Ewidencjonowanie i przechowywanie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 1 września 2000 r.
w sprawie ewidencjonowania i przechowywania broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie.

Na podstawie art. 49 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady ewidencjonowania i przechowywania w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych i nadleśnictwach broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w postaci broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu, kajdanek i pałek gumowych służbowych.
§  2.
Zapotrzebowanie na dany rodzaj broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego ustala odpowiednio dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczy.
§  3.
1.
Broń palną i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni", prowadzonym przez regionalną dyrekcję Lasów Państwowych lub nadleśnictwo.
2.
Magazyn broni powinien:
1)
stanowić oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, usytuowanym w miarę możliwości na piętrze, którego położenie utrudnia możliwość dokonania włamania,
2)
być wyposażony w podręczny sprzęt gaśniczy, sygnalizację alarmową oraz apteczkę pierwszej pomocy zawierającą również krople do oczu na wypadek porażenia wzroku gazem,
3)
posiadać następujące, specjalne zabezpieczenie przeciwwłamaniowe:
a)
drzwi metalowe lub obite blachą stalową o grubości powyżej 2 mm, wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową, zamykane co najmniej na dwa zamki atestowane i zasuwę drzwiową zamykaną na atestowaną kłódkę, przystosowane do plombowania, zaopatrzone we wskaźnik sygnalizujący wejście osób nieuprawnionych,
b)
okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek nie większych niż 10x10 mm i średnicy drutu nie mniejszej niż 2,5 mm, zabezpieczone na stałe zamocowanymi w murze kratami metalowymi wykonanymi z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm lub płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8x30 mm, przy czym odstęp między prętami nie powinien przekraczać wymiarów 120x120 mm, a pomiędzy płaskownikami 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie.
3.
Dopuszcza się zamiast kraty i siatki zamocowanie w oknach atestowanych szyb specjalnych, w szczególności kuloodpornych, w odpowiedniej klasie, odpornych na przebicie i rozbicie, zamocowanych trwale w otworach okiennych bez możliwości otwierania.
4.
Drzwi do magazynu broni w czasie nieobecności osoby prowadzącej magazyn broni, zwanej dalej "magazynierem", powinny być zamknięte i zaplombowane oraz posiadać włączoną sygnalizację alarmową.
§  4.
Protokolarnego przyjęcia przydatności magazynu broni pod względem technicznym dokonuje komisja powołana odpowiednio przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczego, w skład której wchodzi przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji.
§  5.
1.
Broń palną i amunicję przechowuje się w szafach stalowych lub sejfach zamykanych na atestowane zamki, plombowanych, znajdujących się w magazynie broni.
2.
Broń palną, przechowywaną w magazynie broni, wyjmuje się z futerału, rozładowuje i zabezpiecza. Broń ta powinna mieć zwolniony kurek i odłączony magazynek, a także powinna być kompletna, czysta i zakonserwowana.
3.
Warunki przechowywania broni i amunicji powinny uwzględniać wymagania określone przez jej producenta.
4.
Amunicja do broni powinna znajdować się w pudełkach lub pojemnikach, do których powinna być włożona w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
§  6.
1.
Broń palna i amunicja oraz środki przymusu bezpośredniego podlegają rejestracji w "Książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego", której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wydanie i zwrot broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego rejestruje się w "Książce wydania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego", której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane, przeszyte i olakowane na ostatniej stronie pieczęcią regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśnictwa.
4.
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzi i przechowuje w magazynie broni magazynier będący strażnikiem leśnym, wyznaczony przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczego.
§  7.
Prawo wstępu do magazynu broni mają:
1)
magazynier,
2)
główny inspektor Straży Leśnej, dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, dowódca grupy interwencyjnej, nadleśniczy, kierujący posterunkiem Straży Leśnej, przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji - w obecności magazyniera.
§  8.
1.
Strażnik leśny, po zakończeniu pracy, zdaje do magazynu broni wydaną broń palną i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego.
2.
W szczególnych przypadkach, za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczego, dopuszcza się przetrzymywanie przez strażnika leśnego broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w mieszkaniu, z zachowaniem warunków ich przechowywania określonych w odrębnych przepisach.
§  9.
Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczy wydaje polecenie niezwłocznego zdania przez strażnika leśnego przydzielonej broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego do magazynu broni, w szczególności w przypadku:
1)
nieprzestrzegania warunków ich przechowywania,
2)
podejrzenia ich użycia niezgodnie z przeznaczeniem lub podejrzenia zamiaru takiego użycia,
3)
posiadania lub posługiwania się bronią po spożyciu alkoholu lub substancji psychotropowych albo podobnie działającego środka.
§  10.
Dopuszcza się przechowywanie broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w istniejących magazynach broni, które nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu, jednak nie dłużej niż przez sześć miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Lp. Nazwa broni i pozostałych środków przymusu bezpośredniego Kaliber Seria i numer Rok produkcji Ilość magazynków Ilość amunicji i jej rodzaj Seria i nr świadectwa Wyposażenie dodatkowe Podstawa zakupu lub przydziału Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

KSIĄŻKA WYDANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Lp. Potwierdzenie wydania z magazynu broni Potwierdzenie przyjęcia do magazynu broni Uwagi
data godz. nazwa broni i pozostałych środków przymusu bezpośredniego seria i nr broni ilość magazynków ilość i rodzaj amunicji wyposażenie dodatkowe pozostały sprzęt podpis wydającego (czytelny) podpis pobierającego (czytelny) data godz. podpis zdającego podpis przyjmującego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024