Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Surowcowej Państwa.

ZARZĄDZENIE Nr 61
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 maja 2016 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Polityki Surowcowej Państwa

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Surowcowej Państwa, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Do zadań Zespołu należy zapewnienie merytorycznego wsparcia Pełnomocnikowi Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa przy:
1)
przygotowywaniu projektu polityki surowcowej państwa;
2)
koordynowaniu i inicjowaniu działań w zakresie realizacji polityki surowcowej państwa.
2. 
Zadania określone w ust. 1 Zespół realizuje w szczególności przez:
1)
dokonanie przeglądu zagadnień związanych z kształtowaniem polityki surowcowej państwa, w tym oceny własnego potencjału zasobów, możliwości pozyskiwania dostępu do surowców, bezpieczeństwa surowcowego, ochrony zasobów geologicznych, nielegalnej eksploatacji oraz przemytu surowców i minerałów;
2)
dokonanie przeglądu kompetencji poszczególnych organów administracji publicznej w zakresie spraw związanych z utworzeniem i efektywnym prowadzeniem polityki surowcowej państwa;
3)
dokonanie oceny istniejących rozwiązań krajowych i międzynarodowych w zakresie spraw związanych z utworzeniem polityki surowcowej państwa;
4)
(uchylony);
5)
(uchylony);
6)
(uchylony);
7)
(uchylony);
8)
(uchylony);
9)
(uchylony);
10)
proponowanie kierunków i metod współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi oraz państwową służbą geologiczną.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa;
2)
zastępca przewodniczącego - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu wyznaczony przez ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin;
3)
pozostali członkowie, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczeni przez:
a)
ministra właściwego do spraw energii,
b)
ministra właściwego do spraw klimatu,
c)
ministra właściwego do spraw gospodarki,
d)
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
e)
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
f)
ministra właściwego do spraw rolnictwa,
g)
Ministra Obrony Narodowej,
h)
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
i)
ministra właściwego do spraw aktywów państwowych,
j)
ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej,
k)
ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
l)
ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej,
m)
ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego,
n)
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Przewodniczący może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, zapraszać do uczestnictwa w pracach Zespołu z głosem doradczym osoby inne niż wymienione w ust. 1 pkt 3, w tym przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej.
3. 
Minister kierujący więcej niż jednym działem administracji rządowej, wymienionym w ust. 1 pkt 3, wyznacza do udziału w pracach Zespołu jednego przedstawiciela.
§  4. 
1. 
Posiedzenia Zespołu zwołuje przewodniczący z własnej inicjatywy co najmniej dwa razy w roku oraz w każdym przypadku na umotywowany wniosek członka Zespołu.
2. 
Posiedzeniami Zespołu kieruje przewodniczący, zastępca przewodniczącego albo wyznaczony przez przewodniczącego członek Zespołu.
3. 
Przewodniczący może powierzyć członkom Zespołu wykonanie określonych prac służących realizacji zadań Zespołu.
§  5. 
W ramach Zespołu przewodniczący może powoływać grupy robocze do realizacji zadań określonych w § 2.
§  6. 
1. 
W sprawach wymagających rozstrzygnięcia Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów lub sporów proceduralnych decyduje głos przewodniczącego.
2. 
Szczegółowy tryb pracy Zespołu określa regulamin uchwalony przez Zespół na pierwszym posiedzeniu.
3. 
Przewodniczący może, z inicjatywy własnej lub na wniosek członka Zespołu, zarządzić rozpatrzenie sprawy będącej przedmiotem prac Zespołu w trybie obiegowym. Do rozpatrywania spraw w trybie obiegowym ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne, w zakresie określonym w § 2, są zobowiązane do współdziałania oraz do udzielania Zespołowi pomocy przy realizacji jego zadań.
§  8. 
1. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, których dysponentami są poszczególni członkowie Zespołu inicjujący określone działanie.
2. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  9. 
Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw środowiska.
§  10. 
1. 
Zespół tworzy się na okres wykonywania zadań określonych w § 2.
2. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów sprawozdania roczne z realizacji prac Zespołu, do dnia 15 marca każdego roku kalendarzowego.
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024