Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Straż Graniczną czynności operacyjno-rozpoznawczych niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 12 marca 2002 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Straż Graniczną czynności operacyjno-rozpoznawczych niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa.

Na podstawie art. 9g ust. 7 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Czynności operacyjno-rozpoznawcze niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa, zwane dalej "czynnościami", Straż Graniczna przeprowadza i dokumentuje w sposób zapewniający ochronę niejawności form i metod realizacji zadań, informacji, obiektów i danych identyfikujących funkcjonariuszy oraz osób udzielających im pomocy.
2. 
Niejawne nadzorowanie wytwarzania lub przechowywania przedmiotów przestępstwa polega na:
1)
obserwowaniu miejsca wytwarzania lub przechowywania przedmiotów przestępstwa,
2)
obserwowaniu osób, co do których zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że mogą wytwarzać lub przechowywać przedmioty przestępstwa,
3)
działaniach, o których mowa w ust. 3 pkt 3-8.
3. 
Niejawne nadzorowanie przemieszczania lub obrotu przedmiotami przestępstwa polega na:
1)
obserwowaniu przesyłki zawierającej przedmiot przestępstwa, zwanej dalej "przesyłką",
2)
obserwowaniu osób uczestniczących w przemieszczaniu lub obrocie przesyłką,
3)
wyłączeniu przesyłki z obrotu,
4)
otwarciu przesyłki,
5)
ocenie zawartości przesyłki,
6)
usunięciu przedmiotu przestępstwa z przesyłki,
7)
oznakowaniu przesyłki,
8)
zastąpieniu zawartości przesyłki w części lub całości,
9)
zamknięciu przesyłki,
10)
włączeniu przesyłki do obrotu.
4. 
Przedmiot przestępstwa może być poddany badaniu w celu ustalenia śladów umożliwiających identyfikację osoby lub rzeczy albo określenia czasu lub miejsca popełnienia przestępstwa, a także dla upewnienia się, że prowadzenie czynności nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego.
5. 
Funkcjonariusze prowadzący czynności niezwłocznie przerywają je i powiadamiają o tym organ Straży Granicznej, który je zarządził, jeżeli prowadzenie czynności stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.
§  2. 
1. 
Czynności mogą być przeprowadzone po wydaniu przez Komendanta Głównego Straży Granicznej lub komendanta oddziału Straży Granicznej zarządzenia o ich przeprowadzeniu, zwanego dalej "zarządzeniem".
2. 
Czynności prowadzi się przez czas określony w zarządzeniu, chyba że przed upływem okresu, na jakie czynności zostały zarządzone, osiągnięty został ich cel albo ustały przyczyny ich zarządzenia.
3. 
Zaniechanie czynności z przyczyn, o których mowa w ust. 2, następuje po uzyskaniu zgody organu Straży Granicznej, który zarządził czynności, chyba że zaniechanie czynności nakazał prokurator okręgowy.
§  3. 
W przypadku gdy jest to niezbędne dla osiągnięcia celu zarządzenia czynności, organ Straży Granicznej zarządzający ich prowadzenie zawiadamia organy, instytucje publiczne oraz przedsiębiorców dokonujących przewozu przesyłki o obowiązku dopuszczenia do dalszego przewozu przesyłki zawierającej przedmiot przestępstwa w stanie nienaruszonym lub po jego usunięciu albo zastąpieniu w całości lub w części. Wzór zawiadomienia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Dokumentację czynności stanowią:
1)
pisemny wniosek kierownika właściwej jednostki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej lub kierownika właściwej komórki organizacyjnej komendy oddziału Straży Granicznej o zarządzenie czynności, zawierający:
a)
oznaczenie wniosku,
b)
numer sprawy i kryptonim, jeżeli został jej nadany,
c)
określenie celu i rodzaju czynności oraz przewidywanego czasu, miejsca i sposobów jej prowadzenia,
d)
dane dotyczące osoby, wobec której mają być dokonane czynności (imię i nazwisko oraz adres zamieszkania lub inne dane pozwalające na identyfikację osoby),
2)
pisemne zarządzenie czynności przez Komendanta Głównego Straży Granicznej lub komendanta oddziału Straży Granicznej,
3)
pisemne zawiadomienie prokuratora okręgowego o zarządzeniu czynności,
4)
pisemne zawiadomienie, o którym mowa w § 3,
5)
zarządzenie prokuratora okręgowego nakazujące zaniechanie czynności,
6)
pisemne informacje Komendanta Głównego Straży Granicznej lub komendanta oddziału Straży Granicznej o wynikach przeprowadzonych czynności, skierowane do prokuratora okręgowego,
7)
notatka służbowa utrwalająca przebieg i wyniki czynności,
8)
opis wyników badań, o których mowa w § 1 ust. 4.
2. 
Wzór:
1)
zarządzenia czynności, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia,
2)
zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Dokumentację czynności stanowią także materiały uzyskane podczas przeprowadzania czynności, w szczególności nośniki, na których zostały utrwalone informacje uzyskane w wyniku stosowania środków technicznych, kopie wykonane z tych nośników, a także dokumenty sporządzone na podstawie informacji zawartych na tych nośnikach.
4. 
Notatka służbowa, o której mowa w ust. 1 pkt 7, zawiera w szczególności:
1)
numer wniosku o zarządzenie czynności,
2)
numer sprawy i kryptonim, jeżeli został jej nadany,
3)
określenie rodzaju prowadzonych czynności,
4)
czas, miejsce i sposób przeprowadzenia czynności,
5)
dane dotyczące osoby, wobec której dokonano czynności,
6)
dane dotyczące funkcjonariuszy przeprowadzających czynności,
7)
dane o wyniku przeprowadzonych czynności, w szczególności o ujawnionym przestępstwie i osobach uczestniczących w jego popełnieniu.
5. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, sporządza się w dwóch egzemplarzach, a dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 8, sporządza się w jednym egzemplarzu.
§  5. 
1. 
W Komendzie Głównej Straży Granicznej oraz w komendach oddziałów Straży Granicznej prowadzi się rejestry dokumentów dotyczących czynności, zwane dalej "rejestrami".
2. 
Rejestr może być prowadzony w postaci księgi albo w systemie informatycznym.
3. 
Wzór rejestru stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  6. 
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 lipca 1997 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Straż Graniczną niejawnego nadzorowania przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa (Monitor Polski Nr 48, poz. 465).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ZAWIADOMIENIA O OBOWIĄZKU PRZYJĘCIA, PRZEMIESZCZANIA I DORĘCZANIA PRZESYŁKI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ZARZĄDZENIA NIEJAWNEGO NADZOROWANIA WYTWARZANIA, PRZEMIESZCZANIA, PRZECHOWYWANIA I OBROTU PRZEDMIOTAMI PRZESTĘPSTWA

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ZAWIADOMIENIA PROKURATORA OKRĘGOWEGO O ZARZĄDZENIU CZYNNOŚCI NIEJAWNEGO NADZOROWANIA WYTWARZANIA, PRZEMIESZCZANIA PRZECHOWYWANIA I OBROTU PRZEDMIOTAMI PRZESTĘPSTWA

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

REJESTRU DOKUMENTACJI PROWADZONEJ W KOMENDZIE GŁÓWNEJ STRAŻY GRANICZNEJ (KOMENDZIE ODDZIAŁU STRAŻY GRANICZNEJ) W SPRAWACH NIEJAWNEGO NADZOROWANIA WYTWARZANIA, PRZEMIESZCZANIA, PRZECHOWYWANIA I OBROTU PRZEDMIOTAMI PRZESTĘPSTWA

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.34.320

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Straż Graniczną czynności operacyjno-rozpoznawczych niejawnego nadzorowania wytwarzania, przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa.
Data aktu: 12/03/2002
Data ogłoszenia: 04/04/2002
Data wejścia w życie: 19/04/2002