Azerbejdżan-Polska. Memorandum o współpracy w dziedzinie weterynarii. Baku.2011.07.25.

MEMORANDUM
o współpracy w dziedzinie weterynarii między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa Republiki Azerbejdżanu,
podpisane w Baku w dniu 25 lipca 2011 r.

Memorandum

o współpracy w dziedzinie weterynarii

między

Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej

a

Ministerstwem Rolnictwa Republiki Azerbejdżanu

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Rolnictwa Republiki Azerbejdżanu, zwani dalej "Stronami", dążąc do wzmocnienia przyjaznych stosunków oraz do rozwoju współpracy między oboma krajami w dziedzinie weterynarii, uzgodnili co następuje:

I.
Strony, w ramach swoich kompetencji i stosownie do przepisów prawa wewnętrznego oraz traktatów międzynarodowych, których są sygnatariuszami, będą rozwijać współpracę w dziedzinie weterynarii, na zasadach równości i wzajemnych korzyści.
II.
Do realizacji niniejszego Memorandum Strony upoważniają niżej wymienione organy: Strona polska - Głównego Lekarza Weterynarii w Rzeczypospolitej Polskiej Strona azerbejdżańska - Szefa Państwowej Służby Weterynaryjnej przy Ministerstwie Rolnictwa Republiki Azerbejdżanu.
III.
W rozumieniu niniejszego Memorandum, pojęcie "zwierzęta" oznacza:
1.
zwierzęta nieparzystokopytne,
2.
zwierzęta domowe parzystokopytne,
3.
gryzonie domowe i dzikie
4.
drób,
5.
zwierzęta cyrkowe,
6.
psy,
7.
pszczoły i jedwabniki,
8.
zwierzęta akwakultury, płazy i gady.

W rozumieniu niniejszego Memorandum pojęcie "produkty pochodzenia zwierzęcego" oznacza:

1.
nieprzetworzone surowce pochodzenia zwierzęcego;
2.
materiały do reprodukcji zwierzęcej (nasienie, komórki jajowe, zygoty, zarodki i zapłodniona ikra);
3.
żywność, półprodukty i gotowe do spożycia przez ludzi produkty pochodzenia zwierzęcego;
4.
produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi.

W rozumieniu niniejszego Memorandum pojęcie "pasza" oznacza substancje lub produkty, w tym dodatki, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone przeznaczone do karmienia zwierząt.

IV.
Główne obszary współpracy obejmą:
1.
wymianę informacji i doświadczeń, w celu wzmocnienia środków służących profilaktyce i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,
2.
wdrażanie programów współpracy między Stronami dotyczących ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego i pasz,
3.
organizację wspólnych konferencji, seminariów, sympozjów i wykładów,
4.
wymianę wzorów świadectw zdrowia oraz bezzwłoczne wzajemne powiadamianie się o zmianach poczynionych w tych świadectwach zgodnie z przepisami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) dotyczącymi zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz międzynarodowego handlu zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego.
V.
Niniejsze Memorandum nie nakłada żadnych finansowych zobowiązań na którąkolwiek ze Stron. Wszystkie wspólne przedsięwzięcia wynikłe z Memorandum będą realizowane w zależności od dostępności środków finansowych. Warunki finansowe i szczegóły współpracy będą przedmiotem indywidualnych uzgodnień między Stronami, realizującymi współpracę w ramach niniejszego Memorandum.
VI.
Niniejsze Memorandum wejdzie w życie z dniem podpisania i będzie obowiązywać przez okres pięciu lat.

Niniejsze Memorandum będzie automatycznie przedłużone na okres kolejnych pięciu lat, chyba że jedna ze Stron prześle pisemne powiadomienie drugiej Stronie, co najmniej na sześć miesięcy przed wygaśnięciem niniejszego Memorandum, o chęci zakończenia jego obowiązywania.

Niniejsze Memorandum sporządzono w Baku dnia 25 lipca 2011 r. w dwóch identycznych egzemplarzach, każdy w językach polskim, azerbejdżańskim i angielskim. W przypadku rozbieżności w interpretacji, tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024