Zatwierdzenie regulaminu określającego tryb sprawowania nadzoru przez Ministra Finansów nad działalnością Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej w zakresie ubezpieczenia kontraktów eksportowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 1996 r.
w sprawie zatwierdzenia regulaminu określającego tryb sprawowania nadzoru przez Ministra Finansów nad działalnością Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej w zakresie ubezpieczania kontraktów eksportowych. *

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach kontraktów eksportowych (Dz. U. Nr 86, poz. 398) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się regulamin określający tryb sprawowania nadzoru przez Ministra Finansów nad działalnością Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej w zakresie ubezpieczania kontraktów eksportowych, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN OKREŚLAJĄCY TRYB SPRAWOWANIA PRZEZ MINISTRA FINANSÓW NADZORU NAD DZIAŁALNOŚCIĄ KORPORACJI UBEZPIECZEŃ KREDYTÓW EKSPORTOWYCH SPÓŁKI AKCYJNEJ W ZAKRESIE UBEZPIECZANIA KONTRAKTÓW EKSPORTOWYCH

§  1.
1.
Minister Finansów może żądać od Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej, zwanej dalej "Korporacją", wszelkich informacji i wyjaśnień dotyczących prowadzonych przez Korporację ubezpieczeń kontraktów eksportowych.
2.
Korporacja obowiązana jest udzielić, w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania, wyczerpujących informacji i wyjaśnień, o których mowa w ust. 1.
§  2.
1.
Pracownicy Ministerstwa Finansów, w ramach sprawowanego nadzoru, mogą przeprowadzać kontrolę działalności Korporacji na podstawie legitymacji służbowej i imiennego upoważnienia Ministra Finansów do przeprowadzenia kontroli.
2.
Czynności kontrolnych dokonuje się w obecności zarządu Korporacji lub osoby przez niego upoważnionej, a w razie ich braku - w obecności pracownika Korporacji przybranego przez dokonującego czynności kontrolnej.
3.
Osoba dokonująca czynności kontrolnych ma prawo wstępu do wszystkich pomieszczeń Korporacji, może żądać pisemnych i ustnych informacji i wyjaśnień, okazania wszelkich dokumentów, w tym również mających formę niematerialną (zapis elektroniczny).
4.
Zarząd oraz pracownicy Korporacji obowiązani są do udzielania osobom dokonującym działalności kontrolnych wszechstronnej pomocy w dokonywaniu czynności, o których mowa w ust. 3.
5.
Zebrane w toku postępowania kontrolnego materiały dowodowe osoba dokonująca czynności kontrolnych odpowiednio zabezpiecza przez:
1)
oddanie na przechowanie zarządowi lub pracownikowi Korporacji za pokwitowaniem,
2)
przechowanie w jednostce kontrolowanej w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu,
3)
odebranie za pokwitowaniem, na czas nie dłuższy niż miesiąc, w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że okazane lub ujawnione księgi, zapiski lub inne dokumenty są nierzetelne oraz że w razie ich pozostawienia na miejscu mogą być usunięte lub przerobione.
§  3.
1.
Wyniki przeprowadzonej kontroli osoba dokonująca czynności kontrolnych przedstawia w protokole kontroli.
2.
Protokół kontroli podpisują osoba dokonująca czynności kontrolnych oraz zarząd Korporacji.
3.
Zarządowi Korporacji przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole.
4.
Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 3, należy zgłosić w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
5.
W razie zgłoszenia przez zarząd Korporacji zastrzeżeń do protokołu, osoba dokonująca czynności kontrolnych jest obowiązana dokonać ich analizy i w miarę potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.
6.
Osoba dokonująca czynności kontrolnych przekazuje na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenie, w terminie 7 dni od zakończenia czynności kontrolnych.
7.
Zarząd Korporacji w ciągu 4 dni jest zobowiązany do ustosunkowania się do sytuacji, o której mowa w ust. 6, a jeśli odmówi podpisania protokołu, osoba dokonująca czynności kontrolnych czyni o tym wzmiankę w protokole.
§  4.
Minister Finansów, w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa, może nakazać Korporacji dokonanie odpowiednich czynności w celu usunięcia dostrzeżonych nieprawidłowości.
* Z dniem 4 stycznia 2001 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach kontraktów eksportowych (Dz.U.94.86.398) przez art. 1 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1190) zmieniającej ww. ustawę.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.12.65

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie regulaminu określającego tryb sprawowania nadzoru przez Ministra Finansów nad działalnością Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej w zakresie ubezpieczenia kontraktów eksportowych.
Data aktu: 23/01/1996
Data ogłoszenia: 06/02/1996
Data wejścia w życie: 21/02/1996