Poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r., przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej. 1993.04.29.

POPRAWKI DO ZAŁĄCZNIKA DO KONWENCJI
o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego,
sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.,przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej w dniu 29 kwietnia 1993 r.

Przekład

UCHWAŁA FAL.4 (22)

przyjęta w dniu 29 kwietnia 1993 r.

Przyjęcie poprawek do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, 1965, tekst poprawiony

KOMITET UŁATWIEŃ,

PRZYPOMINAJĄC postanowienia artykułu VII ustęp 2 litera a) Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, 1965 r., w jej wersji poprawionej, zwanej dalej "Konwencją", dotyczącej procedury wprowadzania poprawek do jej załącznika,

PRZYPOMINAJĄC zadania powierzone przez Konwencję Komitetowi Ułatwień w celu rozważenia i przyjęcia poprawek do Konwencji,

WZIĄWSZY POD UWAGĘ, na swojej dwudziestej drugiej sesji, poprawki do załącznika do Konwencji, które zostały zaproponowane i rozpowszechnione zgodnie z zapisem artykułu VII ustęp 2 litera a) przedmiotowej Konwencji,

1.
PRZYJMUJE, zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera a) Konwencji, poprawki do Konwencji, których tekst jest zamieszczony w załączniku do niniejszej uchwały;
2.
POSTANAWIA, że zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera b) Konwencji wymienione powyżej poprawki wejdą w życie z dniem 1 września 1994 r., chyba że przed dniem 1 czerwca 1994 r. co najmniej jedna trzecia Umawiających się Rządów notyfikuje na piśmie Sekretarzowi Generalnemu, że nie akceptuje wymienionych poprawek;
3.
PROSI Sekretarza Generalnego, zgodnie z artykułem VII ustęp 2 litera a) Konwencji, o przekazanie poprawek zawartych w załączniku wszystkim Umawiającym się Rządom;
4.
PROSI TAKŻE Sekretarza Generalnego, zgodnie z artykułem VII ustęp 4 Konwencji, o notyfikowanie Rządom Sygnatariuszom przyjęcia i wejścia w życie poprawek.

ZAŁĄCZNIK

POPRAWKI DO ZAŁĄCZNIKA DO KONWENCJI FAL

1. Rozdział 2 - WEJŚCIE, POSTÓJ I WYJŚCIE STATKU

1. Zalecona praktyka 2.3.5. staje się Normą 2.3.5 i otrzymuje brzmienie:

"2.3.5 Norma. Władze publiczne powinny zezwalać na pominięcie w zgłoszeniu ładunku paczek będących w posiadaniu kapitana niewykazanych w manifeście statkowym, pod warunkiem że dane dotyczące tych paczek podane są oddzielnie.

Nota: Szczegółowe informacje o paczkach nieuwzględnionych w manifeście statkowym powinny być dostarczone na oddzielnym formularzu uwzględniającym odpowiednie fragmenty informacji wymaganych zwyczajowo w zgłoszeniu ładunku. Można wykorzystać w tym celu formularz używany do zgłoszenia ładunku Międzynarodowej Organizacji Morskiej, zmieniając przy tym tytuł i zastępując go np. określeniem "Lista paczek nieuwzględnionych w manifeście".".

2. Zmienia się Zaleconą praktykę 2.7.6.1, jak następuje:

"2.7.6.1 Zalecona praktyka. Jeżeli pasażer bez biletu ma niewłaściwe dokumenty, władze publiczne powinny, w miarę możliwości i o ile ta praktyka pozostaje w zgodzie z ustawodawstwem krajowym i wymogami bezpieczeństwa, wystawić pismo wyjaśniające z fotografią pasażera bez biletu i innymi ważnymi informacjami. To pismo, pozwalające na powrót pasażera do jego kraju pochodzenia albo do miejsca, z którego rozpoczął podróż, w zależności od przypadku, jakimikolwiek środkami transportu i wymieniające wszystkie inne warunki narzucone przez władze publiczne, powinno zostać wręczone wykonawcy wydalenia pasażera bez biletu. Pismo to powinno zawierać informacje wymagane przez odpowiednie służby w punktach tranzytowych i w miejscu zejścia na ląd.

Nota: Niniejsze zalecenie nie ma na celu uniemożliwienia władzom publicznym poddania pasażera bez biletu bardziej szczegółowym formalnościom w celu ewentualnego postawienia go przed sądem lub jego odesłania. Także żaden przepis niniejszego zalecenia nie powinien być interpretowany jako sprzeczny z postanowieniami Konwencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej statusu uchodźców, sporządzonej w Genewie dnia 28 lipca 1951 r., i Protokołu Narodów Zjednoczonych dotyczącego statusu uchodźców, sporządzonego 31 stycznia 1967 r., w sprawie zakazu wydalenia lub odesłania uchodźcy.".

2. Rozdział 4 - WEJŚCIE, POSTÓJ I WYJŚCIE Z PORTU ŁADUNKÓW I INNYCH ARTYKUŁÓW

1. Zmienia się Zaleconą praktykę 4.9, jak następuje:

"4.9 Zalecona praktyka. Władze publiczne powinny przewidzieć w swoim ustawodawstwie, o którym mowa w Normie 4.8, przepisy umożliwiające przyjęcie zwykłej deklaracji, zgodnie z którą kontenery i palety importowane czasowo zostaną ponownie eksportowane w terminie wyznaczonym przez zainteresowane Państwo.".

2. Zmienia się Normę 4.10 następująco:

"4.10 Norma. Władze publiczne zezwalają, aby kontenery i palety, które zostają wprowadzone na terytorium danego Państwa na mocy przepisów Normy 4.8, opuściły granice portu przyjmującego w celu umożliwienia dokonania odprawy celnej towarów importowanych i/lub załadunku towarów przeznaczonych na eksport, na podstawie uproszczonej procedury kontroli i przy ograniczeniu do minimum wymaganych dokumentów.".

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.118.998

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawki do załącznika do Konwencji o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego, sporządzonej w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r., przyjęte przez Komitet Ułatwień Międzynarodowej Organizacji Morskiej. 1993.04.29.
Data aktu: 29/04/1993
Data ogłoszenia: 01/07/2005
Data wejścia w życie: 01/09/1994