Regulamin organizacyjny Komitetu do Spraw Umów Offsetowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 2007 r.
w sprawie regulaminu organizacyjnego Komitetu do Spraw Umów Offsetowych

Na podstawie art. 20 ust. 6 ustawy z dnia 10 września 1999 r. o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komitetowi do Spraw Umów Offsetowych nadaje się regulamin organizacyjny stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 2000 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Komitetu do Spraw Umów Offsetowych (Dz. U. Nr 66, poz. 793 oraz z 2003 r. Nr 1, poz. 4 i Nr 7, poz. 81).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 119, poz. 1250, z 2001 r. Nr 89, poz. 972, z 2002 r. Nr 37, poz. 332, Nr 74, poz. 676 i Nr 81, poz. 733, z 2004 r. Nr 19, poz. 177 i Nr 238, poz. 2390, z 2006 r. Nr 251, poz. 1845 oraz z 2007 r. Nr 50, poz. 331.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ORGANIZACYJNY KOMITETU DO SPRAW UMÓW OFFSETOWYCH

§  1.
Komitet do Spraw Umów Offsetowych, zwany dalej "Komitetem", wykonuje zadania, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. U. Nr 80, poz. 903, z późn. zm.1)), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
Komitet jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw gospodarki i sprawuje funkcję opiniodawczą i analityczną w sprawach określonych w ustawie.
§  3.
1.
Przewodniczącego Komitetu powołuje, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki, i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki organy, o których mowa w art. 20 ust. 2 ustawy, delegują swoich przedstawicieli jako członków Komitetu.
3.
Sekretarzem Komitetu jest dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa Gospodarki, do której zadań należy obsługa administracyjno-organizacyjna Komitetu.
4.
Do zadań Sekretarza Komitetu należy w szczególności przygotowywanie:
1)
projektów zawiadomień, o których mowa w § 5 ust. 3;
2)
materiałów informacyjnych na posiedzenia Komitetu;
3)
projektów ustaleń Komitetu, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3 oraz § 7 ust. 3;
4)
wykazu ustaleń Komitetu, o których mowa w § 7 ust. 5;
5)
projektu protokołu, o którym mowa w § 8 ust. 3;
6)
projektu sprawozdania, o którym mowa w § 9 ust. 1.
5.
W przypadku nieobecności członka Komitetu w jego pracach może go zastępować, pisemnie upoważniona przez właściwy organ, inna osoba.
§  4.
Do przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy, jeżeli bierze on udział w pracach Komitetu, stosuje się odpowiednio przepisy o członkach Komitetu.
§  5.
1.
Komitet obraduje na posiedzeniach.
2.
Posiedzenie Komitetu zwołuje i prowadzi Przewodniczący Komitetu, a w przypadku nieobecności Przewodniczącego - jego zastępca.
3.
Zawiadomienia o terminie, miejscu i porządku obrad Komitetu powinny być przekazane członkom Komitetu i innym osobom zaproszonym na posiedzenie nie później niż na 5 dni roboczych przed wyznaczonym terminem posiedzenia.
4.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach posiedzenie może być zwołane w trybie pilnym. W zawiadomieniu podaje się wówczas dodatkowo przyczynę zwołania posiedzenia w tym trybie.
§  6.
1.
Prowadzący posiedzenie Komitetu jest zobowiązany do:
1)
przedstawienia porządku obrad Komitetu;
2)
przedstawienia do zatwierdzenia członkom Komitetu protokołu poprzedniego posiedzenia Komitetu;
3)
zarządzenia głosowania nad wypracowanymi przez Komitet ustaleniami.
2.
Ustalenia Komitetu są przyjmowane w drodze głosowania zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby członków Komitetu, a w razie równej liczby głosów - rozstrzyga głos prowadzącego posiedzenie.
3.
Ustalenia Komitetu mogą być przyjmowane w formie opinii podpisywanej przez członków Komitetu lub w formie zapisu do protokołu, o którym mowa w § 8 ust. 3.
4.
Komitet, w razie potrzeby, może powoływać zespoły problemowe lub doradcze w celu sporządzania ekspertyz niezbędnych do wykonania zadań Komitetu.
§  7.
1.
W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Komitetu może zarządzić przyjęcie ustaleń Komitetu w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy) przez członków Komitetu.
2.
W przypadku rozpatrywania projektu ustaleń Komitetu w trybie obiegowym termin do przedstawienia stanowiska nie powinien być krótszy niż 4 dni robocze.
3.
Projekty ustaleń Komitetu rozpatrywane w trybie obiegowym uważa się za przyjęte, jeżeli wszyscy członkowie Komitetu wyrazili na piśmie zgodę na przyjęcie ustalenia bez zastrzeżeń oraz w razie niezgłoszenia uwag lub zastrzeżeń do projektu w wyznaczonym terminie.
4.
W razie zgłoszenia uwag lub zastrzeżeń, które nie zostaną uwzględnione lub wyjaśnione przez Przewodniczącego Komitetu, przyjęcie ustalenia Komitetu wymaga rozpatrzenia na posiedzeniu Komitetu.
5.
Przewodniczący Komitetu przedstawia do wiadomości członkom Komitetu, na najbliższym posiedzeniu Komitetu, wykaz ustaleń przyjętych przez członków Komitetu w trybie obiegowym.
§  8.
1.
Posiedzenia Komitetu są jawne.
2.
Prowadzący posiedzenie może zarządzić wyłączenie jawności posiedzenia lub jego części z uwagi na charakter omawianych spraw.
3.
Z posiedzenia Komitetu sporządza się protokół, który podpisują członkowie Komitetu.
4.
Wgląd w protokół mają członkowie Komitetu i inne osoby upoważnione przez Przewodniczącego Komitetu.
§  9.
1.
Komitet sporządza, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, roczne sprawozdanie ze swojej działalności, które jest przyjmowane zgodnie z postanowieniami § 6 ust. 2.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, Przewodniczący Komitetu przekazuje niezwłocznie ministrowi właściwemu do spraw gospodarki.
§  10.
Obsługę organizacyjno-administracyjną Komitetu zapewnia Ministerstwo Gospodarki.

______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 119, poz. 1250, z 2001 r. Nr 89, poz. 972, z 2002 r. Nr 37, poz. 332, Nr 74, poz. 676 i Nr 81, poz. 733, z 2004 r. Nr 19, poz. 177 i Nr 238, poz. 2390, z 2006 r. Nr 251, poz. 1845 oraz z 2007 r. Nr 50, poz. 331.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024