Izrael-Polska. Umowa o współpracy w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych. Warszawa.2014.10.28.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych,
podpisana w Warszawie dnia 28 października 2014 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Państwa Izrael, zwane dalej "Stronami";

PRAGNĄC rozwijać i umacniać współpracę gospodarczą i przemysłową między Rzecząpospolitą Polską i Państwem Izrael;

UZNAJĄC że wyzwania pobudzania innowacyjności i wzrostu gospodarczego są przedmiotem wspólnego zainteresowania obu Stron;

UWZGLĘDNIAJĄC wspólny interes obu Stron w postępach na polu prac badawczo-rozwojowych (zwanych dalej "B+R") na potrzeby przemysłu oraz wynikające z tego korzyści dla obu Stron;

PRAGNĄC zwiększyć przemysłową konkurencyjność Rzeczypospolitej Polskiej i Państwa Izrael poprzez współdziałanie w zakresie prac B+R na potrzeby przemysłu oraz rozwinąć i umocnić obustronną współpracę gospodarczą;

POSTANAWIAJĄC podjąć trwałe wysiłki w celu promowania, ułatwiania i wspierania wspólnych prac B+R na potrzeby przemysłu, podejmowanych przez podmioty mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Państwa Izrael;

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  I

- Cele i zakres

1.
Strony ustalają, że celem niniejszej Umowy jest:
1)
promowanie działalności prowadzonej w celu pogłębiania dwustronnej współpracy w zakresie prac B + R na potrzeby przemysłu;
2)
ułatwianie identyfikacji projektów i współpracy, które mogłyby prowadzić do współdziałania w zakresie prac B + R na potrzeby przemysłu między podmiotami mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Państwa Izrael;
3)
koordynowanie i koncentrowanie właściwych rządowych zasobów i programów w celu wspierania współpracy przemysłowej oraz ekonomicznego wykorzystania wyników projektów B + R;
4)
stworzenie podstawy dla ustanowienia ram dla finansowego wsparcia udzielanego przez Strony wspólnie zatwierdzonym projektom współpracy w zakresie prac B + R na potrzeby przemysłu między podmiotami mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Państwa Izrael.
2.
Wykonywanie niniejszej Umowy oraz jakichkolwiek działań, o których w niej mowa, nie narusza porządków prawnych obowiązujących na terytorium państw Stron.
Artykuł  II

- Definicja

W rozumieniu niniejszej Umowy wyrażenie "B + R na potrzeby przemysłu" oznacza między innymi badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz demonstrowanie ich wyników (w celach cywilnych), z zamiarem opracowania nowych produktów lub procesów przeznaczonych do obrotu.

Artykuł  III

- Organy współpracujące

Organami Współpracującymi odpowiedzialnymi za wykonanie niniejszej Umowy są:

a)
dla Rzeczypospolitej Polskiej - Minister Gospodarki oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
b)
dla Państwa Izrael - Biuro Głównego Naukowca w Ministerstwie Gospodarki.
Artykuł  IV

- Projekty B + R na potrzeby przemysłu

1.
Działając w ramach swoich kompetencji oraz zgodnie z prawem obowiązującym na terytorium państw Stron, Strony ułatwiają, zachęcają i wspierają realizację projektów współpracy w zakresie B + R na potrzeby przemysłu przez podmioty mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Państwa Izrael, w celu opracowania nowych produktów lub procesów przeznaczonych do obrotu, zwanych dalej "Projektem" lub "Projektami".
2.
Ułatwianie i zachęcanie do realizacji Projektów może obejmować między innymi następujące formy i metody:
a)
organizowanie spotkań podmiotów mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Państwa Izrael w celu wspólnej oceny możliwości współpracy,
b)
prowadzenie wszelkich innych działań mających na celu promowanie możliwości współpracy pomiędzy podmiotami mającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub Państwa Izrael.
Artykuł  V

- Koszty współpracy

Każda ze Stron ponosi swoje własne koszty związane z realizacją celów niniejszej Umowy.

Artykuł  VI

- Ujawnianie informacji

1.
Każda ze Stron, z zastrzeżeniem prawa obowiązującego na terytorium państw Stron, zobowiązuje się nie przekazywać, bez pisemnej zgody drugiej Strony, osobom trzecim, organizacjom lub innym państwom wyników Projektów oraz żadnej informacji, a także dokumentacji, odnoszących się do tych wyników.
2.
Każda ze Stron bezzwłocznie powiadamia drugą Stronę na piśmie o wszelkich obowiązkach prawnych, które mogą zobowiązywać ją do ujawnienia osobom trzecim, organizacjom lub innym państwom informacji dotyczącej wyników otrzymanych w Projektach lub jakiejkolwiek informacji, a także dokumentacji, dotyczących niniejszej Umowy, które w innych okolicznościach stanowiłyby informację poufną.
3.
Strona zobowiązana do ujawnienia, w każdym przypadku dokłada wszelkich starań aby osoba, która uzyskała w tych okolicznościach ujawnienie informacji, zachowała ją w poufności.
Artykuł  VII

- Prawa współpracujących podmiotów

Strony nie ponoszą odpowiedzialności za prawne zabezpieczenie interesów współpracujących podmiotów, realizujących Projekty wspierane w ramach niniejszej Umowy.

Artykuł  VIII.

- Prawa i zobowiązania Stron

Postanowienia niniejszej Umowy nie naruszają praw lub zobowiązań Stron wynikających z innych umów międzynarodowych lub traktatów, stronami których są Rzeczpospolita Polska lub Państwo Izrael.

Artykuł  IX

- Rozwiązywanie sporów

Spory dotyczące stosowania lub interpretacji niniejszej Umowy będą rozstrzygane przez Strony w drodze negocjacji i konsultacji.

Artykuł  X

- Postanowienia końcowe

1.
Niniejsza Umowa wchodzi w życie zgodnie z wewnętrznymi procedurami obowiązującymi w państwie każdej ze Stron, w pierwszym dniu drugiego miesiąca następującego po otrzymaniu kanałami dyplomatycznymi późniejszej, pisemnej notyfikacji o zakończeniu tych procedur przez Strony.
2.
Niniejsza Umowa pozostaje w mocy do jej wypowiedzenia przez którąkolwiek ze Stron w drodze pisemnej notyfikacji przekazanej drugiej Stronie kanałami dyplomatycznymi. W takim przypadku niniejsza Umowa traci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia takiej notyfikacji.
3.
Niniejsza Umowa może zostać zmieniona w formie pisemnej za obopólną zgodą Stron. Każda zmiana wchodzi w życie w trybie, o którym mowa w ustępie 1.
4.
Zmiany lub wygaśnięcie niniejszej Umowy pozostają bez wpływu na ważność i realizację Projektów rozpoczętych lub zatwierdzonych przed zmianą niniejszej Umowy lub jej wygaśnięciem.

Na dowód czego, niżej podpisani, należycie do tego upoważnieni, złożyli swoje podpisy.

Sporządzono w Warszawie, dnia 28 października 2014 roku, co odpowiada dniowi 4 miesiąca Heszwan 5775 roku w kalendarzu hebrajskim. Umowę niniejszą sporządzono w dwóch egzemplarzach, każdy w językach: polskim, hebrajskim i angielskim, przy czym wszystkie trzy teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024