Sposób prowadzenia i organizacji działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz rodzaje dokumentów normalizacyjnych dotyczących tej problematyki, a także zasady i tryb opracowywania, ustanawiania i stosowania tych dokumentów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 stycznia 1995 r.
w sprawie sposobu prowadzenia i organizacji działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz rodzajów dokumentów normalizacyjnych dotyczących tej problematyki, a także zasad i trybu opracowywania, ustanawiania i stosowania tych dokumentów.

Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 55, poz. 251) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia i organizacji przez Polski Komitet Normalizacyjny, zwany dalej "Komitetem", działalności normalizacyjnej krajowej, związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa, obejmującej przedsięwzięcia mające na celu:
1)
uwzględnianie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa w Polskich Normach,
2)
opracowywanie projektów Polskich Norm, związanych wyłącznie z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
2.
Rozporządzenie określa także sposób prowadzenia i organizacji przez zainteresowanych ministrów działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa, obejmującej przedsięwzięcia mające na celu opracowywanie projektów i ustanawianie norm obronnych oznaczanych symbolem NO, w zakresie, który ze względu na zachowanie tajemnicy państwowej i służbowej nie może być ujęty w Polskich Normach.
§  2.
Działalność normalizacyjna, o której mowa w § 1 ust. 2, jest finansowana ze środków zainteresowanych ministrów.
§  3.
1.
Przedsięwzięcia mające na celu uwzględnianie potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa Komitet realizuje w szczególności przez:
1)
przedstawianie do opinii zainteresowanych ministrów programów i planów prac Normalizacyjnych Komisji Problemowych,
2)
przedstawianie do opinii zainteresowanych ministrów projektów Polskich Norm wskazanych przez nich w programach i planach prac Normalizacyjnych Komisji Problemowych,
3)
uwzględnianie w składzie Normalizacyjnych Komisji Problemowych specjalistów z zakresu tematyki powierzonej tym Komisjom, zgłoszonych przez zainteresowanych ministrów.
2.
Przedsięwzięcia mające na celu opracowywanie projektów Polskich Norm, związanych wyłącznie z obronnością i bezpieczeństwem państwa, Komitet realizuje w szczególności przez:
1)
powoływanie, z inicjatywy zainteresowanych ministrów, Normalizacyjnych Komisji Problemowych w zakresach tematycznych związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, zwanych dalej "Komisjami",
2)
powierzanie, w drodze umowy, wskazanym przez zainteresowanych ministrów jednostkom organizacyjnym podległym tym ministrom, prowadzenia sekretariatów Komisji.
§  4.
1.
Do zadań Komisji, w zakresie określonym w § 1 ust. 2, należy:
1)
udział w programowaniu i planowaniu prac normalizacyjnych,
2)
opracowywanie, w miarę potrzeby, projektów norm obronnych oraz przedstawianie właściwym ministrom wniosków o ich ustanowienie przez ministra lub o wprowadzanie do nich zmian,
3)
udział w ocenie poziomu i stanu stosowania norm obronnych oraz w przedstawianiu wniosków w tych sprawach właściwym ministrom,
4)
współpraca z jednostkami organizacyjnymi, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2, w sprawach dotyczących opracowywania przez Komisję projektów norm obronnych.
2.
Komitet wyraża zgodę na realizację zadań Komisji, o których mowa w ust. 1, na wniosek zainteresowanych ministrów.
§  5.
1.
Projekty norm obronnych są opracowywane, opiniowane i uzgadniane z wykorzystaniem Polskich Norm ustalających metody działalności normalizacyjnej.
2.
Projekty norm obronnych są opracowywane zgodnie z programami i planami prac normalizacyjnych i przedstawiane do opinii projektantom, producentom i użytkownikom, wskazanym przez właściwego ministra.
3.
Wnioski o wprowadzenie zmian do norm obronnych zgłasza się właściwemu ministrowi.
4.
Normy obronne są ustanawiane przez właściwego ministra.
5.
Normy obronne obowiązują jednostki podległe właściwemu ministrowi w zakresie i terminie określonym w normie. Normy te obowiązują również inne podmioty w drodze umowy, z dniem jej zawarcia.
6.
Właściwy minister może, po zasięgnięciu opinii Ministra Obrony Narodowej, na wniosek podmiotu gospodarczego, uzasadniony ważnymi względami technicznymi lub gospodarczymi, udzielić zezwolenia na odstąpienie od obowiązku stosowania normy obronnej w całości lub w części.
7.
Biuro Komitetu, w porozumieniu ze służbą normalizacyjną właściwego ministra, rejestruje i nadaje numery normom obronnym oraz udziela informacji o pracach prowadzonych w zakresie tych norm.
§  6.
1.
Ministrowie Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych, każdy w zakresie swojego działania, powołają służbę normalizacyjną do prowadzenia w szczególności spraw związanych z:
1)
organizowaniem działalności, o której mowa w § 1 ust. 2, w tym opracowywaniem projektów norm obronnych,
2)
programowaniem i planowaniem prac normalizacyjnych dotyczących norm obronnych,
3)
opiniowaniem projektów norm obronnych,
4)
opiniowaniem wniosków, o których mowa w § 5 ust. 6,
5)
oceną projektów programów i planów prac w zakresie działalności normalizacyjnej, prowadzonej przez Komisje, oraz wnioskowaniem w sprawach dotyczących realizacji prac normalizacyjnych, wynikających z tych programów i planów,
6)
opiniowaniem projektów programów i planów prac, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1,
7)
opiniowaniem projektów Polskich Norm wskazanych w programach i planach, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2,
8)
wprowadzaniem obowiązku stosowania Polskich Norm, o których mowa w § 1 ust. 1,
9)
badaniem stosowania norm obronnych oraz Polskich Norm, o których mowa w § 1 ust. 1, wprowadzonych do obowiązkowego stosowania,
10)
informacją o działalności normalizacyjnej oraz rozpowszechnianiem norm obronnych.
2.
Inni zainteresowani ministrowie powołują służby normalizacyjne w zależności od potrzeb.
§  7.
1.
Właściwi ministrowie dokonają do dnia 31 grudnia 1996 r. przeglądu dotychczasowych dokumentów normalizacyjnych związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.
2.
W wyniku przeglądu, o którym mowa w ust. 1, dotychczasowe dokumenty normalizacyjne związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa mogą zostać zastąpione Polskimi Normami lub normami obronnymi.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.7.32

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia i organizacji działalności normalizacyjnej związanej z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz rodzaje dokumentów normalizacyjnych dotyczących tej problematyki, a także zasady i tryb opracowywania, ustanawiania i stosowania tych dokumentów.
Data aktu: 10/01/1995
Data ogłoszenia: 27/01/1995
Data wejścia w życie: 11/02/1995