" w kratce oznaczonej słowem "NIE" z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Postawienie znaku "x" w obu kratkach albo niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

(miejsce na umieszczenie pieczęci (pieczęć gminnej - miejskiej

obwodowej komisji wyborczej) komisji wyborczej)

x) Umieścić odpowiednio.

1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 127, poz. 1089 i Nr 214, poz. 1806, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 oraz z 2005 r. Nr 175, poz. 1457.
2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały z dnia 11 października 2010 r. (M.P.10.75.947) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 października 2010 r.
3 § 1 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały z dnia 11 października 2010 r. (M.P.10.75.947) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 października 2010 r.
4 § 1 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) uchwały z dnia 11 października 2010 r. (M.P.10.75.947) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 października 2010 r.
5 § 2 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 15 lutego 2007 r. (M.P.07.12.120) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 lutego 2007 r.
6 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 11 października 2010 r. (M.P.10.75.947) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 października 2010 r.
7 Załącznik nr 5 dodany przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 11 października 2010 r. (M.P.10.75.947) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 11 października 2010 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024