Tomasz Lasocki
Tomasz Lasocki
Jesteśmy jedynym systemem w Europie, w którym najwyższy dochód nie podlega automatycznie oskładkowaniu.
Jacek Kudła
Jacek Kudła
Niewystarczające jest częste stwierdzenie wygłaszane w praktyce: "przecież mieliśmy nakaz". Służby muszą pamiętać o celu czynności jaką jest przeszukanie.
Grzegorz Krawiec
Grzegorz Krawiec
Mamy do czynienia z uczelnią wyższą, czyli z podmiotem autonomicznym, więc ten nadzór musi mieć tak zwany charakter weryfikacyjny.
Jarosław Neneman
Jarosław Neneman
Ministerstwo Finansów zaproponuje najpierw zmiany "wymagające pilnej interwencji legislacyjnej", czyli dostosowanie przepisów do orzecznictwa TK.
Adam Bodnar
Adam Bodnar
Jak coś było niszczone przez osiem lat, to do naprawy nie wystarczy tylko i wyłącznie większość parlamentarna oraz zrozumienie społeczne.
Rafał Adamus
Rafał Adamus
Nie ma chyba gorzej potraktowanej osoby w prawie upadłościowym niż małżonek upadłego.
Tomasz Lasocki
Tomasz Lasocki

Jesteśmy jedynym systemem w Europie, w którym najwyższy dochód nie podlega automatycznie oskładkowaniu. Bo może być tak, że mam dwie umowy zlecenia: jedną na 4,5 tys. zł a drugą na 20 tys. zł.

28.03.2024
Zobacz więcej
Jacek Kudła
Jacek Kudła

Niewystarczające jest częste stwierdzenie wygłaszane w praktyce: "przecież mieliśmy nakaz". Służby muszą pamiętać o celu czynności jaką jest przeszukanie.

28.03.2024
Zobacz więcej
Grzegorz Krawiec
Grzegorz Krawiec

Mamy do czynienia z uczelnią wyższą, czyli z podmiotem autonomicznym, więc ten nadzór musi mieć tak zwany charakter weryfikacyjny. Jest możliwe tylko wtedy, gdy ustawa to przewiduje. jakaś taka ostrożność ministra we wkraczaniu do jakiejś, zwłaszcza we wkraczaniu do jakiejś równej sytuacji, stąd więc pewna obawa przed sięganiem po te środki.

27.03.2024
Zobacz więcej
Jarosław Neneman
Jarosław Neneman

Ministerstwo zaproponuje najpierw zmiany "wymagające pilnej interwencji legislacyjnej", czyli dostosowanie przepisów do orzecznictwa TK. Nowe regulacje, powinny zostać opublikowane najpóźniej do końca listopada 2024 r.

25.03.2024
Zobacz więcej
Adam Bodnar
Adam Bodnar

Jak coś było niszczone przez osiem lat, to do naprawy nie wystarczy tylko i wyłącznie większość parlamentarna oraz zrozumienie społeczne. Mamy obecnie cztery główne prawnicze mechanizmy blokujące – prezydenta, Krajową Radą Sądownictwa, Trybunał Konstytucyjny i neo-sędziów. Z każdego z tych ośrodków płynie jakiś rodzaju sprzeciwu. Trzeba sobie z tym radzić i się nie zrażać.

23.03.2024
Zobacz więcej
Rafał Adamus
Rafał Adamus

Nie ma chyba gorzej potraktowanej osoby w prawie upadłościowym niż małżonek upadłego. Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny.

23.03.2024
Zobacz więcej
Temat dnia

Jest pomysł, by płacić ZUS od każdej umowy - aż do rocznego limitu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że w resorcie trwają prace nad projektem ustawy, który będzie przewidywał ozusowanie wszystkich umów cywilnoprawnych i związaną z tym likwidację zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych. Zdaniem prawników oznacza to, że składki na ZUS będą płacone od każdej umowy. Dziś problem zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych dotyczy ponad 1 mln zatrudnionych, a aż 2/3 tej grupy to osoby powyżej 40. roku życia, najczęściej osiągające wynagrodzenie powyżej średniej krajowej.

Chociaż odsetek środkowoeuropejskich przedsiębiorstw posiadających pierwsze doświadczenia z generatywną sztuczną inteligencją rośnie, to jedynie 10 proc. firm z regionu już uwzględnia jej wykorzystanie jako element strategii biznesowej. Jak wynika z raportu „CE CFO Survey – Getting ready for the GenAI journey?” blisko co czwarta polska i środkowoeuropejska firma eksperymentuje z różnymi sposobami wykorzystania gen AI w swojej działalności.
Wspólny udział wykonawców jest szczególnie atrakcyjny dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy nie dysponują wystarczającymi zasobami czy doświadczeniem, by sprostać wymaganiom zamawiającego. Wspólne ubieganie się o zamówienia publiczne jest zatem atrakcyjną opcją, umożliwiającą połączenie zasobów, wiedzy i doświadczenia podmiotów, w celu skuteczniejszego konkurowania na rynku zamówień publicznych - pisze o tym Ewelina Bieniek, adwokat w DSK Kancelaria.
W przestrzeganiu prawa kobiet do legalnej aborcji niewiele zmienią korekty w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Ma z niego co prawda zniknąć zdanie, że obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem, jednak - jak przekonują prawnicy - kluczowe jest to, jak lekarze korzystają z klauzuli sumienia. W projekcie nie zdecydowano się też na zastąpienie słowa dziecko terminami: zarodek i płód. - Lekarze mają prawo do tworzenia własnych zasad etycznych - przekonuje konstytucjonalista.
Postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą będzie prowadzone zdalnie. Z 12 do 6 dni skrócone zostaną kontrole mikroprzedsiębiorców. Z powodu braku pieczątki lub wydruku z CEIDG lub KRS nie będzie można też odrzucić pisma lub wniosku przedsiębiorcy, a nowe przepisy dla firm będą miały co najmniej sześciomiesięczne vacatio legis - wynika z projektu, do którego dotarł serwis Prawo.pl. Nad zmianami pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
1 kwietnia 2024 r. zmieniają się stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze oraz niektóre usługi kosmetyczne. VAT na żywność wrośnie z 0 do 5 proc. Z kolei podatek od usług kosmetycznych, m.in. manicure i pedicure, spadnie z 23 proc. do 8 proc. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania kas fiskalnych oraz ewentualnego wystąpienia o nową Wiążącą Informację Stawkową (WIS). Krajowa Informacja Skarbowa ma wydawać WIS w ciągu miesiąca.
Celem demonstrującej pod Trybunałem Konstytucyjnym aktywistki była reakcja na bezprawie. Sąd ocenił, że w takim przypadku jej zachowanie nie może być karane. W zasadzie i policjanci, i demonstranci działali legalnie, a winę z chaos ponosi władza publiczna, która wprowadziła niekonstytucyjne prawo – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, oddalając kasację prokuratora na niekorzyść aktywistki oskarżonej o znieważenie policjanta.
Polecamy książki

Sędziowie/członkowie KRS wrócą do orzekania - MS chce dla nich 100 proc. przydziału spraw

Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości znalazło sposób na rozładowanie sądowych zatorów. Chce, by sędziowie pełniący określone funkcje mieli większy przydział spraw. W przypadków sędziów/członków KRS wzrost nastąpi z co najmniej 25 proc. na... 100 proc., w przypadku prezesów sądów dyscyplinarnych z 30 proc. na 100 proc. Co najmniej 90 proc. przydziału mają mieć też rzecznicy i zastępcy rzeczników dyscyplinarnych, którzy do tej pory mieli go na poziomie co najmniej 10 proc. Mniej spraw w referacie będzie miał za to rzecznik dyscyplinarny ministra sprawiedliwości - spadek ze 100 proc. na co najmniej 75 proc.

Przeszukanie u Ziobry - były minister w sidłach własnych zmian

Wymiar sprawiedliwości
Nie milkną echa przeszukań, które funkcjonariusze ABW przeprowadzili w domu m.in. Zbigniewa Ziobry ale też m.in. dwóch byłych wiceministrów - Marcina Romanowskiego i Michała Wosia. Sami zainteresowani podnoszą, że były nielegalne, bo dotyczyły posłów chronionych immunitetem oraz były prowadzone pod nieobecność byłego ministra. Prawnicy wskazują, że nawet jeśli wątpliwości są zasadne, to ewentualne dowody i tak będą rozpatrzone przez sąd. A przepisy w tym zakresie zmieniono właśnie za czasów ministra Ziobry.

Niedźwiedzica adwokatka/ekolożka bohaterką drugiej edycji #BajeczniAdwokaci

Prawnicy
Skąd w bajkowym lesie wzięła się Niedźwiedzica Polarna? Dokąd idzie w adwokackiej todze? Czy Miś Adwokat nadal prowadzi swoją leśną kancelarię? - na te i inne pytania dzieci znajdą odpowiedzi w nowej książce "Leśne sprawy Misi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora", w ramach drugiej edycji akcji #BajeczniAdwokaci. Bajkę na zamówienie Naczelnej Rady Adwokackiej i Fundacji Adwokatury napisała Ewa Ruszkiewicz (piszemybajki.pl), a ilustracje przygotowała Zuzanna Kledzik.

Sąd: Areszt dla trojga zatrzymanych w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował trzymiesięczny areszt dla trojga zatrzymanych w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Chodzi o dwójkę urzędników i beneficjenta środków z FS z Fundacji Profeto. W uzasadnieniu Sąd wskazał, że za zastosowaniem środka przemawiają trzy powody: obawa matactwa procesowego, ucieczki i surowa kara, jaka ma grozić podejrzanym.

MS wszczyna procedurę odwołania prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga

Prawnicy
Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zainicjował procedurę odwołania prezesa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga Michała Bukiewicza oraz wiceprezesów tego sądu: Przemysława Chrzanowskiego i Kingi Kubuj - podało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości. Cała trójka została zawieszona w pełnieniu czynności.

Od kwietnia wyższy VAT na żywność, niższy u kosmetyczki

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
1 kwietnia 2024 r. zmieniają się stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze oraz niektóre usługi kosmetyczne. VAT na żywność wrośnie z 0 do 5 proc. Z kolei podatek od usług kosmetycznych, m.in. manicure i pedicure, spadnie z 23 proc. do 8 proc. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania kas fiskalnych oraz ewentualnego wystąpienia o nową Wiążącą Informację Stawkową (WIS). Krajowa Informacja Skarbowa ma wydawać WIS w ciągu miesiąca.

Rząd chce znieść Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego

Ordynacja
Rząd planuje zniesienie Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego oraz uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów z 21 października 2014 r. w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji - poinformowano w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Zadaniem Komisji było przygotowanie projektu nowej ordynacji podatkowej, jednak projekt stworzony przez nią w 2019 r. nie został uchwalony.

Lewiatan: Najpierw analiza, potem uproszczenie podatków

CIT PIT VAT
Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia działania nowego rządu w zakresie podatków. Zdaniem przedsiębiorców niewskazane są szybkie zmiany w prawie podatkowym. Najpierw należy przeprowadzić analizę obecnej sytuacji oraz dyskusję, w jaki sposób poprawić efektywność systemu, uprościć przepisy, zmniejszyć liczbę wątpliwości interpretacyjnych oraz ograniczyć ryzyko i koszty wypełniania obowiązków podatkowych.

Strata podatkowa nie oznacza braku obowiązku zapłaty CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Kluczowe reguły opodatkowania podatkiem minimalnym mogą przysporzyć podatnikom wielu trudności. W przypadku ustalenia, że podatnik jest objęty tym obowiązkiem, konieczne będzie obliczenie podstawy opodatkowania. Standardowa metoda jej kalkulacji składa się z trzech zmiennych wartości, których uzyskanie również wymaga wcześniejszego obliczenia, mogącego stanowić pewne wyzwanie, ze względu na wzory oraz wyłączenia wskazane w ustawie o CIT - piszą Edyta Adamus i Bartosz Suławko z Deloitte.

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Domowe finanse PIT
Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Jest pomysł, by płacić ZUS od każdej umowy - aż do rocznego limitu

Prawo cywilne Prawo pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że w resorcie trwają prace nad projektem ustawy, który będzie przewidywał ozusowanie wszystkich umów cywilnoprawnych i związaną z tym likwidację zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych. Zdaniem prawników oznacza to, że składki na ZUS będą płacone od każdej umowy. Dziś problem zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych dotyczy ponad 1 mln zatrudnionych, a aż 2/3 tej grupy to osoby powyżej 40. roku życia, najczęściej osiągające wynagrodzenie powyżej średniej krajowej.

1 kwietnia rusza w ZUS okno transferowe 2024 r.

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Finanse
Dokładnie 1 kwietnia 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych otwiera okno transferowe. Osoby ubezpieczone po raz kolejny będą mogły zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej: na subkonto w ZUS czy do OFE. Decyzję trzeba podjąć do 31 lipca 2024 roku – przypomina Zakład.

Marszałek Sejmu powołał nowych członków Rady Ochrony Pracy

Prawo pracy
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył w środę akty powołania nowym członkom sejmowej Rady Ochrony Pracy. Przewodniczącą Rady została Izabela Katarzyna Mrzygłocka, posłanka KO. Radę powołuje i odwołuje Marszałek Sejmu. Jej kadencja trwa cztery lata a rolą jest m.in. inicjowanie działań związanych z ratyfikacją konwencji międzynarodowych.

SN: Pracownik może zostać zaznajomiony z zakresem obowiązków przez intranet

Prawo pracy
Pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami. Uwzględniając aktualne możliwości techniczne, obowiązek ten może zostać zrealizowany za pośrednictwem intranetu. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Polityka różnorodności traktowana w firmach po macoszemu

Prawo pracy Compliance Rynek pracy
Większość firm nie posiada dokumentu polityki różnorodności, w tym dotyczącej osób z niepełnosprawnościami, a część z tych, które go mają, w ogóle o nim nie komunikują. Tylko 9 na 300 pracodawców monitorowało wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Większość firm wyrażała chęć zmiany w tym obszarze tylko deklaratywnie – nie wiedząc, jak konkretnie te zmiany wprowadzić i jak zatrudniać osoby z niepełnosprawnością. To niektóre wnioski z najnowszego badania Fundacji Aktywizacja.

Deregulacja dla firm: Postępowanie przed KIO zdalne, kontrole krótsze

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą będzie prowadzone zdalnie. Z 12 do 6 dni skrócone zostaną kontrole mikroprzedsiębiorców. Z powodu braku pieczątki lub wydruku z CEIDG lub KRS nie będzie można też odrzucić pisma lub wniosku przedsiębiorcy, a nowe przepisy dla firm będą miały co najmniej sześciomiesięczne vacatio legis - wynika z projektu, do którego dotarł serwis Prawo.pl. Nad zmianami pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Wakacje kredytowe niby od 1 maja, ale ciągle brakuje przepisów

Banki Kredyty
Sejm nie śpieszy się z pracami nad przepisami przedłużającymi wakacje kredytowe na 2024 rok. Jest koniec marca, a jeszcze nie odbyło się nawet pierwsze czytanie projektu. Tymczasem mają one wejść w życie już od 1 maja. Czy to oznacza kolejny poślizg w ich wdrażaniu? To jednak nie jedyny problem. Wielu kredytobiorców będzie miało problemy z ustaleniem, czy może skorzystać z zawieszenia spłaty rat.

Nowy pogląd Rzecznika Finansowego o WIBOR może pomóc złotówkowiczom

Banki Kredyty
Sam fakt przedłożenia kredytobiorcy do podpisu pliku dokumentów informujących go o ryzyku zmiany stopy procentowej nie jest równoznaczny z tym, że bank spełnił ciążący na nim obowiązek informacyjny - tak uważa Rzecznik Finansowy. Prawnicy nie mają wątpliwości - pogląd rzecznika na temat WIBOR pomoże złotówkowiczom wygrywać w sądach.

Wąsate nakrętki mogą zablokować charytatywne zbiórki, ale zakazu zbierania nie ma

Środowisko Odpady Rynek i konsument
Wiele wskazuje na to, że organizacje pomocowe stracą jeden ze sposobów zarobkowania. Od 1 lipca 2024 r. plastikowe zakrętki i wieczka będą musiały być przymocowane do pojemników do napojów. Wprawdzie nie wszystkie plastikowe zamknięcia objęte zostaną tym obowiązkiem, ale o efekt masy będzie zdecydowanie trudniej.

Zapis na sąd polubowny nie zawsze jest wykonalny

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sąd polubowny w wielu przypadkach stanowi naprawdę ciekawą i korzystną alternatywę w porównaniu z prowadzeniem „tradycyjnego” postępowania cywilnego. Jednak zapis na sąd polubowny nigdy nie może stanowić przeszkody w dostępie do sądu. Dlatego zapis często może okazać się nieważny, bezskuteczny czy niewykonalny – także ze względów finansowych.

Strażnik graniczny może zatrzymanemu cudzoziemcowi odebrać telefon

Administracja publiczna Ukraina
Temat nadużyć pograniczników wobec imigrantów powraca regularnie od lata 2021 roku, kiedy zaczął się kryzys na granicy z Białorusią. Nie skończył się on jednak wraz ze zmianą rządu. Przeciwdziałanie oraz stosowanie sankcji za niedozwolone działania jest o tyle trudne, że poszkodowani mają ograniczone możliwości składania skarg.

Komitety wyborcze nie mogą posługiwać się symbolami organizacji, które je popierają

Samorząd terytorialny Wybory
Komitety wyborcze nie mogą zamieszczać w swoich materiałach wyborczych nazw, skrótów nazw i symboli graficznych partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji społecznych innych niż te, które utworzyły dany komitet wyborczy np. w celu wskazania, że podmioty te popierają komitet lub jego kandydatów -przypomina Państwowa Komisja Wyborcza.

Rząd zlikwiduje świadczenie 40 zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Wypłata świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców wojennych z Ukrainy, zakończy się po 30 czerwca 2024 r. – zapowiada MSWiA. Uciekinier znajdzie schronienie wyłącznie w zbiorowym miejscu zakwaterowania. Resort decyzję o zakończeniu tej formy wsparcia uzasadnia m.in. tym, że interpretacja przepisu, który jest podstawą tego świadczenia, wzbudza coraz więcej kontrowersji.

Urzędy mogą skorzystać z wytycznych, tworząc dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Niepełnosprawność
Jak dostosować miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami przed urzędem czy zorganizować przestrzeń komunikacyjną w budynku można m.in. dowiedzieć się z raportu podsumowującego wsparcie doradcze dla koordynatorów ds. dostępności. Raport wskazuje na rozwiązania prawne, dobre praktyki i rozwiązania niskokosztowe, które można zastosować w urzędzie.

NIK o finansowaniu samorządów: dyskryminacyjne, nierówne i uznaniowe

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
NIK zaprezentowała we wtorek wyniki kontroli "Wsparcie finansowe samorządów przez państwo w okresie reform podatkowych i odbudowy gospodarki po epidemii COVID-19". Z ustaleń wynika, że w ostatnich latach duże miasta były dyskryminowane przy podziale środków przez rząd, nierówno traktowano samorządy, a ich finanse uzależniano od decyzji rządu. Dużym ciosem były zmiany podatkowe wprowadzone przez Polski Ład, kiedy samorządy utraciły dochody z PIT bez trwałej rekompensaty.

Lifting etyki lekarskiej. Problemy kobiet zostają

Zawody medyczne
W przestrzeganiu prawa kobiet do legalnej aborcji niewiele zmienią korekty w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Ma z niego co prawda zniknąć zdanie, że obowiązkiem lekarza są starania o zachowanie zdrowia i życia dziecka również przed jego urodzeniem, jednak - jak przekonują prawnicy - kluczowe jest to, jak lekarze korzystają z klauzuli sumienia. W projekcie nie zdecydowano się też na zastąpienie słowa dziecko terminami: zarodek i płód. - Lekarze mają prawo do tworzenia własnych zasad etycznych - przekonuje konstytucjonalista.

Centra zdrowia psychicznego mają działać w całym kraju

Pacjent
Odbyło się pierwsze po wyborach parlamentarnych posiedzenie Rady ds. Zdrowia Psychicznego. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny podkreślił na nim, że pilotaż centrów zdrowia psychicznego się sprawdził i wkrótce Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi konkurs na tworzenie centrów. Resort chce, aby działały one w całym kraju, bo zyskają na tym pacjenci.

Zgonów z powodu wad letalnych nikt nie liczy

Pacjent Opieka zdrowotna
Wzrost wskaźników dotyczących zgonu w pierwszej dobie życia, w pierwszym tygodniu lub później, dotyczy takich przypadków, które najprawdopodobniej są zgonami z powodu wrodzonych wad letalnych. Taką opinię przekazał konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. Nie wiadomo jednak, ile dzieci z wadami letalnymi urodziło się przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, a ile po nim. Nikt bowiem tych danych nie zebrał.

Znieczulenie ogólne w stomatologii dla dzieci - będą zmiany

Pacjent
Udostępnienie świadczenia znieczulenia ogólnego dzieciom i młodzieży, u których występują alergie na środki znieczulenia miejscowego; dzieciom i młodzieży z zaburzeniami ogólnoustrojowymi, w których stres związany z zabiegiem stomatologicznym może negatywnie wpłynąć na stan ogólny pacjenta oraz dzieciom i młodzieży niewspółpracującym zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia skierowany w środę do konsultacji.

Lekarze muszą uaktualnić systemy gabinetowe do 8 maja

Farmacja
Lekarze dostali czas do 8 maja na dostosowane aplikacji gabinetowych do systemu obliczania ilości leku, którą może wydać farmaceuta na podstawie recepty rocznej. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przesunięciu ostatecznego terminu, który początkowo wyznaczyło na 1 kwietnia.

Nie tylko klasy wojskowe - więcej szkół będzie kształcić kadry dla Policji

Zarządzanie oświatą
W 2019 r. wprowadzono przepisy umożliwiające prowadzenie w szkołach ponadpodstawowych oddziałów przygotowania wojskowego, w których będą odbywały się zajęcia z zakresu edukacji wojskowej. Teraz rząd chce ujednolicić wszystkie przepisy dotyczące klas mundurowych. Absolwenci takich klas będą preferencyjnie traktowani przy rekrutacji do służby - nie tylko w wojsku, ale też w Policji.

Przerwa świąteczna to nie urlop nauczyciela - harmonogram ustala dyrektor

Zarządzanie oświatą
Przerwa świąteczna to czas wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych - ale choć uczniowie mają wolne, to już niekoniecznie ich nauczyciele. Choć na ogół nie ma z tym problemu i szkoły w tym czasie nie pracują, to wiosenna przerwa świąteczna - w odróżnieniu od ferii - nie jest tożsama z urlopem. Dyrektor szkoły może zdecydować o ewentualnym zorganizowaniu w tym czasie zajęć opiekuńczych.

Od 1 kwietnia zakaz zadawania prac domowych w szkole podstawowej

Rozporządzenie zakazujące zadawania prac domowych w klasach I–III szkoły podstawowej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe regulacje wejdą w życie już 1 kwietnia. Prace domowe w klasach IV-VIII będą dopuszczalne, ale nie będzie można ich oceniać. Resort zdecydował o odejściu od prac domowych manualnych w klasach 1-3.

Problem z wynagrodzeniami dla pracowników niepedagogicznych

Zarządzanie oświatą
Dodatki dla pracowników administracji i obsługi placówek samorządowych placówek oświatowych powinny być wyłączone z płacy minimalnej i powiązane z wynagrodzeniem zasadniczym. Ma to zapewnić podwyżkę wynagrodzeń kadry niepedagogicznej w szkołach. Problemem jest też wysokość wynagrodzeń pielęgniarek szkolnych i psychologów oraz pedagogów.

Szkolny papier toaletowy prawem, nie towarem

Zarządzanie oświatą
Resort edukacji przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szkolnego BHP. Obecnie przepisy wskazują, że w szkołach i placówkach konieczne jest zapewnienie ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej. Przepis nie precyzuje jednak pojęcia: "środki higieny osobistej". MEN chce to zmienić. Rozporządzenie przekazano do konsultacji społecznych.

Potrzebny lepszy nadzór nad studiami podyplomowymi, ale nie kosztem autonomii

Zarządzanie oświatą
Błyskawiczne kursy, które pozwalały na uzyskanie dyplomu MBA i - potencjalnie - awans w państwowych spółkach, skargi studentów na niskiej jakości studia - Collegium Humanum nie schodzi z czołówek serwisów. Działania uczelni zainteresowały prokuraturę, Centralne Biuro Antykorupcyjne, a także Krajową Administrację Skarbową, co rodzi pytanie o konieczność wzmocnienia nadzoru nad uczelniami, by taka wątpliwa działalność nie była możliwa.

Co robić po prawie? – nowy podcast o karierze prawnika bez tabu i utartych schematów

Prawnicy Szkoła i uczeń Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe
Prawo na Oko to podcast dla młodych adeptów prawa, którzy zastanawiają się, jaką ścieżkę zawodową wybrać. Rozmowy ze starszymi kolegami po fachu pozwalają spojrzeć na zawód z innej perspektywy i poznać nie zawsze oczywiste ścieżki kariery. Zapraszamy do wysłuchania.

Aplikanci na finiszu - ostatni moment na przedegzaminacyjną powtórkę

Kandydatom na adwokatów i radców prawnych zostało niewiele czasu na przygotowanie się do tegorocznego egzaminu - czterodniowy maraton ruszy 23 kwietnia 2024 r. Osoby, które ukończyły aplikację, a jeszcze nie zdecydowały, czy chcą zdawać w tym roku, mają czas na zgłoszenie do 2 kwietnia. Samorządy przygotowały wiele inicjatyw, które mają pomóc w przygotowaniu do egzaminu.

RPO wycofuję skargę na zmianę nadzoru nad NCBR

Szkolnictwo wyższe
Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w 2022 r. został przekazany ministrowi ds. rozwoju regionalnego - rzecznik praw obywatelskich zaskarżył wówczas tę nowelę do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz wniosek wycofuje, ponieważ rząd zmienił w marcu przepisy i przywrócił nadzór nad NCBR ministrowi nauki.

Podwyżki dla nauczycieli akademickich, korekta na liście czasopism - pierwsze 100 dni MNiSW

Szkolnictwo wyższe
W ciągu pierwszych 100 dni weszły też w życie dwie regulacje przygotowane przez MNiSW. Pierwsza to nowela kilku ustaw dot. szkolnictwa wyższego. Zawarte w niej przepisy m.in. pozwalają ministrowi nauki odwoływanie pierwszych rektorów nowo powołanych uczelni. Druga to ustawa przywracająca nadzór ministra nauki nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Oprócz tego dokonano pewnej korekty na liście czasopism.

TSUE: Pasażer musi znać zasady zwrotu kosztów za odwołany lot

Domowe finanse Prawo unijne
Przyjmuje się, że pasażer zaakceptował zwrot kosztów biletu w formie bonu podróżnego, jeżeli wypełniając formularz na stronie internetowej przewoźnika lotniczego zrzekł się zwrotu kosztów biletu w formie kwoty pieniężnej. Potwierdził to kilka dni temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przypomniał również o kilku ważnych obowiązkach linii lotniczych.

SN: Demonstranci nie mogą być karani za chaos prawny

Prawo karne
Celem demonstrującej pod Trybunałem Konstytucyjnym aktywistki była reakcja na bezprawie. Sąd ocenił, że w takim przypadku jej zachowanie nie może być karane. W zasadzie i policjanci, i demonstranci działali legalnie, a winę z chaos ponosi władza publiczna, która wprowadziła niekonstytucyjne prawo – orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, oddalając kasację prokuratora na niekorzyść aktywistki oskarżonej o znieważenie policjanta.

Poszukiwanie skarbów znów będzie wymagało pozwolenia

Posłowie Trzeciej Drogi chcą uchylenia nowelizacji, która wprowadziła rewolucję w poszukiwaniu skarbów z wykrywaczem metali. Liberalizacja przepisów obejmuje m.in. zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań i ma wejść w życie 1 maja 2024 r. Ustawa, której projekt trafił do Sejmu, ma temu zapobiec.

Za przekroczenie prędkości można stracić prawo jazdy na znacznie dłużej niż 3 miesiące

Prawo karne
W 2022 roku TK zakwestionował możliwość zatrzymywania prawa jazdy na 3 miesiące przez starostów wyłącznie na podstawie informacji przekazanej przez policję. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi obywateli, bo wobec braku przepisów określających tryb zwrotu prawa jazdy, gdy nie wydano decyzji o jego zatrzymaniu, trzymiesięczny okres, na jaki prawo jazdy może zostać zatrzymane, znacznie się wydłuża.

Prawa cudzoziemców wymagają ochrony - projekt noweli dotyczącej cudzoziemców do poprawy

Ograniczenie możliwości składania wniosków o legalizację pobytu w Polsce jedynie do drogi elektronicznej może być barierą nie do pokonania. Trzeba też wzmocnić ochronę deportowanych cudzoziemców przed naruszeniami ich praw człowieka oraz poprawić sytuację małoletnich cudzoziemców przebywających w Polsce bez opieki - to w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich konieczne poprawki do projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.