Libia-Polska. Porozumienie w sprawie ostatecznego rozliczenia wzajemnych zobowiązań finansowych. Trypolis.2006.05.02.

POROZUMIENIE
między Rzecząpospolitą Polską a Wielką Arabską Libijską Dżamahiriją Ludowo-Socjalistyczną w sprawie ostatecznego rozliczenia wzajemnych zobowiązań finansowych,
sporządzone w Trypolisie dnia 2 maja 2006 r.

Niniejsze porozumienie zostało zawarte pomiędzy Rzecząpospolitą Polską, zwaną dalej "Stroną polską", a Wielką Arabską Libijską Dżamahiriją Ludowo-Socjalistyczną, zwaną dalej "Stroną libijską", lub łącznie "Umawiającymi się Stronami".

Wstęp

Obustronnie dążąc do wspierania rozwoju stosunków gospodarczych, handlowych i finansowych oraz z uwagi na wygaśnięcie terminu obowiązywania porozumień, zawartych pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim i Centralnym Bankiem Libii, a także w oparciu o wyniki rozmów specjalistów i ekspertów z obydwu krajów, mających na celu ostateczne uregulowanie kwestii wzajemnych zobowiązań finansowych, Umawiające się Strony uzgadniają, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony uznają, że na mocy niniejszego porozumienia zostają ostatecznie uregulowane następujące zobowiązania finansowe:

1.
Zobowiązania Strony polskiej wobec Strony libijskiej z tytułu otrzymanych kredytów oraz z tytułu depozytów w walutach wymienialnych, należnych Centralnemu Bankowi Libii od Narodowego Banku Polskiego, jak również z tytułu odsetek, naliczonych od depozytów i kredytów i skapitalizowanych, w oparciu o:
1)
porozumienie z dnia 20 listopada 1984 r. zawarte między Centralnym Bankiem Libii i Narodowym Bankiem Polskim w sprawie rozliczania należności Centralnego Banku Libii od Narodowego Banku Polskiego i Banku Handlowego w Warszawie S.A. poprzez płatności podlegające transferowi, a należne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej od Wielkiej Arabskiej Libijskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej;
2)
porozumienie z dnia 4 marca 1993 r. zawarte między Narodowym Bankiem Polskim i Centralnym Bankiem Libii w sprawie rozliczenia Porozumienia Bankowego, zawartego w dniu 20 listopada 1984 r.
2.
Umawiające się Strony uzgodniły, że wartość depozytów, kredytów i skapitalizowanych od nich odsetek należnych od Strony polskiej na rzecz Strony libijskiej, zgodnie z wyżej wymienionymi porozumieniami, wynosi 34.000.000,00 USD (słownie: trzydzieści cztery miliony dolarów amerykańskich) i stanowi ostateczną kwotę tych zobowiązań do uregulowania.
3.
Zobowiązania Strony libijskiej wobec Strony polskiej, z tytułu usług wykonanych przez przedsiębiorstwa polskie na terytorium Wielkiej Arabskiej Libijskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej i przeznaczone do rozliczenia w ramach porozumień, wymienionych w ustępie 1, wynoszą 13.215.683,975 LYD (słownie: trzynaście milionów dwieście piętnaście tysięcy sześćset osiemdziesiąt trzy 975/1000 dinarów libijskich). Szczegółowy wykaz polskich przedsiębiorstw objętych porozumieniem, oraz wartość ich należności, określa załącznik nr 1 do niniejszego porozumienia.
4.
Umawiające się Strony uzgodniły, że ostateczna kwota do uregulowania należności polskich przedsiębiorstw, o której mowa w ustępie 3, wynosi 22.000.000,00 USD (słownie: dwadzieścia dwa miliony dolarów amerykańskich).
Artykuł  2
1.
Umawiające się Strony zgodnie potwierdzają, że zobowiązania, o których mowa w artykule 1, stanowią całkowite wzajemne zobowiązania pomiędzy Umawiającymi się Stronami.
2.
Strona polska zobowiązuje się do spłaty na rachunek wskazany przez Centralny Bank Libii salda zadłużenia, w kwocie 12.000.000,00 USD (słownie: dwanaście milionów dolarów amerykańskich), wynikającego z różnicy pomiędzy należnościami Strony libijskiej od Strony polskiej, określonymi w artykule 1 ustęp 2, a należnościami Strony polskiej od Strony libijskiej, określonymi w artykule 1 ustęp 4, w terminie 30 (słownie: trzydziestu) dni od dnia podpisania, w sposób ostateczny, niniejszego porozumienia.
3.
Z dniem spłaty przez Stronę polską kwoty, o której mowa w ustępie 2 niniejszego artykułu, na rachunek wskazany przez Centralny Bank Libii, wygasają, w sposób ostateczny, wzajemne zobowiązania finansowe Umawiających się Stron, wynikające z tytułów, o których mowa w artykule 1.
Artykuł  3
1.
Umawiające się Strony potwierdzają, że, w sposób ostateczny, zostały dokonane wszystkie rozliczenia wzajemnych zobowiązań z tytułów, o których mowa w artykule 1, i zrzekają się nieodwołalnie dochodzenia jakichkolwiek roszczeń z tytułów podlegających rozliczeniu na podstawie niniejszego porozumienia, w tym roszczeń z tytułu należności odsetkowych od tych zobowiązań.
2.
W odniesieniu do rozliczanych na podstawie niniejszego porozumienia należności polskich przedsiębiorstw, określonych w załączniku nr 1 do niniejszego porozumienia, Umawiające się Strony zobowiązują się do:
1)
zaniechania dochodzenia tych należności przed sądami lub innymi organami, powołanymi do rozstrzygania spraw tego rodzaju, oraz
2)
niedochodzenia wykonania orzeczeń sądowych dotychczas wydanych oraz orzeczeń przyszłych w sprawach wniesionych do właściwych sądów, a także odstąpienia od wnoszenia jakichkolwiek nowych spraw dotyczących tych należności.
Artykuł  4

Strona polska zobowiązuje się do uregulowania należności polskich przedsiębiorstw, wymienionych w załączniku nr 1 do niniejszego porozumienia, a wynikających ze zobowiązań Strony libijskiej wobec tych przedsiębiorstw.

Artykuł  5
1.
Na mocy niniejszego porozumienia Narodowy Bank Polski i Centralny Bank Libii oświadczają, że porozumienia zawarte między nimi, wymienione w artykule 1 ustęp 1, wygasły i zobowiązują się do niezgłaszania roszczeń, co do zobowiązań finansowych z nich wynikających.
2.
Oświadczenie, o którym mowa w ustępie 1, stanowi załącznik nr 2 do niniejszego porozumienia.
Artykuł  6

Wszelkie spory między Umawiającymi się Stronami, dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszego porozumienia, rozstrzygane będą w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  7

Niniejsze porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.

SPORZĄDZONO w Trypolisie dnia 2 maja 2006 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i arabskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Z upoważnienia Z upoważnienia

Rzeczypospolitej Polskiej Wielkiej Arabskiej

Libijskiej Dżamahiriji

Ludowo-Socjalistycznej

J. Osas A. M. El Misurati

Ambasador Dyrektor Departamentu

Nadzwyczajny Generalnego

i Pełnomocny ds. Pożyczek i Długów

Rzeczypospolitej Polskiej Główny Komitet Ludowy

w Wielkiej Arabskiej ds. Finansów

Libijskiej Dżamahiriji Wielka Arabska

Ludowo-Socjalistycznej Libijska Dżamahirija

Ludowo-Socjalistyczna

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 NALEŻNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW POLSKICH

Przedsiębiorstwo Należności w LYD
BUDIMEX-DROMEX S.A. 8.454.280,332
BUDIMEX S.A. 4.057.385,581
PUC WADECO Sp. z o.o. 337.335,403
POLSERVICE Sp. z o.o. 366.682,659
OGÓŁEM 13.215.683,975

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 OŚWIADCZENIE

Narodowy Bank Polski, reprezentowany przez:

Pana Andrzeja Jakubiaka, członka Zarządu, dyrektora Departamentu Prawnego,

oraz

Centralny Bank Libii, reprezentowany przez:

Pana Khalifa A. Eledreisi, dyrektora Departamentu Umów i Pożyczek,

biorąc pod uwagę, że:

1) Rzeczpospolita Polska oraz Wielka Arabska Libijska Dżamahirija Ludowo-Socjalistyczna podpisały w dniu 2 maja 2006 r. porozumienie w sprawie ostatecznego rozliczenia wzajemnych zobowiązań finansowych, na mocy którego nastąpiło całkowite i ostateczne rozliczenie zadłużenia Rzeczypospolitej Polskiej wobec Wielkiej Arabskiej Libijskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej oraz Wielkiej Arabskiej Libijskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej wobec Rzeczypospolitej Polskiej,

2) Strony uznały za ostateczne rozliczenie wzajemnego zadłużenia wynikającego z porozumień bankowych, tj. porozumienia z dnia 20 listopada 1984 r. między Centralnym Bankiem Libii i Narodowym Bankiem Polskim w sprawie rozliczania należności Centralnego Banku Libii od Narodowego Banku Polskiego i Banku Handlowego w Warszawie S.A. poprzez płatności podlegające transferowi, a należne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej od Arabskiej Libijskiej Dżamahiriji Ludowo-Socjalistycznej oraz porozumienia z dnia 4 marca 1993 r. między Narodowym Bankiem Polskim i Centralnym Bankiem Libii w sprawie rozliczenia porozumienia bankowego zawartego w dniu 20 listopada 1984 r.,

niniejszym oświadczają, że:

- porozumienia bankowe wymienione w pkt 2 powyżej wygasły bezspornie i nieodwołalnie a Narodowy Bank Polski i Centralny Bank Libii nie są związane jakimkolwiek stosunkiem prawnym umownym lub pozaumownym, który byłby podstawą do zgłaszania jakichkolwiek roszczeń obecnie lub w przyszłości,

- prowadzone w księgach CBL konto dolarowe, zwane "kontem specjalnym NBP", na którym zapisywane było saldo należności CBL od NBP zgodnie z porozumieniem z dnia 4 marca 1993 r. pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim a Centralnym Bankiem Libii w sprawie rozliczenia porozumienia bankowego zawartego w dniu 20 listopada 1984 r. i wygasłego z dniem 31 marca 1990 r. zostaje zamknięte z dniem spłaty salda zadłużenia,

- prowadzone w księgach NBP konto dolarowe, zwane "kontem specjalnym CBL", które było odpowiednikiem konta prowadzonym w CBL i na którym były rejestrowane zapisy odpowiadające zapisom na "koncie specjalnym NBP" w CBL zostaje zamknięte z dniem spłaty salda zadłużenia.

Niniejsze oświadczenie zostało złożone w Trypolisie dnia 10 maja 2006 r. i stanowi załącznik nr 2 do porozumienia zawartego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Wielką Arabską Libijską Dżamahiriją Ludowo-Socjalistyczną w sprawie ostatecznego rozliczenia wzajemnych zobowiązań finansowych.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024