Austria-Polska. Memorandum o współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Wiedeń.2013.11.11.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministrem Nauki i Badań Republiki Austrii o współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych,
podpisane w Wiedniu dnia 11 listopada 2013 r.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federalny Minister Nauki i Badań Republiki Austrii zwane dalej "Stronami":

nawiązując do długoletniej współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, znaczenia nauk humanistycznych i społecznych dla rozwoju gospodarczego i społecznego a także spójności Europy i pozycji naukowej Instytutu Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen IWM), zwanego dalej "Instytutem",

mając na uwadze duże znaczenie ścisłej współpracy państw europejskich w zakresie działalności naukowo-badawczej, szkolnictwa wyższego oraz wymiany studentów, doktorantów i pracowników naukowych,

w przeświadczeniu, że ścisła współpraca pomiędzy studentami, doktorantami oraz badaczami obu państw przyczynia się do rozwoju nauki w obu krajach oraz przynosi korzyści obywatelom obu państw, a w szczególności stwarza lepsze szanse na przyszłość dla ludzi młodych,

dążąc do pogłębienia współpracy pomiędzy Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Federalnym Ministrem Nauki i Badań Republiki Austrii oraz wniesienia wspólnego wkładu na rzecz integracji europejskiej,

uzgodniły co następuje:

Artykuł  1
1.
Obie Strony zamierzają pogłębiać współpracę w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.
2.
Współpraca ta będzie realizowana poprzez wspieranie następujących przedsięwzięć:
*
projektów badawczych,
*
konferencji, sympozjów, seminariów naukowych i innych imprez,
*
wydawania publikacji,
*
przyznawania stypendiów w celu wspierania mobilności studentów, doktorantów

i naukowców.

Artykuł  2
1.
Strony wyznaczają instytut jako podmiot właściwy do realizacji form współpracy wymienionych w artykule 1 ustęp 2.
2.
Przedsięwzięcia wymienione w artykule 1 ustęp 2 będą planowane i przeprowadzane przez Instytut przy zachowaniu najwyższych standardów naukowych.
Artykuł  3

W celu umożliwienia wdrożenia przedsięwzięć wymienionych w artykule 1 ustęp 2 Strony będą wspierać Instytut od roku 2014 do 2016 włącznie, w równych częściach roczną sumą 750 000 euro przez każdą ze Stron.

Artykuł  4

Kwestie dotyczące wydatkowania i rozliczania środków finansowych oddanych do dyspozycji przez obie Strony zostaną uregulowane w odrębnych umowach zawartych z Instytutem zgodnie z przepisami umawiających się Stron.

Artykuł  5

Spory dotyczące interpretacji i stosowania niniejszego Memorandum będą rozstrzygane w drodze konsultacji i negocjacji.

Artykuł  6

Organami odpowiedzialnymi za realizację Memorandum są:

*
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej,
*
Federalny Minister Nauki i Badań Republiki Austrii.
Artykuł  7
1.
Niniejsze Memorandum będzie obowiązywać od dnia otrzymania ostatniego pisemnego powiadomienia o spełnieniu przez Strony warunków wewnątrzpaństwowych niezbędnych dla uzyskania mocy obowiązującej.
2.
Moc obowiązującą przedłuża się automatycznie o kolejne trzy lata do 31 grudnia 2019 r. pod warunkiem zgodnej pozytywnej oceny przez obie Strony działań przeprowadzonych przez Instytut w oparciu o to Memorandum, o ile jedna z obu Stron nie zakończy jego mocy obowiązującej najpóźniej na rok przed upływem 31 grudnia 2016 r.

Sporządzono w Wiedniu dnia 11 listopada 2013 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim i niemieckim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024