Zakres egzaminu komorniczego, tryb postępowania komisji egzaminacyjnej i wysokość wynagrodzenia jej członków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 sierpnia 1999 r.
w sprawie zakresu egzaminu komorniczego, trybu postępowania komisji egzaminacyjnej i wysokości wynagrodzenia jej członków.

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. Nr 133, poz. 882) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Egzamin komorniczy przeprowadza komisja egzaminacyjna w terminie ustalonym przez Krajową Radę Komorniczą.
2.
O składzie komisji egzaminacyjnej oraz o terminie i miejscu egzaminu Krajowa Rada Komornicza zawiadamia aplikanta komorniczego co najmniej na miesiąc przed terminem egzaminu.
3.
Aplikant komorniczy, który z usprawiedliwionych przyczyn nie przystąpił do egzaminu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do egzaminu w terminie późniejszym, wyznaczonym przez Krajową Radę Komorniczą.
4.
Uchwały komisji egzaminacyjnej zapadają większością głosów. Przewodniczący głosuje ostatni i jego głos jest decydujący przy równowadze głosów,
§  2.
Egzamin komorniczy składa się z części pisemnej i części ustnej.
§  3.
1.
Część pisemna egzaminu odbywa się jednego dnia, trwa nie dłużej niż sześć godzin i polega na opracowaniu przez aplikanta komorniczego tematów z zakresu czynności egzekucyjnych.
2.
Część pisemna egzaminu odbywa się pod nadzorem co najmniej dwóch członków komisji egzaminacyjnej wyznaczonych przez jej przewodniczącego.
3.
Podczas części pisemnej egzaminu aplikant komorniczy może posługiwać się tekstami przepisów prawnych, komentarzami i zbiorami orzeczeń. Inna pomoc jest niedozwolona. W razie stwierdzenia naruszenia zasad egzaminu, nadzorujący członek komisji egzaminacyjnej stwierdza to w protokole egzaminu oraz na pracy pisemnej aplikanta komorniczego, który dopuścił się tego naruszenia.
4.
Na pracy pisemnej aplikanta komorniczego oraz w protokole egzaminu odnotowuje się czas rozpoczęcia egzaminu i jego zakończenia oraz czas, w którym aplikant komorniczy pozostawał poza miejscem egzaminu.
5.
Członkowie komisji nadzorujący część pisemną egzaminu opatrują swoimi podpisami każdą oddaną pracę pisemną.
§  4.
1.
Część ustna egzaminu odbywa się przed całym składem komisji egzaminacyjnej nie później niż dwa tygodnie po ogłoszeniu wyników części pisemnej.
2.
Do części ustnej egzaminu zostaje dopuszczony aplikant komorniczy, który złożył z wynikiem pozytywnym część pisemną egzaminu. Jeśli komisja oceniająca pracę pisemną uzna ją za niedostateczną, końcowy wynik egzaminu uważa się za niedostateczny.
3.
W części ustnej egzaminu aplikant komorniczy powinien wykazać:
1)
znajomość prawa o ustroju sądów powszechnych oraz innych organów ochrony prawnej, z zarysem prawa konstytucyjnego,
2)
szczegółową znajomość przepisów o egzekucji sądowej oraz innych przepisów, których stosowanie należy do czynności komornika.
§  5.
1.
Na wynik końcowy egzaminu składają się oceny części pisemnej i ustnej egzaminu.
2.
Wynik egzaminu ocenia się stopniami:
1)
celujący,
2)
bardzo dobry,
3)
dobry,
4)
dostateczny,
5)
niedostateczny.
§  6.
Egzamin poprawkowy może być wyznaczony tylko jeden raz, nie wcześniej niż trzy miesiące i nie później niż sześć miesięcy od daty zakończenia poprzedniego egzaminu.
§  7.
Komisja egzaminacyjna dla każdego składającego egzamin sporządza protokół egzaminu, zawierający następujące dane:
1)
datę części pisemnej egzaminu,
2)
datę części ustnej egzaminu,
3)
skład komisji,
4)
imię, nazwisko i adres aplikanta komorniczego, datę jego urodzenia, imiona rodziców,
5)
wzmiankę, że egzamin jest składany jako poprawkowy,
6)
ogólny wynik egzaminu,
7)
uwagi dotyczące przebiegu egzaminu,
8)
podpisy członków komisji.
§  8.
1.
W terminie tygodnia od zakończenia egzaminu aplikant komorniczy otrzymuje świadectwo ze złożonego egzaminu, wystawione przez komisję egzaminacyjną.
2.
Wzór świadectwa stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  9.
1.
Członkowie komisji otrzymują wynagrodzenie za czynności związane z przeprowadzeniem egzaminu i oceną prac pisemnych w wysokości:
1)
10% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej za każdą godzinę części ustnej egzaminu i za każdą poprawioną pracę pisemną,
2)
5% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej za każdą godzinę nadzoru części pisemnej egzaminu.
2.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej otrzymuje wynagrodzenie zwiększone o 50%.
§  10.
Wynagrodzenie, o którym mowa w § 9 ust. 1 i 2, powiększa się o poniesione wydatki z tytułu kosztów podróży z miejsca zamieszkania członków komisji do miejsca egzaminu i z powrotem.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

...................

(data)

.........................

(nr kolejny protokołu

egzaminu komorniczego)

ŚWIADECTWO

Komisja Egzaminacyjna powołana przez Ministra Sprawiedliwości

w składzie:

1) przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości.....................

2) przedstawiciel Krajowej Rady Komorniczej....................

3) sędzia Sądu Okręgowego w....................................

4) sędzia Sądu Okręgowego w....................................

5) komornik delegowany przez Izbę Komorniczą w.................

stwierdza, że

...............................................................

(imię i nazwisko)

po odbyciu aplikacji komorniczej w kancelarii komornika........

...............................................................

(imię, nazwisko, nazwa sądu i rewiru)

zdał(a) w dniach...............................................

egzamin komorniczy i uzyskał(a) ocenę..........................

Pieczęć Krajowej Rady Komorniczej Podpisy członków Komisji:

.........................

.........................

.........................

.........................

.........................

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024