Marek Balicki
Marek Balicki
Zaburzenia psychiczne są na pierwszym miejscu pod względem kosztów świadczeń ponoszonych przez ZUS, a schizofrenia jest na trzecim miejscu wśród schorzeń.
Wojciech Majkowski
Wojciech Majkowski
Jeśli obowiązek przesyłania JPK CIT nie zostanie odroczony, tzw. dużym podatnikom i podatkowym grupom kapitałowym pozostanie niewiele czasu na dostosowanie.
Donald Tusk
Donald Tusk
Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy. Jednak nie może on zostać złożony, dopóki nie będzie pewności, że poprą go partie koalicyjne.
Grzegorz Keler
Grzegorz Keler
Zmiany w podatku Belki są konieczne dla zwiększenia atrakcyjności inwestycji kapitałowych.
Aneta Wiewiórowska-Domagalska
Aneta Wiewiórowska-Domagalska
W sądach, na koniec 2023 r., było ok. 180 tys. spraw frankowych i należy wdrożyć rozwiązania, które to rozładują.
Marcin Dziurda
Marcin Dziurda
Jest coraz więcej spraw, w których nawet doświadczony pełnomocnik nie ma pewności, jak oznaczyć stronę.
Marek Balicki
Marek Balicki

Zaburzenia psychiczne są na pierwszym miejscu pod względem kosztów świadczeń ponoszonych przez ZUS, a schizofrenia jest na trzecim miejscu wśród poszczególnych schorzeń.

18.04.2024
Zobacz więcej
Wojciech Majkowski
Wojciech Majkowski

Jeśli obowiązek przesyłania JPK CIT nie zostanie odroczony, tzw. dużym podatnikom i podatkowym grupom kapitałowym pozostanie niewiele czasu na dostosowanie systemów informatycznych i księgowych.

16.04.2024
Zobacz więcej
Donald Tusk
Donald Tusk

Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy. Jednak nie może on zostać złożony, dopóki nie będzie pewności, że poprą go partie, które wchodzą w skład koalicji rządzącej.

11.04.2024
Zobacz więcej
Grzegorz Keler
Grzegorz Keler

Zmiany w podatku Belki są konieczne dla zwiększenia atrakcyjności inwestycji kapitałowych.

11.04.2024
Zobacz więcej
Aneta Wiewiórowska-Domagalska
Aneta Wiewiórowska-Domagalska

Czas na ustawę frankową, o której się mówiło przy poprzednich wyborach prezydenckich, minął. W sądach, na koniec 2023 r., było ok. 180 tys. spraw frankowych i należy wdrożyć rozwiązania, które to rozładują.

10.04.2024
Zobacz więcej
Marcin Dziurda
Marcin Dziurda

Coraz więcej jest spraw, w których nawet doświadczony pełnomocnik nie ma pewności, jak oznaczyć stronę.

08.04.2024
Zobacz więcej
Temat dnia

Rząd chce zwracać podatek rolnikom, a gminom nie wystarczy na znaczki

Rząd chce pomóc rolnikom i umorzyć im czwartą ratę podatku rolnego. Prawnicy wskazują, że projekt jest dziurawy. A samorządowcy, że do hojności rządu będą dopłacać, bo na same znaczki pocztowe i koperty gmina wyda 12 tys. zł, podczas gdy na pokrycie kosztów administracyjnych zadania otrzyma zaledwie... 350 zł. Zastrzeżenia mają też rolnicy, którzy twierdzą, że zamiast przekładać pieniądze z kupki na kupkę, wystarczy obniżyć stawkę podatku.

Osoby ze szczególnymi potrzebami za sprawą wdrożenia do polskiego prawa Europejskiego Aktu o Dostępności, mają skorzystać na szerszym dostępie do produktów i usług. Bardziej dostępne mają być np. edukacja, transport, ochrona zdrowia czy kultura i praca. Nowe przepisy nie obejmą jednak w pełni małych przedsiębiorstw. Senat przyjął ustawę w tej sprawie.
W wielu wypadkach agencje eventowe muszą stosować ustawę o imprezach turystycznych, o czym nie powinny zapominać. Organizowanie imprez bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych jest bowiem zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech - pisze Michał Ryba, radca prawny, Senior Associate w Kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.
Nie ma bezpośrednich badań, które wskazywałyby, że sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych przekłada się na zwiększenie liczby nietrzeźwych kierowców na polskich drogach - zwracają uwagę eksperci. Są natomiast statystki, z których wynika, że 8,1 proc. wypadków spowodowały osoby pod wpływem alkoholu, a większość z nich to kierowcy. Koszty nadużywania alkoholu ponoszą podatnicy, a gdy pijany trafia do szpitala z urazem głowy - ma pierwszeństwo przed trzeźwymi pacjentami.
Podawanie leków podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą oraz na podstawie upoważnienia przez rodzica - wynika z zaleceń dotyczących postępowania w sytuacji, gdy u ucznia nastąpi ciężka reakcja alergiczna. Zalecenia dołączone są do obwieszczenia resortu zdrowia. Problematyczna jest natomiast kwestia dotycząca uczniów chorych na cukrzycę.
W firmach, które po pandemii przeszły na pracę hybrydową, w ramach której przez dwa lub trzy dni w tygodniu pracownicy są obecni w biurze, a w pozostałe dni – pracują zdalnie, pracodawca powinien zadbać o to, aby każdego dnia pracy w biurze obecny był pracownik będący koordynatorem ewakuacji. Pozwoli to uniknąć problemów w razie pożaru albo kar - w przypadku wizyty kontrolerów PIP.
Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych w sprawach nabycia lub utraty członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym wskazuje, że droga sądowa jest niedopuszczalna do chwili wyczerpania postępowania wewnątrzorganizacyjnego lub upływu terminu określonego w art. 50 ust. 2 powołanej ustawy. Taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.
Polecamy książki

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym na wyrok czeka się prawie dwa lata

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Liczba skarg kasacyjnych kierowanych do Naczelnego Sądu Administracyjnego systematycznie wzrasta. W ubiegłym roku było ich o 2 tys. więcej niż w 2022 r. Czas oczekiwania na ich rozpoznanie wydłużył się nawet do 16 miesięcy, a prawnicy twierdzą, że czekają na wyroki nawet trzy lata. Powodów opóźnień jest kilka: brak sędziów, niejasne prawo i wielka fala skarg.

Bliski poród nie zwalnia z obrony - adwokatki interweniują w sądzie

Wymiar sprawiedliwości
Jedna z adwokatek wniosła o zwolnienie jej z obrony z urzędu z powodu zaawansowanej ciąży. Warszawski sąd odmówił, powołując się na dobro sprawy. Dopiero po interwencji Koła Kobiet przy ORA w Warszawie i izby warszawskiej, wiceprezes sądu wskazał, że taka praktyka jest krzywdząca i odmowa w takiej sytuacji nie powinna mieć miejsca. Problem jednak w tym, że przykłady płyną z całego kraju - bywa, że sędziowie nie chcą nawet odroczyć sprawy z powodu planowanej cesarki prawniczki.

Wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Wrzosek wycofany

Prawo karne Prawnicy
Do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo prokuratora regionalnego z Łodzi o wycofanie wniosku w sprawie uchylenia immunitetu warszawskiej prokurator Ewie Wrzosek. Chodzi o śledztwo dotyczące ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych, zarzuty formułowała jeszcze szczecińska prokuratura regionalna.

SN: Do znieważenia policjanta nie wystarczy obelga dopisana "przy okazji" na protokole

Policja
Na protokołach zatrzymania i przesłuchania w roli podejrzanego mężczyzna dopisał obelżywe słowa wobec konkretnych policjantów. Za ich znieważenie w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych został skazany na osiem miesięcy ograniczenia wolności. Teraz Sąd Najwyższy go uniewinnił. Wskazał, że warunkiem skazania za takie przestępstwo jest, aby nastąpiło nie tylko podczas, ale i w związku z wykonywaniem przez policjantów czynności służbowych.

Krytyka kandydatów do SN nie jest szkodliwa społecznie

Prawo karne
Była to pierwsza taka sprawa, gdy I Prezes Sądu Najwyższego oskarżyła prezesa tego sądu o przekroczenie zasad etyki. W rezultacie Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie zdecydowała się na rozpatrzenie zarzutów merytorycznych stawianych prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotrowi Prusinowskiemu. Choć uznano, że wypowiedź prezesa przekroczyła zasady powściągliwości i umiarkowania w wyrażaniu poglądów, takie zachowanie nie powinno stać się normą.

Stanowisko szefa KAS korzystne dla fundacji rodzinnych

CIT PIT
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał drugą opinię zabezpieczającą dotyczącą fundacji rodzinnej. Jeśli pozytywna dla fundatorów linia interpretacyjna szefa KAS się utrzyma, można zakładać, że potencjalni fundatorzy, którzy jeszcze przypatrują się fundacji z dystansu, w końcu zdecydują się założyć własną fundację – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

Ayming Polska: Tylko 65 proc. firm gotowych inwestować w ESG

PIT
Pomimo deklaracji większości firm o kluczowości zrównoważonego rozwoju, tylko 65 proc. jest gotowych inwestować w działania z nim związane - wynika z raportu Ayming Polska. Największym wyzwaniem jest pozyskanie finansowania na inwestycje w ESG. Dlatego Ayming Polska i Konfederacja Lewiatan przedstawiły rządowi propozycję nowej ulgi podatkowej, która polegałaby na odliczeniu kosztów kwalifikowanych związanych z działaniami na rzecz zrównoważonej transformacji.

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła Polski Ład

CIT PIT Polski Ład
Polski Ład, czyli największa od 30 lat zmiana systemu podatkowego, została wprowadzona w pośpiechu i wywołała chaos. Zmiany w przepisach nie zostały poprzedzone adekwatnymi analizami, co wymagało natychmiastowych i szerokich działań naprawczych. Podatnikom i płatnikom nie zapewniono odpowiedniego czasu na przygotowanie, gdyż vacatio legis wyniosło zaledwie 38 dni - punktuje Najwyższa Izba Kontroli.

Nowe przepisy skomplikują handel w internecie

PIT Małe i średnie firmy
Platformy internetowe już niedługo przekażą skarbówce raporty na temat sprzedających przez internet. Mimo iż zasady opodatkowania pozostają bez zmian, to celem jest wychwycenie osób działających w szarej strefie. Eksperci spodziewają się, że efektem może być rejestracja nowych działalności gospodarczych. Rośnie też zainteresowanie tzw. działalnością nierejestrowaną, która - jak się okazuje - wcale nie jest taka prosta. Fiskus wymaga od internetowych sprzedawców kasy fiskalnej.

Dużym firmom przybywa obowiązków sprawozdawczych

Rachunkowość Doradca podatkowy
Największe międzynarodowe firmy ujawnią dane o zapłaconych podatkach dochodowych w podziale na kraje. Wynika to z nowelizacji ustawy o rachunkowości, która w praktyce będzie dotyczyła sprawozdań składanych po raz pierwszy w 2026 r. Eksperci zwracają uwagę, że w przeciwieństwie do raportowania ESG, przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na wdrożenie nowych wymogów. Problemem może być jednak publiczne przedstawianie niektórych danych.

Koordynator ewakuacji w firmie musi być codziennie

Prawo pracy BHP
W firmach, które po pandemii przeszły na pracę hybrydową, w ramach której przez dwa lub trzy dni w tygodniu pracownicy są obecni w biurze, a w pozostałe dni – pracują zdalnie, pracodawca powinien zadbać o to, aby każdego dnia pracy w biurze obecny był pracownik będący koordynatorem ewakuacji. Pozwoli to uniknąć problemów w razie pożaru albo kar - w przypadku wizyty kontrolerów PIP.

Zbigniew Derdziuk prezesem ZUS? Jest wniosek o zaopiniowanie jego kandydatury

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
W czwartek, 18 kwietnia, do Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS - przekazał Liwiusz Laska, przewodniczący rady.

"Babciowe" nie zachęci niań do wyjścia z szarej strefy, a może w nią wepchnąć

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Rynek pracy
To rodzice, którzy zdecydują się podjąć aktywność zawodową, będą decydowali na co przeznaczą 1500 zł, które otrzymają od państwa w ramach świadczenia „Aktywny rodzic”. Warunkiem otrzymania pieniędzy nie będzie zawarcie umowy uaktywniającej lub innej umowy z nianią czy z babcią-nianią. Zdaniem prawników, jednak nawet płacenie babciom-nianiom i zgłoszenie takiej umowy do ZUS, nie spowoduje, że będącym na emeryturze kobietom znacząco wzrośnie świadczenie.

Matczyna emerytura wyższa niż w ubiegłym roku

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Niecałe 60 tysięcy osób dostaje „matczyną emeryturę” z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS wynosi od marca 2024 roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. Wśród osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+ aż 99,9 proc. to kobiety.

Sygnaliści wreszcie w Sejmie

Prawo pracy Prawo unijne
W środę, 17 kwietnia 2024 roku, do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów. Stało się to po trzech miesiącach od wznowienia prac nad projektem przez nowy rząd oraz po ponad dwóch latach od upływu terminu, w którym Polska powinna wdrożyć unijną dyrektywę w tej sprawie.

Setki poszkodowanych skarżą się na problemy z komunikacyjnym ubezpieczeniem OC

Ubezpieczenia
W minionym roku wrosła liczba wniosków, które trafiły do rzecznika finansowego w związku z problemami z komunikacyjnym ubezpieczeniem OC. Chodzi przede wszystkim o powoływanie się w stanowiskach ubezpieczycieli na rabaty, jakie zakład mógłby uzyskać, kierując pojazd do naprawy w sieciach z nim współpracujących w stosunku do warsztatu wybranego przez klienta.

Bon energetyczny: Od 300 do 1200 zł dopłat do rachunków do końca roku

Rynek i konsument Energetyka
W projekcie ustawy zaproponowano przepisy przedłużające obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii we wszystkich gospodarstwach domowych. Cena ta obowiązywać będzie w drugiej połowie 2024 r. i ma być ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Rząd zamierza również wprowadzić bon energetyczny dla gospodarstw, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Przepisy o wakacjach kredytowych bez poprawek Senatu

Banki Kredyty
Senat nie zgłosił uwag do przepisów przedłużających wakacje kredytowe na 2024 r. Przepisy trafią teraz na biurko prezydenta do podpisu. Wakacje kredytowe mają obowiązywać od 1 czerwca. Będą mogły z nich skorzystać osoby z kredytami do 1,2 mln zł, których miesięczna rata wynosi minimum 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego.

Duża uchwała frankowa SN już 25 kwietnia, przedawnienie najważniejsze

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Po przeszło trzech latach Sąd Najwyższy odpowie w końcu na sześć pytań dotyczących kredytów frankowych, czy jednak obecnie ma to jeszcze jakikolwiek sens? Część prawników twierdzi, że uchwała jest spóźniona i jedynie należy mieć nadzieję, że SN nie będzie próbował zawracać Wisły kijem oraz, że potwierdzi dotychczas wypracowane stanowisko TSUE. Jedyne pytanie, na które wciąż odpowiedź jest ważna, dotyczy przedawnienia. Nie wszyscy jednak tak uważają.

Agencja eventowa, organizując wyjazd, nie może zapominać o ustawie o imprezach turystycznych

W wielu wypadkach agencje eventowe muszą stosować ustawę o imprezach turystycznych, o czym nie powinny zapominać. Organizowanie imprez bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych jest bowiem zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech - pisze Michał Ryba, radca prawny, Senior Associate w Kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

Rząd chce zwracać podatek rolnikom, a gminom nie wystarczy na znaczki

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Rząd chce pomóc rolnikom i umorzyć im czwartą ratę podatku rolnego. Prawnicy wskazują, że projekt jest dziurawy. A samorządowcy, że do hojności rządu będą dopłacać, bo na same znaczki pocztowe i koperty gmina wyda 12 tys. zł, podczas gdy na pokrycie kosztów administracyjnych zadania otrzyma zaledwie... 350 zł. Zastrzeżenia mają też rolnicy, którzy twierdzą, że zamiast przekładać pieniądze z kupki na kupkę, wystarczy obniżyć stawkę podatku.

Sołtys szybciej dostanie dodatek do emerytury - Senat przyjął nowelę

Sołtys będzie potrzebował nie ośmiu a siedmiu lat pełnienia funkcji by uzyskać specjalny dodatek do emerytury i to niezależnie od liczby kadencji. Senat skończył właśnie prace nad nowelizacją przyjmując ją wraz z poprawkami. Jedna z nich dotyczyła m.in. przepisów przejściowych - tak by możliwe było pozytywne rozpatrzenie wniosków złożonych przed dniem wejścia w życia ustawy - jeśli sołtysi spełniają już nowe wymogi.

Agitacja wokół lokalu wyborczego jest możliwa, ale przepisy trzeba doprecyzować

Samorząd terytorialny Wybory
Przepisy zabraniają agitacji w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. A to oznacza, że materiały wyborcze mogą pojawić się na ogrodzeniu - na przykład remizy, w której urządzono lokal wyborczy i wiszą tam także w dniu głosowania. Przepis należy poprawić.

Senat poprawia nowelę ustawy o samorządzie gminnym

Zapewnienie ciągłości funkcjonowania samorządu w przypadku wyboru organu wykonawczego - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - na posła, senatora lub europarlamentarzystę zakłada nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym. Senat wprowadził do niej trzy poprawki - m.in. wskazano kompetencje wszystkich osób uprawnionych do pełnienia funkcji wójta w razie wygaśnięcia mandatu.

Nowo wybrany radny może być mężem zaufania w II turze wyborów samorządowych

Wybory
Funkcję męża zaufania w II turze wyborów samorządowych może pełnić osoba, która w wyborach samorządowych kandydowała na radnego i uzyskała lub nie uzyskała mandat radnego. Przepisy obowiązującego prawa nie przewidują bowiem, aby funkcji męża zaufania nie mógł pełnić radny lub osoba dopiero co wybrana na tę funkcję.

Stacje benzynowe bez alkoholu? Zakaz potrzebuje racjonalnych podstaw

Nie ma bezpośrednich badań, które wskazywałyby, że sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych przekłada się na zwiększenie liczby nietrzeźwych kierowców na polskich drogach - zwracają uwagę eksperci. Są natomiast statystki, z których wynika, że 8,1 proc. wypadków spowodowały osoby pod wpływem alkoholu, a większość z nich to kierowcy. Koszty nadużywania alkoholu ponoszą podatnicy, a gdy pijany trafia do szpitala z urazem głowy - ma pierwszeństwo przed trzeźwymi pacjentami.

RPO: Zasad wystawiania recept farmaceutycznych nie można zmieniać rozporządzeniem

Pacjent Zawody medyczne Farmacja
Prawo farmaceutyczne dopuszcza wystawienie recepty farmaceutycznej wyłącznie w sytuacji „zagrożenia zdrowia”, do których nie można zaliczyć ryzyka wystąpienia nieplanowanej ciąży - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Ponadto - podkreśla - że przyjęcie projektu w sprawie tabletki "dzień po" doprowadziłoby do tego, że farmaceuta uzyskałby szersze uprawnienia od lekarza w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów małoletnich.

Balicki: W sprawie dalszej reformy psychiatrii są tylko ogólne deklaracje

Pacjent
Na marcowym posiedzeniu Rady ds. Zdrowia Psychicznego Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło ani planu działania, ani harmonogramu, ani listy zaproszonych do współpracy ekspertów, a są to warunki niezbędne, żeby reforma psychiatrii mogła zakończyć się sukcesem -  podkreśla dr Marek Balicki, były minister zdrowia i były pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii.

Leczenie otyłości olbrzymiej ma być bardziej dostępne

Pacjent Opieka zdrowotna
Program pilotażowy w zakresie specjalistycznej opieki nad pacjentami z otyłością olbrzymią będzie przedłużony do 30 czerwca 2026 r. Ma to zwiększyć liczbę pacjentów, którzy z takiej opieki skorzystają, co przełoży się na ich szybszy powrót do aktywności zawodowej i zmniejszy liczbę powikłań. W efekcie koszt dla państwa ponoszony z tego tytułu będzie niższy.

Komercyjny abonament medyczny - tak, ale nie na wojnę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Podczas klęski żywiołowej, ataku biologicznego czy ewentualnej kolejnej pandemii, pacjenci mogą liczyć tylko na publiczny system ochrony zdrowia. Komercyjne usługi medyczne, choć poszerzają ofertę o szpitale, w takich okolicznościach nie działają. Także w spokojnych czasach skupiają się na stosunkowo łatwych i opłacalnych zabiegach. Inaczej publiczny płatnik, czyli NFZ, który 30 proc. budżetu wydaje na pomoc 1 proc. pacjentów wymagających najdroższych terapii.

Nauczyciela nie można zmusić do podawania insuliny, przepisy na razie bez zmian

Zarządzanie oświatą
Podawanie leków podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą oraz na podstawie upoważnienia przez rodzica - wynika z zaleceń dotyczących postępowania w sytuacji, gdy u ucznia nastąpi ciężka reakcja alergiczna. Zalecenia dołączone są do obwieszczenia resortu zdrowia. Problematyczna jest natomiast kwestia dotycząca uczniów chorych na cukrzycę.

Ostatnie dni na złożenie arkusza organizacji szkoły - późniejsza zmiana nie taka prosta

Zarządzanie oświatą
Do 21 kwietnia dyrektorzy szkół muszą przekazać organom prowadzącym zaopiniowany arkusz organizacji szkoły na przyszły rok szkolny - dokument opracowywany jest na przyszły rok szkolny i określa liczbę oddziałów oraz przydział godzin poszczególnym nauczycielom. Może być to o tyle skomplikowane, że resort edukacji planuje zmiany w podstawie programowej.

Uczniowie będą wiedzieć, jak reagować na sytuacje kryzysowe

Szkoła i uczeń
Startuje pilotaż programu "Edukacja z wojskiem" dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Program ma objąć 3,5 tys. szkół i przygotowywać uczniów na radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych - rozpoczęcie projektu zapowiedział minister obrony Włodzimierz Kosiniak-Kamysz. Z bezpieczeństwem i przygotowaniem na zagrożenia należy się oswajać; trzeba wejść z edukacją o bezpieczeństwie do szkół - wskazywał.

W MEN odbyło się pierwsze spotkanie zespołu do spraw edukacji zdrowotnej

Zarządzanie oświatą
W Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. edukacji zdrowotnej - poinformował w środę prof. Zbigniew Izdebski, jego koordynator. W zespole uczestniczą przedstawiciele ministrów sportu, zdrowia i edukacji. Eksperci przygotowują założenia i podstawy programowe przedmiotu edukacja zdrowotna. Ma on zastąpić wychowanie do życia w rodzinie

Część nauczycieli bez etatu na rok? ZNP punktuje zmiany w szkolnych "ramówkach"

Zarządzanie oświatą
W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie ani przedmiotu historia i teraźniejszość, ani edukacji obywatelskiej, co będzie miało znaczący wpływ na wymiar zatrudnienia nauczycieli - zwraca uwagę Związek Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o zapowiedź MEN, według której w miejsce przedmiotu historia i teraźniejszość od roku szkolnego 2025/2026 zostanie wprowadzony nowy przedmiot edukacja obywatelska.

Wzrosną wynagrodzenia prezesów oddziałów PAN

Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo nauki przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia określającego wysokość wynagrodzenia prezesów oddziałów oraz przewodniczących i wiceprzewodniczących rad kuratorów. Stawki nie były aktualizowane od lat i część z nich była już niższa od płacy minimalnej. Rozporządzenie ma obowiązywać z datą wsteczną - od 1 stycznia 2024 roku.

Uczelnie publiczne z największą liczbą publikacji

Zarządzanie oświatą
W latach 2017–2021 udział artykułów zgłaszanych przez uczelnie publiczne wynosił około 86 proc. Instytuty Polskiej Akademii Nauk (PAN) zgłaszały średnio 8 proc. artykułów, natomiast uczelnie niepubliczne średnio 3 proc. Pozostałe typy instytucji naukowych: uczelnie kościelne oraz instytuty badawcze zgłaszały od 1 do 2 proc. artykułów - wynika z raportu Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Rząd uchyli wieloletni program inwestycji dla Uniwersytetu Warszawskiego

Zarządzanie oświatą
W wykazie prac legislacyjnych znalazła się uchwała, której celem jest uchylenie z dniem 1 lipca 2024 r. uchwały nr 209 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”. Ma to związek ze zmianą źródeł finansowania inwestycji realizowanych przez UW.

Zamiast pisemnej etyki, egzamin ustny? Formuła egzaminów zawodowych do poprawki

Prawnicy Strefa aplikanta
Już w przyszłym tygodniu kandydaci na radców prawnych i adwokatów zmierzą się z zadaniami egzaminacyjnymi. Jak co roku będzie to czterodniowy maraton, podczas którego zdający będą rozwiązywać pięć kazusów. Członkowie komisji uspokajają, że zadania będą dostosowane do czasu, jaki zdający będą mieli na ich rozwiązanie. Ale widzą też wady obecnej formuły egzaminacyjnej i nie wykluczają, że w kolejnych latach ulegnie ona zmianie.

Tytuły publikatorów i skróty stosowane w dokumentach

Akty prawne publikuje się w dziennikach urzędowych - Dzienniku Ustaw, Monitorze Polskim, dziennikach urzędowych ministrów kierujących działami administracji rządowej, dziennikach urzędowych urzędów centralnych. Rozporządzenia określają rodzaje publikatorów oraz zasady tworzenia skrótów.

SN: W sprawie członkostwa w gronie działkowców można odwołać się do sądu

Prawo cywilne Domowe finanse
Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych w sprawach nabycia lub utraty członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym wskazuje, że droga sądowa jest niedopuszczalna do chwili wyczerpania postępowania wewnątrzorganizacyjnego lub upływu terminu określonego w art. 50 ust. 2 powołanej ustawy. Taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.

Ks. prof. Stanisławski: Nie zniknęły powody utworzenia Funduszu Kościelnego

Finanse publiczne
Nie ustały przyczyny, dla których ponad 70 lat temu powstał Fundusz Kościelny. Państwo nigdy nie rozliczyło się za odebrane wtedy kościołom majątki, a zwracane po 1990 roku dobra lub rekompensaty nie dotyczyły wszystkich tzw. dóbr martwej ręki – mówi ks. prof. Tadeusz Stanisławski, konsultor Rady Prawnej Episkopatu Polski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

WSA unieważnił zakaz wyprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim

Samorząd terytorialny Środowisko
Zakaz wprowadzania psów na plaże w Ustroniu Morskim wprowadzono na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, a tymczasem do ustalenia obowiązków właścicieli zwierząt domowych organ samorządu zobowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił zapis zaskarżonej uchwały.

Będą nowe rodzaje płatności bezpośrednich dla rolników

Do połowy roku rząd planuje przyjąć projekt zmiany przepisów ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, które na lata 2023-2027 zapewnią nowe formy wsparcia w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Będzie to nowy ekoschemat i płatności dla małych gospodarstw.

TSUE: Naruszenie przepisów w sprawie RODO wymaga interwencji

RODO Prawo unijne
Organ nadzorczy jest zobowiązany interweniować, gdy stwierdzi naruszenie w ramach rozpatrywania skargi. Jednakże decyzja w sprawie środka naprawczego, który należy przyjąć, zależy od konkretnych okoliczności. Do takiego wniosku doszedł właśnie Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości.