Zakres i tryb składania uzupełniającego egzaminu kwalifikacyjnego dla inspektorów kontroli skarbowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 12 lutego 2003 r.
w sprawie zakresu i trybu składania uzupełniającego egzaminu kwalifikacyjnego dla inspektorów kontroli skarbowej

Na podstawie art. 27 ust. 11 ustawy z dnia 7 czerwca 2002 r. o zniesieniu Generalnego Inspektora Celnego, o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres i tryb składania uzupełniającego egzaminu kwalifikacyjnego, zwanego dalej "egzaminem", dla funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, którzy z dniem 1 lipca 2002 r., w trybie art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 7 czerwca 2002 r. o zniesieniu Generalnego Inspektora Celnego, o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, stali się inspektorami kontroli skarbowej.
§  2.
Egzamin składa się przed Komisją Egzaminacyjną, zwaną dalej "Komisją", powołaną przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.
§  3.
1.
O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej informuje, co najmniej na dwa miesiące przed planowanym terminem egzaminu, dyrektorów komórek organizacyjnych wyodrębnionych w strukturze urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, przy pomocy których wykonuje swoje zadania, oraz dyrektorów urzędów kontroli skarbowej.
2.
Dyrektorzy, o których mowa w ust. 1, zawiadamiają niezwłocznie inspektorów kontroli skarbowej, o których mowa w § 1, zwanych dalej "zdającymi", o terminie i miejscu egzaminu.
§  4.
Zakres tematyczny egzaminu obejmuje zagadnienia z następujących dziedzin:
1)
kontroli skarbowej;
2)
ordynacji podatkowej;
3)
materialnego prawa podatkowego;
4)
papierów wartościowych;
5)
prawa handlowego;
6)
rachunkowości;
7)
finansów publicznych.
§  5.
1.
Egzamin polega na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań.
2.
Każde pytanie testowe oceniane jest w następujący sposób:
1)
odpowiedź prawidłowa - dwa punkty;
2)
odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt;
3)
brak odpowiedzi - zero punktów.
3.
Wyłączną podstawę oceny stanowią odpowiedzi udzielone przez zdającego na karcie odpowiedzi w sposób trwały i czytelny.
4.
Warunkiem złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym jest uzyskanie co najmniej 46 punktów.
§  6.
1.
Komisja przeprowadza egzaminy w wydzielonych salach, w warunkach umożliwiających zdającym samodzielność pracy, a członkom Komisji nadzór nad przebiegiem egzaminu.
2.
Przed wejściem na salę egzaminacyjną zdający jest obowiązany okazać dowód osobisty lub legitymację służbową.
3.
Przed rozpoczęciem egzaminu Komisja informuje zdających o warunkach organizacyjnych jego przeprowadzenia oraz zasadach oceny udzielonych odpowiedzi.
4.
Egzamin trwa 30 minut. Czas rozpoczęcia i zakończenia egzaminu określa Komisja.
5.
Przewodniczący Komisji wyklucza z udziału w egzaminie zdającego, który w trakcie egzaminu posługuje się materiałami pomocniczymi, porozumiewa się z innymi osobami lub zakłóca przebieg egzaminu.
§  7.
Karty odpowiedzi są oznaczone kodem.
§  8.
1.
Do sprawdzania kart odpowiedzi przewodniczący Komisji wyznacza minimum dwóch jej członków.
2.
Po sprawdzeniu kart odpowiedzi dokonuje się komisyjnego ich rozkodowania przez dwóch członków Komisji, którzy nie uczestniczyli w sprawdzaniu kart odpowiedzi.
3.
Z przebiegu egzaminu, ze sprawdzenia odpowiedzi i z rozkodowania kart odpowiedzi sekretarz Komisji sporządza protokół.
4.
O wynikach egzaminu zawiadamia zdającego dyrektor komórki organizacyjnej, w której jest zatrudniony zdający, lub dyrektor urzędu.
§  9.
1.
W terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o wynikach egzaminu, zdający może zwrócić się do przewodniczącego Komisji z wnioskiem o udostępnienie do wglądu karty odpowiedzi, a także o dokonanie jej ponownej oceny.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest składany w formie pisemnej.
3.
Karta odpowiedzi jest udostępniana w sekretariacie Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów, w obecności jednego z członków Komisji.
§  10.
1.
W razie niezaliczenia egzaminu może on zostać powtórzony jeden raz, na wniosek zdającego, w nieprzekraczalnym terminie jednego roku od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Egzamin ponowny, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się w zakresie i trybie określonym w rozporządzeniu.
§  11.
Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej wydaje zaświadczenie potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu na stanowisko inspektora kontroli skarbowej w terminie miesiąca od dnia złożenia egzaminu.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024