Sposób wykonywania zadań przez delegatów, sprawowanie nadzoru nad ich działalnością oraz zakres pokrywania kosztów tej działalności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 22 października 2004 r.
w sprawie sposobu wykonywania zadań przez delegatów, sprawowania nadzoru nad ich działalnością oraz zakresu pokrywania kosztów tej działalności

Na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 1 grudnia 1961 r. o izbach morskich (Dz. U. Nr 58, poz. 320, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W toku postępowania przed izbami morskimi oraz po jego zakończeniu delegat ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, zwany dalej "delegatem", może w szczególności:
1)
zgłaszać wnioski o odroczenie rozprawy;
2)
po zakończeniu postępowania dowodowego zgłaszać i uzasadniać wnioski dotyczące sentencji orzeczenia, mając na uwadze przepisy art. 36 ust. 1 pkt 5-7 ustawy z dnia 1 grudnia 1961 r. o izbach morskich oraz potrzebę zastosowania właściwego środka, o którym mowa w art. 35 ust. 1 i 2 tej ustawy, wobec osób, które poprzez rażące zaniedbanie spowodowały wypadek morski lub przyczyniły się do jego powstania albo wykazały się brakiem koniecznych umiejętności, niezbędnych dla bezpieczeństwa żeglugi;
3)
wnioskować o wydanie przez izbę morską, w ramach prewencji, odpowiednich zaleceń do podjęcia środków zmierzających do poprawy bezpieczeństwa żeglugi i zapobiegania wypadkom morskim.
§  2. 
Delegat przy izbie morskiej pierwszej instancji może:
1)
zaskarżyć orzeczenie lub postanowienie izby morskiej pierwszej instancji do Odwoławczej Izby Morskiej;
2)
złożyć odpowiedź na środki odwoławcze wniesione przez zainteresowanych od orzeczeń lub postanowień, ustosunkowując się do podniesionych w nich zarzutów.
§  3. 
Delegat przy Odwoławczej Izbie Morskiej:
1)
kieruje działalnością delegatów przy izbach morskich i ich zastępców oraz działalnością swoich zastępców;
2)
w postępowaniu przed Odwoławczą Izbą Morską może korzystać z uprawnień, o których mowa w § 2;
3)
podczas rozprawy odwoławczej w wypowiedzi końcowej może wnioskować o:
a)
utrzymanie w mocy zaskarżonego orzeczenia lub postanowienia izby morskiej pierwszej instancji,
b)
zmianę zaskarżonego orzeczenia lub postanowienia w całości lub w części albo
c)
uchylenie zaskarżonego orzeczenia lub postanowienia i przekazanie sprawy izbie morskiej pierwszej instancji do ponownego rozpoznania;
4)
może składać odwołania i zażalenia na orzeczenia i postanowienia izby morskiej I instancji;
5)
w razie potrzeby może zlecać delegatom przy izbie morskiej I instancji wniesienie odwołania;
6)
może zgłaszać ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej swoje uwagi i wnioski dotyczące zagadnień związanych z bezpieczeństwem żeglugi i zapobieganiem wypadkom morskim oraz spraw związanych z działalnością delegatów i ich zastępców.
§  4. 
1. 
Delegat w celu sprawdzenia zastosowania odpowiednich środków zaradczych wynikających z zaleceń wydanych przez izbę morską, przy której został ustanowiony, może:
1)
prowadzić ewidencję zaleceń wydanych przez izbę morską oraz zbiór dokumentów odnoszących się do ich realizacji;
2)
zwracać adresatowi zalecenia uwagę na uchybienia w jego wykonaniu, a w razie zwłoki w realizacji zalecenia żądać od jego adresata pisemnych wyjaśnień.
2. 
Delegat w przypadku nieuzasadnionej odmowy wykonania zalecenia zawiadamia o tym ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
§  5. 
Koszty prowadzonej przez delegatów korespondencji, połączeń przy użyciu dostępnych teleinformatycznych technik komunikowania oraz podróży służbowych na obszarze kraju wynikających z zakresu wykonywanych przez nich zadań pokrywa się z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki morskiej.
§  6. 
1. 
Nadzór nad działalnością delegatów sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej.
2. 
W celu umożliwienia sprawowania nadzoru, o którym mowa w ust. 1:
1)
delegat za pośrednictwem delegata działającego przy Odwoławczej Izbie Morskiej składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej sprawozdanie ze swojej działalności za rok ubiegły, w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku;
2)
delegat przy Odwoławczej Izbie Morskiej składa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki morskiej sprawozdanie ze swojej działalności oraz delegatów przy izbach morskich pierwszej instancji za rok ubiegły, w terminie do dnia 15 lutego następnego roku.
3. 
Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej dokonuje analizy sprawozdań, o których mowa w ust. 2.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).
2)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1989 r. Nr 33, poz. 175 i Nr 35, poz. 192, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2004 r. Nr 62, poz. 575.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024