Określenie wypadków, w których należności celne przywozowe lub wywozowe są zwracane lub umarzane, oraz tryb i warunki dokonywania zwrotu lub umorzenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1997 r.
w sprawie określenia wypadków, w których należności celne przywozowe lub wywozowe są zwracane lub umarzane, oraz trybu i warunków dokonywania zwrotu lub umorzenia.

Na podstawie art. 252 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770 i Nr 157, poz. 1026) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Wypadki, w których należności celne są zwracane lub umarzane

§  1.
1.
Cło jest zwracane lub umarzane, gdy:
1)
po zwolnieniu towarów niekrajowych objętych procedurą celną odprawy czasowej, z całkowitym lub częściowym zwolnieniem od cła, towary te zostały skradzione, a następnie odnalezione w stanie, w jakim znajdowały się w momencie kradzieży, przy czym nastąpiło to przed przewidywanym w pozwoleniu terminem zakończenia procedury odprawy czasowej,
2)
towary, które ze względu na ich przeznaczenie zostały dopuszczone do obrotu z zastosowaniem środków taryfowych, o których mowa w art. 14 Kodeksu celnego, zostały skradzione, a następnie, nie później niż w okresie sześciu miesięcy, odnalezione w stanie, w jakim znajdowały się w momencie kradzieży,
3)
niemożliwe jest otwarcie środka transportu, w którym znajdują się towary uprzednio dopuszczone do obrotu, i w związku z tym niemożliwe jest dokonanie jego rozładunku,
4) 1
towary dopuszczone do obrotu zostały następnie objęte procedurą uszlachetniania biernego, w celu bezpłatnego usunięcia przez dostawcę usterek występujących w towarze, a kontrahent zagraniczny zdecydował się na zatrzymanie towarów i dyrektor izby celnej właściwej miejscowo do zarejestrowania należności celnych został o tym fakcie powiadomiony,
5)
po zwolnieniu towarów dopuszczonych do obrotu stwierdzono, że w momencie zwolnienia towarów obowiązywał zakaz posiadania, rozpowszechniania lub obrotu takimi towarami,
6) 2
towary dopuszczone do obrotu zostały następnie, za zgodą naczelnika urzędu celnego właściwego miejscowo do zarejestrowania należności celnych, bezpłatnie przekazane:
a)
organizacjom społecznym lub jednostkom organizacyjnym statutowo powołanym do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej, pod warunkiem że będą przeznaczone do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób potrzebujących, o ile przedmiotem przekazania są towary pierwszej potrzeby,
b)
państwowym jednostkom organizacyjnym, gminom, organizacjom społecznym lub jednostkom organizacyjnym statutowo powołanym do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej, pod warunkiem że będą przeznaczone do bezpłatnego rozdania ofiarom klęski żywiołowej lub katastrofy albo oddania do dyspozycji ofiarom klęsk żywiołowych lub katastrofy i pozostaną własnością tych jednostek,
7)
towary zostały dostarczone odbiorcy wskutek pomyłki kontrahenta zagranicznego,
8)
towary okazały się nieprzydatne do użytku, przewidzianego przez osobę uprawnioną do korzystania z procedury celnej, z powodu oczywistej pomyłki w zamówieniu,
9)
towary zostały dostarczone osobie korzystającej z procedury celnej, po terminie dostawy przewidzianym w kontrakcie,
10) 3
zastosowano retrospektywnie środki taryfowe, o których mowa w art. 13 § 3 pkt 4 i 5 oraz w art. 14 § 2 Kodeksu celnego.
2.
Zwrot lub umorzenie cła, z zastrzeżeniem ust. 3, jest dopuszczalne w wypadkach, o których mowa:
1)
w ust. 1 w pkt 2 - gdy kontyngent taryfowy na towary nie został wyczerpany,
2)
w ust. 1 w pkt 4 - gdy kontrahent zagraniczny nie nadesłał produktu zamiennego,
3) 4
w ust. 1 w pkt 6 lit. a) - gdy organizacje społeczne lub jednostki organizacyjne statutowo powołane do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej są uprawnione do korzystania ze zwolnienia od cła, o którym mowa w art. 19021 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego,
3a) 5
w ust. 1 w pkt 6 lit. b) - gdy państwowe jednostki organizacyjne, gminy, organizacje społeczne lub jednostki organizacyjne statutowo powołane do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej są uprawnione do korzystania ze zwolnienia od cła, o którym mowa w art. 19023 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego,
4)
w ust. 1 w pkt 3, 5 i 7-9 - gdy towary zostały wywiezione poza polski obszar celny lub zostało im nadane jedno z przeznaczeń celnych, o których mowa w art. 248 § 3 Kodeksu celnego,
5)
w ust. 1 w pkt 7 i 8 - gdy towary zostały wywiezione poza polski obszar celny do kontrahenta zagranicznego lub do osoby przez niego wskazanej.
3. 6
Zwrot lub umorzenie cła jest dopuszczalne w wypadkach, gdy towary, o których mowa w ust. 1 pkt 1-9, nie zostały użyte lub sprzedane przed nadaniem im nowego przeznaczenia celnego.
§  1a. 7
Należności celne mogą zostać umorzone w całości lub w części:
1)
jeżeli nie ściągnięto ich w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,
2)
w wypadku zawarcia układu z dłużnikiem w postępowaniu układowym, w granicach przewidzianych w układzie.
§  2.
1.
Zwrot cła od towarów w postaci surowców, materiałów, półfabrykatów lub elementów kooperacyjnych, przywiezionych z zagranicy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, następuje, jeżeli zostały one zużyte przy wyrobie towarów wywiezionych poza polski obszar celny.
2.
Cło, o którym mowa w ust. 1, zwraca się producentowi towarów wywiezionych poza polski obszar celny.
3.
Za producenta towarów uważa się osobę, która wykonała albo zorganizowała procesy przetwórcze lub produkcyjne, w trakcie których zostały zużyte towary określone w ust. 1.

Rozdział  2

Tryb i warunki dokonywania zwrotu lub umorzenia należności celnych

§  3. 8
 
1.
Wniosek o dokonanie zwrotu lub umorzenia należności celnych, zwany dalej "wnioskiem", w wypadkach określonych w § 1 oraz w art. 246-248 Kodeksu celnego, powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach, według wzoru określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 252 § 2 Kodeksu celnego.
2.
Wniosek o dokonanie umorzenia należności celnych, w całości lub w części, w wypadkach, o których mowa w § 1a, powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach i zawierać w szczególności opis okoliczności uzasadniających wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające okoliczności w nim wskazane.
3.
W wypadkach, o których mowa w § 1a, umorzenie należności celnych może nastąpić również z urzędu.
4.
Umorzenie należności celnych powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w takiej części, w jakiej zostały umorzone należności celne.
§  4. 9
 
1.
Wniosek powinien zostać złożony do dyrektora izby celnej właściwej miejscowo dla urzędu celnego, w którym zostały zarejestrowane należności celne.
2.
Organ celny, o którym mowa w ust. 1, potwierdza przyjęcie wniosku na dwóch egzemplarzach, przy czym jeden egzemplarz zostaje zwrócony wnioskodawcy.
§  5.
1. 10
W celu sprawdzenia prawdziwości danych zawartych we wniosku oraz spełnienia wymogów określonych w § 1 oraz w art. 246 i 248 Kodeksu celnego, organ celny, o którym mowa w § 4 ust. 1, występuje do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na miejsce, w którym znajduje się towar, o przeprowadzenie oględzin towaru.
2.
Do wystąpienia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć wniosek oraz inne dokumenty, niezbędne do sprawdzenia danych zawartych we wniosku.
§  6. 11
Naczelnik urzędu celnego właściwy ze względu na miejsce, w którym znajduje się towar, zwraca całość dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 2, wraz z informacją o wyniku przeprowadzonych oględzin, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wystąpienia, zgodnie z § 5 ust. 1.
§  7.
Decyzja w sprawie zwrotu lub umorzenia należności celnych powinna, w zależności od okoliczności sprawy, zawierać również:
1)
dane pozwalające na identyfikację towarów, których dotyczy zarejestrowana kwota należności celnych,
2)
określenie przeznaczenia celnego, które zostanie nadane towarom,
3)
numer pozwolenia na zniszczenie towarów albo objęcie towarów procedurą składu celnego,
4)
stwierdzenie, że decyzja została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez wnioskodawcę warunku wywozu towaru, jego zniszczenia, powrotnego wywozu, objęcia towaru procedurą składu celnego albo wprowadzenia go do wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego,
5)
określenie terminu w celu dopełnienia warunku, o którym mowa w pkt 4,
6) 12
zastrzeżenie, że decyzja została wydana pod warunkiem dostarczenia przez wnioskodawcę do organu celnego, o którym mowa w § 4 ust. 1, karty 1A i 3 dokumentu SAD albo protokołu zniszczenia, potwierdzających, że warunek ten został dopełniony.
§  8.
Termin do spełnienia warunków, o których mowa w § 7 pkt 4 i 6, nie może przekroczyć 14 dni od dnia doręczenia dłużnikowi decyzji o zwrocie lub umorzeniu należności celnych.
§  9. 13
Do dnia wydania decyzji w sprawie zwrotu lub umorzenia należności celnych towar, którego dotyczy wniosek, nie może bez uprzedniej zgody organu celnego, o którym mowa w § 4 ust. 1, zostać przekazany w inne miejsce niż to, które zostało wskazane we wniosku.
§  10. 14
Jeżeli przedmiotem wywozu, powrotnego wywozu, zniszczenia, objęcia towaru procedurą składu celnego lub wprowadzenia do wolnego obszaru celnego albo nieodpłatnego przekazania towaru, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, jest towar stanowiący jedynie część ilości uprzednio objętej zgłoszeniem celnym, która cła podlegająca zwrotowi lub umorzeniu będzie stanowić różnicę między kwotą cła za cały towar a kwotą cła przypadającego od tej części towaru.
§  11.
Zwrot cła, o którym mowa w § 2, przysługuje pod warunkiem wywozu towarów poza polski obszar celny w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  12.
1.
W wypadku, o którym mowa w § 2, wniosek powinien zawierać określenie:
1)
organu celnego, do którego jest kierowany,
2)
producenta, o którym mowa w § 2 ust. 3,
3)
importera towarów zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych poza polski obszar celny,
4)
eksportera towarów, jeżeli eksporterem nie jest producent wymieniony w pkt 2,
5)
nazwy taryfowej towarów importowanych, zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych, ze wskazaniem ilości lub wagi oraz wartości celnej,
6)
żądanej kwoty, stanowiącej równowartość cła, z rozliczeniem wszystkich zgłoszeń celnych, dotyczących towarów przywiezionych z zagranicy, zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych poza polski obszar celny, przez wskazanie rodzaju i ilości zużytych towarów oraz wysokości wymierzonego i pobranego cła, oraz
7)
datę sporządzenia wniosku i podpis wnoszącego pismo z oświadczeniem w brzmieniu:

"Pouczony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny) oświadczam, że według stanu na dzień wystawienia niniejszego wniosku dane zawarte we wniosku oraz dane i informacje załączone do wniosku są prawdziwe".

2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zostać złożony nie później niż w terminie 30 dni od dnia wywozu towarów, o którym mowa w § 11.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
decyzję o dopuszczeniu towarów do obrotu na polskim obszarze celnym oraz wymiarze cła,
2)
dowód uiszczenia cła,
3)
dokument potwierdzający wywóz towarów, o których mowa w § 2 ust. 2, poza polski obszar celny,
4)
szczegółowy opis zastosowanego procesu przetwórczego lub produkcyjnego, jakim zostały poddane towary, z uwzględnieniem norm zużycia przywiezionych z zagranicy towarów,
5)
dowód wykonania usługi zleconej, w ramach swojej działalności, przez producenta, jeżeli producent nie wykonał wszystkich czynności związanych z procesem przetwórczym lub produkcyjnym we własnym zakresie,
6)
dowód zakupu przez producenta od importera towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych, jeżeli producent nie jest importerem,
7)
fakturę lub umowę zawartą z eksporterem towaru, jeżeli producent nie dokonuje wywozu towaru.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.
1 § 1 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.153.1748) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

3 § 1 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.36.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1999 r.
4 § 1 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.153.1748) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.
5 § 1 ust. 2 pkt 3a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret drugie rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.153.1748) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.
6 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.36.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1999 r.
7 § 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.36.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1999 r.
8 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.36.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1999 r.
9 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
10 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
11 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
12 § 7 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
13 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.377) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
14 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.153.1748) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.158.1050

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wypadków, w których należności celne przywozowe lub wywozowe są zwracane lub umarzane, oraz tryb i warunki dokonywania zwrotu lub umorzenia.
Data aktu: 19/12/1997
Data ogłoszenia: 24/12/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998